Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Anaerobik arıtma Hk.

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Mustafa Bayaroğulları tarafından paylaşıldı.

 1. Merhaba arkadaşlar kağıt sanayi de işe başladım. Bildiğiniz gibi kağıt sanayi atıksularının KOİ değeri çok yüksek, bunun için hem anaerobik hemde aerobik arıtma yapılması gerekiyo. Anaerobik arıtma hakkında internetten araştırmalar yaptım. Ama doğru dürüst bir bilgiye ulaşamadım. Anaerobik arıtım prosesini ve özellikle dikkat etmem gereken parametreler var mı? Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz? Teşekkür ederim ...
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Anaerobik arıtım oldukça geniş bir konu. Nacizane tavsiyem bu konuda kitap temin etmeniz Ayşe Filibeli hocanın çok faydalı kitapları vardır..
   
  Tuğçe Özcan bunu beğendi.
 3. Mehmet Çakmak

  Mehmet Çakmak CMNet Üyesi

  Bence sana en yakın olan ve kağıt üretimi konusunda faaliyet gösterip anaerobik arıtması olan bir tesisi ziyaret etmen daha faydalı olacaktır.
  ( çorlu da buna benzer bir tesis mevcut ) kolay gelsin
   
 4. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim arkadaşlar...
   
 5. seyaher

  seyaher CMNet Üyesi

  çorumda hayat kağıt ve omluksa var onlarda arıtma tesisi var ama bilidiğim kadarıyla aktif çamur biyolojik arıtma var orda
   
 6. aktif çamur sistemi bizdede var, ama 80.000 KOI değerine sahibiz. Yüksek koı değerini düşürmek için anaerobik arıtım yapılıp ondan sonra aerobik arıtım işlemi uygulanıyor. İnternetten anaerobik arıtma hakkında araştırma yaptım ama doğru dürüst bir bilgiye ulaşamadım.
   
 7. mehmetyıldız

  mehmetyıldız CMNet Üyesi

  ligninden kaynaklanan koi bildiğim kadarıyla biyolojik olarak zor ayrışmakta. kimyasal yollarla arıtılması mümkün değilmi acaba.
   
 8. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

 9. Atık suyum kağıt sanayinden kaynaklanan atıksu. KOI değeride yüksek olduğu için anaerobik arıtma sonucu çıkacak CH4(metan gazı) büyük olacak, ve vo gazıda tesiste kullanacagım.
   
 10. Kimyasal arıtmanın maliyeti yuksek olacak.ondan dolayı anaerobik arıtım kullanacağız
   
 11. Çağatay Çetinkaya

  Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

 12. Çağatay Çetinkaya

  Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

  Bu konuda uzmanlaşmış firmalar var. Onlardan destek almanı öneririm.
   
 13. mehmetyıldız

  mehmetyıldız CMNet Üyesi

  anaerobik arıtım yapabilmeniz için biyolojik olarak ayrışa bilecek organik maddelerden kaynaklanan bir koi nizin olması gerekli olması gerekmez mi. yapmış olduğunuz tesis boşa çıkmasın sonra.
   
 14. Asiye Aksoy

  Asiye Aksoy CMNet Üyesi

  Fatma Sena bunu beğendi.
 15. Mahir Yakın

  Mahir Yakın CMNet Üyesi

  80.000 KOI li atıksuyu Kimyasal arıtma ile istediğiniz arıtma verimini alamazsınız. Kimyasal arıtma ile max. %50-60 ı giderilebilir. Bu da size yetmez. En mantıklısı Anaerobik + Aerobik arıtma ile isteğiniz verimi sağlayabilirsiniz.
   
  Fatma Sena bunu beğendi.
 16. teşekkürler asiye hanım bilgiler için...
   
 17. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  yüksek koi için kimyasal arıtma hiç avantajlı değil ilk başta anaerobik arıtmaya göre ilk yatırım maliyeti düşük ama işletme maliyetleri anaerobik arıtmaya göre çok daha fazla olacaktır. anaerobik arıtmada tam tersine ilk yatırım maliyeti yüksek işletme maliyeti düşüktür. kıyaslama yapıldığında belli bir süre sonra yatırım maliyetinizi karşılayacak ve daha sonraki aşamada kara bile geçebilirsiniz. üstelik anaerobik arıtma işletmenin kolaylığı bakımından da tercih sıralamasında üstte yer alır. kimyasal arıtmada kimyasal ilavesi için sürekli personel bulundurmanız bile dert. anaerobik arıtma için yukarı akışlı seri bağlı anaerobik arıtma yaptırmanız daha uygun görünüyor debinizi ve koi değerini dikkate alırsak. daha öncesinde birçok kez anaerobik arıtma dizayn ettim. ve çalıştırdım verimi de gayet iyi öncesinde fiziksel arıtma mutlaka şart ph değeriniz buarada kaç? anaerobik arıtma için ph çok önemli anaerobik bakteriler için uygun ph 7.2 civarındadır. ph seviyesini 7.2 civarına getirmek için öncesinde nötralizasyon havuzu yapmanız gerekecek. ilk başlarda anaerobik arıtmayı düzene oturtmanız için 20 ile 40 gün arasında çok çaba sarf etmelisiniz. metan gazını kullanmayı düşünüyorsunuz ama bu çok maliyetli bir iş ayrı bir sistem gerekli bence o sistemi ikinci aşama olarak değerlendirin çünkü teorik olarak oluşacak metan gazı gerçekte aynı miktar olamaz boşuna maliyetinizi arttırmayın öncesinde tesisi kurun işletin belli bir düzene oturduktan sonra metan ölçümü yapın daha sağlıklı sonuç elde edersiniz. sonrasında biyolojik arıtma çökeltme üniteleri ve ensonunda çamur kurutma yatakları yaptırmanız gerekli. yukarı akışlı anaerobik arıtmada kimyasal ve biyolojik arıtmaya göre fazla çamur oluşmaz ama sonuçta yine çamur oluşumu söz konusu. anaerobik arıtma öncesinde ph değerine dayayanıklı ürünler kullanmaya özen gösterin. anaerobik arıtmaları iki türlü projelendiriyorlar biri dikdörtgen diğeri dairesel ben dikdörtgen olarak projelendirdim. dairesel şekil pek cazip gelmiyor nedense inşaatı bile çok zor bence. aslına bakarsanız projenizi çok merak ediyorum. ortaya nasıl bir proje çıkacak teklif isterken de dikkatli olun çok firma var bu işi yapmaya hevesli ama inanın içlerinden sadece bir kaçı becerebilecek kapasitede. seri bağlı üniteleri koi değerini aerobik arıtmada giderilebilecek düzeye kadar düşürmeniz gerekiyor. notlarıma bir bakayım size birkaç kitap önerebilirim.
   
 18. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  fiziksel + anaerobik + aerobik arıtma projelendirirken kullandığım kitaplardan bazıları şu şekilde işine yarar diye düşünüyorum bulabilirsen.

  F.Çiner & N. Tüfekçi
  SU KULLANIMI VE ATIKSULARIN ARITILMASI
  SU VE ÇEVRE SEMPOZYUMU HAZİRAN 1997

  İ. Öztürk & Ark. 2005
  T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ATIKSU ARITIMININ ESASLARI

  İ.Tosun & Ark.

  K. Kestioğlu, 2003
  SU VE ATIKSU ARITIMINDA FİZİKSEL TEMEL İŞLEMLER

  Füsun Şengül & Ark. 2002
  ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİNDE FİZİKSEL – KİMYASAL TEMEL İŞLEMLER VE
  SÜREÇLER

  Metcalf & Eddy 2003
  WASTEWATER ENGINEERING TREATMENT AND REUSE

  S.J. Arceivala 2002
  ÇEVRE KİRLİLİĞİ KONTROLÜNDE ATIKSU ARITIMI

  Ayşe Filibeli & Ark. 2000
  D.E.Ü. ANAEROBİK ARITMA

  ÇMO Ajandası,2009

  A. Samsunlu, 2006
  İ.T.Ü. ATIKSULARIN ARITILMASI

  T.D.Reynolds & P.A. Richards, 1996
  UNIT OPERATIONS AND PROCESSES IN ENVIRONMENTAL ENGINEERING

  Arş. Gör. Tamer Coşkun 2008
  KLORLA DEZENFEKSİYON UYGULAMA NOTLARI

  N.Alpaslan 2004
   
 19. asdfghjkl

  asdfghjkl CMNet Üyesi

  Atıksu arıtımının esasları klavuzu kitabı - Anaerobik arıtma kısmı (ALINTIDIR)
   

  Ekli Dosyalar:

  Fatma Sena ve Gürhan Duran bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?