Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalajların geri dönüşümüyle 21 milyon ağaç kurtarıldı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Yasemin Aslantürk Çebi tarafından paylaşıldı.

 1. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2012 yılında 1 milyon 252 bin 117 ton kâğıt ambalaj atığını geri dönüştürdü. Sağlanan geri dönüşüm ile 21 milyon ağaç kesilmekten kurtarıldı.

  Kâğıt, önceleri yazı yazmak için kullanılırken günümüzde ambalaj malzemesi olarak da yaygın bir şekilde kullanılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu kullanımdan kaynaklanan ambalaj atığının önüne geçmek için çalışma başlattı.
  Bakanlık, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı, Kâğıt Ambalaj ve Ambalaj Atık Yönetim Sistemi’ni kontrol etmek, veri oluşturmak amacıyla ambalaj elektronik yazılım programı geliştirdi. Bu program sayesinde kâğıt ambalaj üreticileri ve ürünlerini kâğıt ambalajlı olarak piyasaya süren işletmeler programa veri girişi yapıyor. Sisteme kayıtlı ambalaj üreticilerinin 2012 yılı verilerine göre bu yıl 2 milyon 874 bin 998 ton kâğıt ambalaj üretildiği gözlendi.
  Üretilen ambalaj atıklarının ekonomiye ve doğaya tekrar kazandırılması için bakanlık çözüm önerilerini araştırdı ve kâğıt ambalaj atıklarının toplanması için sistem kurdu. Bu sistem sayesinde, ambalaj atığı oluşturanlar ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayrı olarak biriktirmek ve belediyelerin sistemine vermek zorundalar. Belediyeler çalışmalarını ambalaj atığı yönetim planları kapsamında geçici faaliyet belgeli-çevre lisanslı işletmelerle gerçekleştiriyor.
  Kaynağında ayrı toplanan ambalaj atıkları toplama ayırma tesislerinde cinslerine göre ayrılarak geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor ve tekrar kullanılabilir kâğıt üretilerek geri dönüştürülüyor. Kâğıt geri kazanımı ile yüzde 50 enerji tasarrufu sağlanıyor.
  192 DEKAR ORMAN ALANI KORUNDU
  Ambalaj atığını toplayan ayıran ve geri dönüştüren işletmeler ambalaj elektronik yazılım programında veri girişi yapıyorlar. 2012 yılı verilerine bakıldığında ambalaj atığı geri dönüşüm tesislerinin çıkış verilerine göre 1 milyon 252 bin 117 ton kâğıt ambalaj atığı geri dönüştürüldü. 1 ton kâğıdın geri kazanılmasında 17 çam ağacının kurtarıldığı hesaplanarak, 2012 yılında yaklaşık 21 milyon adet yetişmiş çam ağacı kesilmekten kurtarıldı ve ağaç dikmeden hazır 192 dekar orman alanı korundu.
   
  Fatih Közen ve Bilal Öztürk bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.