Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Araç hava yastıkları nasıl çalışır?

Konu, 'ARŞİV' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Hava yastıkları 80'li yılların başında ortaya çıktıklarından beri binlerce hayatı kurtarmışlardır. Aslında hava yastıkları İkinci Dünya Savaşı sırasında uçakların yere çakılmalarında bir önlem olarak tasarlanmış ve ilk patent o zamanlarda alınmıştır.
  Hava yastıklarının arabalara uygulanmasında birçok problemle karşılaşıldı. Basınçlı havanın araba içinde muhafazası, süratle şişmenin sa[FONT=Century][FONT=Century]ğlanması, ani [FONT=Century][FONT=Century]şi[FONT=Century][FONT=Century]şme sırasında yastı[FONT=Century][FONT=Century]ğın patlamasının veya ki[FONT=Century][FONT=Century]şiye zarar vermesinin önlenmesi vs...
  Hava yastığında üç ana parça vardır. Birincisi yastı[FONT=Century][FONT=Century]ğın kendisi ki, ince naylon iplikten yapılmı[FONT=Century][FONT=Century]ş ve konsolda bir silindir üzerine sarılmı[FONT=Century][FONT=Century]ştır. Aslında sürücü tarafındaki hava yastı[FONT=Century][FONT=Century]ğı di[FONT=Century][FONT=Century]ğerlerinden farklıdır. Di[FONT=Century][FONT=Century]ğerleri tipik bir silindir [FONT=Century][FONT=Century]şeklinde iken sürücü tarafındaki direksiyonun ortasına uyacak [FONT=Century][FONT=Century]şekildedir.
  İ[FONT=Century]kinci olarak yastı[FONT=Century][FONT=Century]ğa ne zaman [FONT=Century][FONT=Century]şi[FONT=Century][FONT=Century]şece[FONT=Century][FONT=Century]ğini bildiren, arabanın ön tarafında bir sensör vardır. Bir tu[FONT=Century][FONT=Century]ğla duvara yakla[FONT=Century][FONT=Century]şık saatte 15 - 25 kilometre süratle çarpıldı[FONT=Century][FONT=Century]ğında olu[FONT=Century][FONT=Century]şacak kuvvet kar[FONT=Century][FONT=Century]şısında sinyal verecek [FONT=Century][FONT=Century]şekilde ayarlanmı[FONT=Century][FONT=Century]ştır.
  Son olarak da[FONT=Century][FONT=Century]şi[FONT=Century][FONT=Century]şirme sistemi vardır. Hava yastıkları sıkı[FONT=Century][FONT=Century]ştırılmı[FONT=Century][FONT=Century]ş veya basınç altındaki havanın veya bir gazın salıverilmesiyle [FONT=Century][FONT=Century]şi[FONT=Century][FONT=Century]şmezler. Bir kimyasal reaksiyonun sonucunda [FONT=Century][FONT=Century]şi[FONT=Century][FONT=Century]şerler. Bu kimyasal reaksiyonun ana maddesi 'sodyum azide'dir, yani NaN3. Normal [FONT=Century][FONT=Century]şartlarda dura[FONT=Century][FONT=Century]ğan olan bu molekül ısıtılınca anında ayrı[FONT=Century][FONT=Century]şır ve ortaya nitrojen gazı çıkar. Çok az miktarından, yani 130 gramından 67 litre nitrojen çıkabilir. Ancak bu ayrı[FONT=Century][FONT=Century]şmadan ortaya bir de sodyum (Na) çıkar ki, çok reaktiftir. Su ile birle[FONT=Century][FONT=Century]şince vücuda bilhassa gözlere, buruna ve a[FONT=Century][FONT=Century]ğza a[FONT=Century][FONT=Century]ğır tahribat verebilir. Bu tehlikeyi önlemek için hava yastı[FONT=Century][FONT=Century]ğı üreticileri kimyasal reaksiyonda sodyum ile birle[FONT=Century][FONT=Century]şebilecek bir gaz daha kullanıyorlar ki, bu da potasyum nitrattır (KNO3). Bu reaksiyondan da yine ortaya nitrojen çıkar.
  Arabanın önündeki sensör belli bir seviyenin üstündeki çarpmada, NaNS'ün bulundu[FONT=Century][FONT=Century]ğu tüpe bir elektrik sinyali gönderir. Burada çok küçük bir spark olu[FONT=Century][FONT=Century]şur ve bunun yarattı[FONT=Century][FONT=Century]ğı ısıdan da NaN3 çözülür, açı[FONT=Century][FONT=Century]ğa çıkan nitrojen hava yastı[FONT=Century][FONT=Century]ğına dolarak [FONT=Century][FONT=Century]şi[FONT=Century][FONT=Century]şirir. Burada ilginç olan sensörün çarpmayı algılaması ile yastı[FONT=Century][FONT=Century]ğın [FONT=Century][FONT=Century]şi[FONT=Century][FONT=Century]şmesi arasında geçen zamandır. Sadece 30 milisaniye yani 0.030 saniye. Bir saniye sonra yastık üzerindeki özel delikler vasıtası ile kendi kendine söner ve kazazedeye devamlı baskı yapılmasına mani olur. [/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]
   
 2. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  Gerçekten mükemmelmiş. Hep hava dolduğunu düşünürdüm :))
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları