Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aranızda destek olmak isteyen çevre mühendisi var mıdır ?

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında yusufok tarafından paylaşıldı.

 1. yusufok

  yusufok CMNet Üyesi

  Arkadaşlar herkese hayırlı olsun.. Biz aktif çere mühendisleri adında bir grup oluşturduk facebook'da beraber etkinlikler ayarlıyoruz.. uyguluyoruz odalara yazıyoruz MV'lerine bakanlıklara yazıyoruz. BLog'umuza 1 haftada 5 bin kişi girdi.. Bimer ve Cimerden ve ÇŞB dan geri dönüşler aldık her koldan çalışıyoruz. Acaba aranızda bizlerle beraber mücadele etmek isteyen var mıdır ? Var ise özel mesaj atın. Herkese ihtiyacımız var ve her şey hazır.. Günde 5 dakika bilemedin 10 dakikalık çaba hepsi bu..

  17 Ağustosda da Türkiye geneli bir etkinliğimiz var her koldan insan Odalar ve öğrenci kolları yardım ediyor.

  İncelemek isteyenler için Facebook ;Facebook

  Blogumuz ; Kamuya Çevre Mühendisi Lazım

  Yazılar metinler ve yapılacak işler hazırdır.
   
 2. Basın Açıklaması

  10.08.2016
  html .fb_share_link { display:block;width:65px;height:20px; background:url(http://www.csb.gov.tr/turkce/img/fbpaylas.png) no-repeat center left; }
  Son günlerde bazı basın yayın organlarında Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu’nun açıklamasına istinaden “Çed Yönetmeliği Yok Acil Düzenleme Gerekiyor” başlıklı haberler yer almıştır. Çıkan haberlere binaen aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.
  Bilindiği üzere, 25.11.2014 tarihli ve 29186 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ÇED Yönetmeliği ve 09.02.2016 tarihli ve 29619 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile ülkemizde gerçekleştirilmesi planlanan projelerin çevreye olabilecek olumlu ve olumsuz etkilerinin belirlenmesinde, olumsuz yöndeki etkilerin önlenmesi ya da çevreye zarar vermeyecek ölçüde en aza indirilmesi için alınacak önlemlerin, seçilen yer ile teknoloji alternatiflerinin belirlenerek değerlendirilmesinde ve projelerin uygulanmasının izlenmesi ve kontrolünde sürdürülecek çalışmalar Bakanlığımız tarafından koordine edilmektedir.
  ÇED Yönetmeliği’nin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle Çevre Mühendisleri Odası(ÇMO) tarafından Bakanlığımız aleyhine açılan bir dava neticesinde ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu tarafından Yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması kararı verildiği ve ÇED Yönetmeliğinin ve devam eden ÇED süreçlerinin bir hükmü kalmadığı ifade edilmiştir.
  Öncelikle belirtmek gerekir ki, mahkemenin ÇED Yönetmeliğinin tamamına yönelik herhangi bir yürütmenin durdurulması ya da iptali kararı bulunmamaktadır. Yönetmeliğin bazı maddelerinin kısmi iptal kararları doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılmıştır. Mahkeme kararları göz önünde bulundurularak, 09/02/2016 tarihli 29619 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ve 08/06/2016 tarihli 29736 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Olumlu” veya “ÇED Gerekli Değildir” Kararı Bulunan Projelerde Yapılacak Kapasite Artışı ve/veya Genişletilmesi Planlanan Projelere İlişkin Tebliğ yayınlanmıştır.
  Bakanlığımız bünyesinde devam eden ÇED süreçleri ve bu tarihten sonra yapılacak başvurular ÇED Yönetmeliği çerçevesinde Bakanlığımızca yürütülmeye devam edecektir.
  Ülke ve toplum yararı çerçevesinde önerilerde bulunmak ve çalışmalar yapmak, çevre alanındaki gelişmeleri ülke yararına uygun bir şekilde yaygınlaştırmaya çalışmak amaçları ile kurulan ÇMO’nun 08.08.2016 tarihinde ÇED Yönetmeliği’nin iptaline veya yürütmesinin durdurulmasına ilişkin kamuoyunu yanıltıcı, etik değerlerden uzak, ÇMO’nun ve dolayısıyla çevre mühendisliği mesleğinin itibarını zedeleyici ve hatta sektörde çevre mühendisi istihdamını ciddi bir oranda azaltabilecek bir kararı savunan açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır.
  ÇMO açıklamalarında ek listelerde yer alan faaliyetler ile ilgili Bakanlığımızın herhangi bir düzenlemeye gitmediğine ilişkin ifade de gerçeği yansıtmamaktadır. Konu ile ilgili 81 İl Müdürlüğümüz daha önce verilen mahkeme kararı çerçevesinde talimatlandırılmış olup, çalışmalarımız mahkeme kararının gerekçeleri doğrultusunda yürütülmektedir.
  Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan ÇED süreçleri ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla, halkımızın süreç boyunca görüş ve önerileri alınarak hem yatırımcıyı hem de halkımızı mağdur etmeyecek çizgide hassasiyetle yürütülmektedir ve yürütülmeye devam edecektir.
  Ülkemizin içinde bulunduğu bu önemli dönemde kuruluş amaçlarından uzak, yanlış ve meslek itibarını zedeleyici açıklamalarda bulunan ÇMO’nun tavrını çevre mühendislerinin ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.
  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  ÇMO varken kamuda istihdam hayal
   
  hersanlioglu ve Yasemin Kocabey bunu beğendi.
 3. yusufok

  yusufok CMNet Üyesi

  Biz ÇMO değiliz amatörce çalışan çevre mühendisleriyiz çoğumuzun kpss puanı yok ve çmo'nun desteğinin olmasının da zararı olmaz. Aranızda pozitif anlamda destek vermek isteyen olursa bekliyoruz.
   
 4. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  Selam resmi kuruluşu henüz tamamlanan TRAKÇEP - Trakya Çevre Profesyonelleri Derneği adına yazıyorum. Bendeniz Selçuk KÜÇÜK TRAKÇEP Yönetim Kurulu Üyesi. En önemli amaçlarımızdan birisi biz Çevre Mühendislerinin bir araya geleceği güzel bir platform oluşturmak bunun için kurulduk. İlk projemizin lansmanını 18.08.2016 tarihinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odasında sunuyoruz. Bu tür dernek ve sivil toplum kuruluşlarının artması dileğiyle. Trakya lokasyonunda bizlere destek olmak isteyen Çevre Mühendisleri ve Çevre Profesyonellerini dernek çatısı altında güzel faaliyetler oluşturmak için bekliyoruz. İyi dileklerimle.
   
  yusufok bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...