Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Anaerobik reaktör verimi ...

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında s_zen tarafından paylaşıldı.

 1. s_zen

  s_zen CMNet Üyesi

  Merhabalar,
  AAT tesisimizde yer alan anaerobik reaktörün KOİ arıtma veriminde ve biyogaz içerisindeki metan yüzdesinde azalma var. Bu duruma müdahale amaçlı reaktöre aşılama yapıldığı ve günlük parametrelerin(PH, VFA, sıcaklık vb.) kontrolü sağlandığı halde verimde bir değişme meydana gelmiyor. Düşünceme göre sıkıntının esas sebebi reaktörün temizlik süresinin geldiğidir. Bu konuda tecrübelerinizi ve yorumlarınızı almak isterim..
   
  Selman Topacık bunu beğendi.
 2. Selman Topacık

  Selman Topacık CMNet Üyesi

  Ne tip reaktör kullanıyorsunuz?

  Gelen suda biyolojiyi etkileyecek, toksik etki yapan maddeler limitleri aşmış olabilir veya biyolojinin ihtiyacı olan maddelerden birinde eksiklik olabilir.
  Veya biogazdaki sülfür oranı da etkileyebilir.
   
 3. s_zen

  s_zen CMNet Üyesi

  kullanılan reaktör tipi sürekli tam karışımlı reaktör (CSTR) ,gelen suyun karakterizasyonu da süt endüstrisi suyu toksik madde olarak sülfür ve amonyak analizleri yapılıyor. H2S içinde DEMİR III KLORÜR kullanılıyor. Besin ve bakteri miktarı içinde aşılama yapılıyor.
   
  Selman Topacık bunu beğendi.
 4. Ahmet Başpınar

  Ahmet Başpınar CMNet Üyesi

  Biz de benzer problemi yaşamıştık. İsterseniz suda klor analizi yapın, 1 ppm'in altında kalmanız gerekiyor. Süt endüstrisinde klorlu temizlik kimyasalların kullanımı vb. durumlar bu değeri yukarı çekiyor. Çözümü de kloru nötralize etmek için Sodyum Metabisülfit kullanımı. Ucuz bir kimyasal olduğu için kesinlikle öneriyorum. Deneme yanılma ile kullanım miktarını ayarlayabilirsiniz.(Ama önce serbest klor analizi)
   
  Selman Topacık bunu beğendi.
 5. s_zen

  s_zen CMNet Üyesi

  sodyum Metabisülfit kullanıyoruz ama az miktarda klor değerlerimiz 0.2 -0.3 ppm değerinde uzun aralıklarla bu ölçümü yapıyoruz. Yarın bir daha sabah, öğle, akşam belli saatlerde numune aldırarak serbest klor analizi yaptırayım bide hafta sonu temizlik olduğu için fabrikada o zamanda aynı şekilde bir analiz yaptırayım belki gözden kaçmış olabilir. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.
   
  Ahmet Başpınar ve Selman Topacık bunu beğendi.
 6. Selman Topacık

  Selman Topacık CMNet Üyesi

  Ölçüm yaptığınız Reaktör giriş ve çıkış değerlerini bana mail atarsanız bir değerlendirme yapabilirim.

  selman@hamleas.com
   
 7. s_zen

  s_zen CMNet Üyesi

  Selman Topacık bunu beğendi.
 8. Enderman

  Enderman CMNet Üyesi

 9. s_zen

  s_zen CMNet Üyesi

  @Enderman sıkıntı serbest klordan kaynaklı değilmiş yine değerlerimiz 0,2-0,3 ppm ,bu değerde zaten bizim sistemimize toksik etki yapmıyor. Reaktöre giren suyun debisini kısıp düşen PH' a kostik ile müdahale ettik ayrıca reaktör içindeki kaybedilen bakteri için de aşılama yaptık.Sisteme
  geri devir yapılarak suyun azda olsa sirkülasyonun sağladık . Geçici olarak yaptığımız müdahalelerle gaz verimi ve su arıtımını düzeldi fakat
  önümüzde ki aylarda reaktör temizliği şart.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.