Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtılmış Atıksuların Sulamada Kullanımı

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında S.Gönenç Çalıcı tarafından paylaşıldı.

 1. S.Gönenç Çalıcı

  S.Gönenç Çalıcı CMNet Üyesi

  Arkadaşlar

  Yazlık sitelerde bulunan düşük kapasiteli arıtma tesislerine Atıksu Deşarjı konulu Çevre İzni almak istiyorum. Arıtılmış sular site bahçesinde çim, çiçek, ağaç gibi bitkileri sulamakta kullanılıyor. Daha önce bu konuda pek çok kez Çevre İzni almıştım. Ancak Temmuz ayından itibaren Aydın Çevre Müdürlüğü,SKKY 28.Maddeyi devreye soktu ve teknik usuller tebliği sulama suyu kriterlerini sağlamamız gerekti. Dsi ve Tarım 'ın katılımı ile komisyon oluşturulması , tekrar numune alınması ve bu evrakların gelgit süreleri ile zaman sıkıntısı yaşamaya başladık. Böyle bir durumla karşılaşan var mı yoksa sadece bizim ilin bir uygulaması mı? Hiç bir yerde rastlamadığım için buraya yazma ihtiyacı duydum. Herkese iyi çalışmalar.
   
 2. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  Çevre il müdürlüğü aslında şimdiye kadar uygulaması gereken bi yönetmeliği devreye sokmuş,
  çünkü arıtılmış suyu sulamada kullanmak istiyorsanız teknik usuller tebliğine uymak zorundasınız :)
   
 3. S.Gönenç Çalıcı

  S.Gönenç Çalıcı CMNet Üyesi

  Doğru diyorsunuz onlarda böyle dediler ancak bunu uygulamaya sokan başka il var mı merak ettim.
   
 4. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  yeni gelen bir yönetmelik değil bu tebliğ, bence sizin oradaki mühendislerin bundan haberi yoktu, biri söyledi. benim tahminimce her yer uyguluyordur. Ben proje firmasında çalışıyorum. Sulama dediklerinde ona göre teklif veriyoruz.
   
 5. Mahir Yakın

  Mahir Yakın CMNet Üyesi

  Artık bu ve buna benzer olayları doğal karşılıyorum. Yönetmeliklerimizdeki esneklik yüzünden oluyor malesef. Her ilin kendine has yönetmelikleri yorumlama tarzı var.

  Size doğru birşey uygulanmak istenmiş. Fakat gel gelelim diğer İller de neler oluyor? Orası muamma...
   
  S.Gönenç Çalıcı bunu beğendi.
 6. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bende proje firmasındayım ve en son atıksu arıtma tesisi çıkış suyu bertaraf yöntemi arazi olduğu için sulamaya giriyor diye AAT teknik usuller tebliği ne uymamız gerekti. Bakanlık böyle istiyor. İl çevre de tabiki.Esasında önceden de olmasına ragmen mecburi değildi, 15 Mart' ta yayınlanan genelgeden sonra isteniyor artık. İl İzmir bu arada.

  Kolay gelsin
   
 7. Olgun Akman

  Olgun Akman Misafir

  Tebliğe göre incelenmesi normal bir prosedür .
   
 8. İrem Bengisu Erol

  İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

  Atıksuların tarımda kullanımı ile ilgili araştırma yapıyorum. Ulaştığım makaleleri ve sunumları yardımcı olabileceğini düşünerek paylaşıyorum.
   

  Ekli Dosyalar:

 9. lermiemel

  lermiemel CMNet Üyesi

  Atıksu Arıtma Tesisimizin çıkış suyunun sulamada kullanılabilmesi için ne gibi işlemler yapılması gerekiyor. Öncelikle bağlı bulunduğumuz İl Müdürlüğüne bir yazı yazmam gerekiyor mu? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
   
 10. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ Ek-7'deki kriterleri sağlamalısınız önce.
   
 11. Kaan Kurt

  Kaan Kurt CMNet Üyesi

  Ayrıca;

  Madde 28 - Sulama suyunun kıt olduğu ve ekonomik değer taşıdığı yörelerde, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Teknik Usuller Tebliğinde verilen sulama suyu kalite kriterlerini sağlayacak derecede arıtılmış atıksuların, sulama suyu olarak kullanılması teşvik edilir. Bu amaçla uygulanacak ön işlemler ve yapılması gereken incelemeler Teknik Usuller Tebliğine göre yapılır. Bir atıksu kütlesinin bu tür kullanımlara uygunluğu, valilikçe il çevre ve orman müdürlüğü, il tarım müdürlüğü ve devlet su işleri bölge müdürlüğünden oluşturulacak komisyonca belirlenir.
   
 12. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  Arkadaşlar ;Uzmanlık Sorusu
  örneğin 60 konutlu bir tatil sitesi ve bu sitedeki evsel atık suların arıtıldığı bir arıtma tesisi var. Arıtılan Su atık su arıtma tesisi teknik usuller tebliğindeki sulama suyu kriterlerine de uygun olarak arıtılıyor. çevre izninde arıtılan su ile konutların bahçelerinin sulanacağı belirtilerek izin alınıyor. ancak izin alındıktan sonra evlerden bazıları ben bu suyu bahçemde kullanmak istemiyorum diyor. bu suyun verilecek başka alternatifi de yok. bu durumda suyu kullanmak istemeyen evler için illaki kullanmak zorundasınız diyebileceğimiz bir yasal dayanak var mı? Ben araştırdım ama böyle destekleyici bir hüküm göremedim. Sadece gözüme çarpan Çevre Kanunun 11. Maddedeki 6. paragraf biraz sağlıyor gibi geldi. konu hakkında bilgi verecek olanlara teşekkürler
   
 13. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  bence zorla kullanım için dayandıracağın bir hüküm olmaz. çünkü kişi kullanmak istemiyor ise zorlayamazsın. ayrıca sen bu çevre iznini alınca onların bu suyu kullanacaksınız diye bir taahhüt almadıysan tamamen zor iş olur. hem kullanmak istemiyorsa istemesin depolarsın sende :)))
   
 14. Çağatay Atay

  Çağatay Atay CMNet Üyesi

  Böyle bir ayrıntıya hiç denk gelmedim. Ancak kullandırmaması demek alıcı ortam deşarjı için alınan izinde yapılan sulama alanı m2 hesabında düşme yaşamak anlamına gelir ve iznin iptal olmasına yol açabilir. Hesap debiye göre yapıldığına göre kendi atıksuyunu arıtmaya vermezse arıtmanın suyunu almayabilir bence. Bu zaten sistemde bir değişim gerektirmez. Özet olarak arıtmanın çalışmasına devam edebilmesi için hane başına m2 ayrılması gerektiğinin ayırmak istemeyenlerin foseptik kanalı yaptırıp vidanjörle çektirmesi gerektiği anlatılırsa sorunun çözüleceğini düşünüyorum.
   
 15. alidiken

  alidiken CMNet Üyesi

  Atıksu arıtma tesisinden çıkan arıtılmış suyu insan temasının olduğu alanlarda kullanırsanız çıkış suyunun AATTUT Tablo E7.1 A parametrelerini sağlaması gerekiyor.Fakat insan temasının olmadığı yerde bir sulama yapacaksanız eğer eşdeğer nüfusu itibariyle SKKY Tablo 21.1 e göre izin aldığım yazlık siteler var.İlk olarak nereyi sulayacaksınız o önemli ve İl Müdürlüğü komisyon kararı yazısını vermeden önce tesise gelip yerinde inceliyor unutmayın.
  Bu verdiğim bilgileri Muğla'da şuan uyguluyoruz.
   
  mine_4891 bunu beğendi.
 16. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  @alidiken bilgilendirme için teşekkürler. son durum ise ekteki gibidir. sende muğladaki çalışmalarında buna dikkat et.
   

  Ekli Dosyalar:

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.