• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Anaerobik Arıtma İşletim Problemleri

Hilal Çetin Tunca

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Edremit Belediyesi
Bir ödevim için anaerobik arıtmada yaşanılan işletim problemlerini hazırlamam lazım. Fakat direkt olarak bulamadım. Aklıma gelenler koku,pH ayarlanmasının güçlüğü gibi işletim problemler.Dahası için tecrübelerinize ihtiyacım var.
Teşekkürler

Anaerobik sistemlerin bir olumsuz tarafı atık suda sülfat bileşiklerinin olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Sülfatların indirgenmesi veya proteinlerin parçalanması sonucu ortaya çıkan H2S hem toksik, hem de korozif niteliktedir. Ayrıca, gazdaki H2S istenmeyen kötü kokulara neden olmaktadır. Anaerobik arıtmada H2S oluşumu her zaman kontrol altında tutulmalıdır.

Arkadaşlara ek olarak;

Endüstriyel tesislerden gelen (özellikle tekstil) atıksu varsa, zamanla tankın içindeki çamurun üst kısmı katılaşır ve sık sık karıştırıcının (mikser) arızalanmasına neden olur.

ödev konunla ilgili elimde bi yazı var anaerobik sistemi açıklayan ancak dosyayı ekleyemedim hata veriyor sürekli ,bu yüzden bir kısmını paylaştım umarım işine yarar dosyayı tekrar eklemeye çalışıcam.

7.1.2 Havasız Arıtma Sistemlerinin Kısıtları

Havasız arıtma biyoteknolojisinin genel olarak olumsuz özellikleri Tablo 7.2’de
verilmektedir. Havasız arıtmanın kısıtlarının başında mikroorganizmaların büyüme
hızlarının düşük olması gelmektedir. Havasız arıtma için önemli olan metanojenlerin
çoğalma hızları, havalı arıtmadaki mikroorganizmalara göre yarı yarıya daha azdır. Buna
bağlı olarak, havasız proseslerde hem başlangıçta sistemin dengeye gelme süresi uzun
olmakta, hem de olumsuz çevre şartlarından dolayı sistemde biyokütle kaybı yaşanması
durumunda sistemin tekrar eski haline gelmesi uzun sürmektedir.

Tablo 7.2 Anaerobik Biyoteknolojisinin Olumsuz Özellikleri (4).
• Biyokütle gelişimi için uzun başlangıç evresinin gereksinimi
• Seyreltik atıksularda yeterli alkalinitenin üretilememesi
• Bazı durumlarda çıkış suyunda istenilen standart değerlerin sağlanamaması
• Seyreltik atıksuların arıtılması durumunda oluşan biyogaz miktarının az
olması ve elde edilen enerjinin sistemi ısıtmaya yetmemesi
• Aşırı sülfatlı atıksularda koku probleminin olması
• Nitrifikasyonun mümkün olmaması
• Metanojenlerin toksit maddelere ve çevre şartlarına aşırı duyarlı olması
• Düşük sıcaklıklarda kinetik hızların daha da düşük olması
• Biyokütlenin maksimun aktivitesi için gerekli olan azot konsantrasyonunun
daha fazla olması

Havasız sistemlerin diğer bir olumsuz tarafı atıksuda sülfat bileşiklerinin olması
durumunda ortaya çıkmaktadır. Sülfatların indirgenmesi veya proteinlerin parçalanması
sonucu ortaya çıkan H2S hem toksik, hem de korozif niteliktedir. Ayrıca, gazdaki H2S
istenmeyen kötü kokulara neden olmaktadır. Biyogazın yakılması durumunda H2S’nin
SO2’ye oksitlenmesi ile koku problemi azalmaktadır. Ancak, bu durumda da hava kirletici
parametre olan SO2 meydana gelmektedir. Bu nedenle, Havasız arıtmada H2S oluşumu
herzaman kontrol altında tutulmalıdır.
Anaerobik ayrışma esnasında ara ürün olarak organik asitlerin oluşması ortamın pH
değerini sürekli düşürmektedir. Metan üreten bakterilerin yaşayabileceği pH aralığı 6,5 ile
8,0 olduğundan sistemde sürekli pH kontrolü yapılmalı ve tampon maddesi ilave
edilmelidir. Havasız arıtmada bu ihtiyacın sağlanması havalı sistemlere göre hem daha
hassas, hem de daha maliyetli olmaktadır.
Bunlara ek olarak, KOİ değeri 1000 mg/lt’den az olan seyreltik atıksuların havasız
proseslerde arıtılması durumunda havalı sistemlere göre daha düşük arıtma verimi elde
edilmektedir. Ancak, gelişmekte olan ülkelerde evsel atıksuların arıtılmasında havasız
sistemler, istenilen çıkış standart değerleri elde edilememesine rağmen yukarıda belirtilen
faydalar dolayısıyla kullanılmaktadır (Rittmann ve McCarty, 2001).

anaerobik arıtma işletim problemleri

daha önce eklemek istediğim yazı buydu biraz geç oldu ancak umarım işinize yarar

Ekli dosyalar

• havasız sistemler.pdf
    609 KB · Görüntüleme: 148