Arıtılmış Atıksuların Sulamada Kullanımı

Kayıt
15 Temmuz 2010
Mesajlar
133
Beğeniler
77
Şehir
Aydın
#1
Arkadaşlar

Yazlık sitelerde bulunan düşük kapasiteli arıtma tesislerine Atıksu Deşarjı konulu Çevre İzni almak istiyorum. Arıtılmış sular site bahçesinde çim, çiçek, ağaç gibi bitkileri sulamakta kullanılıyor. Daha önce bu konuda pek çok kez Çevre İzni almıştım. Ancak Temmuz ayından itibaren Aydın Çevre Müdürlüğü,SKKY 28.Maddeyi devreye soktu ve teknik usuller tebliği sulama suyu kriterlerini sağlamamız gerekti. Dsi ve Tarım 'ın katılımı ile komisyon oluşturulması , tekrar numune alınması ve bu evrakların gelgit süreleri ile zaman sıkıntısı yaşamaya başladık. Böyle bir durumla karşılaşan var mı yoksa sadece bizim ilin bir uygulaması mı? Hiç bir yerde rastlamadığım için buraya yazma ihtiyacı duydum. Herkese iyi çalışmalar.
 
Kayıt
11 Mart 2009
Mesajlar
95
Beğeniler
8
Şehir
İstanbul
#2
Çevre il müdürlüğü aslında şimdiye kadar uygulaması gereken bi yönetmeliği devreye sokmuş,
çünkü arıtılmış suyu sulamada kullanmak istiyorsanız teknik usuller tebliğine uymak zorundasınız :)
 
Kayıt
11 Mart 2009
Mesajlar
95
Beğeniler
8
Şehir
İstanbul
#4
yeni gelen bir yönetmelik değil bu tebliğ, bence sizin oradaki mühendislerin bundan haberi yoktu, biri söyledi. benim tahminimce her yer uyguluyordur. Ben proje firmasında çalışıyorum. Sulama dediklerinde ona göre teklif veriyoruz.
 
Kayıt
5 Aralık 2011
Mesajlar
80
Beğeniler
53
Şehir
İzmit, Kocaeli
#5
Artık bu ve buna benzer olayları doğal karşılıyorum. Yönetmeliklerimizdeki esneklik yüzünden oluyor malesef. Her ilin kendine has yönetmelikleri yorumlama tarzı var.

Size doğru birşey uygulanmak istenmiş. Fakat gel gelelim diğer İller de neler oluyor? Orası muamma...
 
Kayıt
1 Mart 2011
Mesajlar
182
Beğeniler
78
Şehir
izmir
#6
Arkadaşlar bende proje firmasındayım ve en son atıksu arıtma tesisi çıkış suyu bertaraf yöntemi arazi olduğu için sulamaya giriyor diye AAT teknik usuller tebliği ne uymamız gerekti. Bakanlık böyle istiyor. İl çevre de tabiki.Esasında önceden de olmasına ragmen mecburi değildi, 15 Mart' ta yayınlanan genelgeden sonra isteniyor artık. İl İzmir bu arada.

Kolay gelsin
 
Kayıt
31 Ocak 2012
Mesajlar
253
Beğeniler
258
Şehir
Çanakkale
#8
Atıksuların tarımda kullanımı ile ilgili araştırma yapıyorum. Ulaştığım makaleleri ve sunumları yardımcı olabileceğini düşünerek paylaşıyorum.
 

Dosyalar

lermiemel

CMNet Üyesi
Kayıt
10 Nisan 2015
Mesajlar
16
Beğeniler
6
#9
Atıksu Arıtma Tesisimizin çıkış suyunun sulamada kullanılabilmesi için ne gibi işlemler yapılması gerekiyor. Öncelikle bağlı bulunduğumuz İl Müdürlüğüne bir yazı yazmam gerekiyor mu? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
 
Kayıt
6 Şubat 2010
Mesajlar
653
Beğeniler
1.012
Şehir
Gölcük, KOCAELİ
#10
Atıksu Arıtma Tesisimizin çıkış suyunun sulamada kullanılabilmesi için ne gibi işlemler yapılması gerekiyor. Öncelikle bağlı bulunduğumuz İl Müdürlüğüne bir yazı yazmam gerekiyor mu? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ Ek-7'deki kriterleri sağlamalısınız önce.
 

Kaan Kurt

CMNet Üyesi
Kayıt
19 Aralık 2012
Mesajlar
126
Beğeniler
49
Şehir
Çorlu / Tekirdağ
#11
Ayrıca;

Madde 28 - Sulama suyunun kıt olduğu ve ekonomik değer taşıdığı yörelerde, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Teknik Usuller Tebliğinde verilen sulama suyu kalite kriterlerini sağlayacak derecede arıtılmış atıksuların, sulama suyu olarak kullanılması teşvik edilir. Bu amaçla uygulanacak ön işlemler ve yapılması gereken incelemeler Teknik Usuller Tebliğine göre yapılır. Bir atıksu kütlesinin bu tür kullanımlara uygunluğu, valilikçe il çevre ve orman müdürlüğü, il tarım müdürlüğü ve devlet su işleri bölge müdürlüğünden oluşturulacak komisyonca belirlenir.
 
Kayıt
14 Temmuz 2011
Mesajlar
333
Beğeniler
194
Şehir
Bodrum, Muğla
#12
Arkadaşlar ;Uzmanlık Sorusu
örneğin 60 konutlu bir tatil sitesi ve bu sitedeki evsel atık suların arıtıldığı bir arıtma tesisi var. Arıtılan Su atık su arıtma tesisi teknik usuller tebliğindeki sulama suyu kriterlerine de uygun olarak arıtılıyor. çevre izninde arıtılan su ile konutların bahçelerinin sulanacağı belirtilerek izin alınıyor. ancak izin alındıktan sonra evlerden bazıları ben bu suyu bahçemde kullanmak istemiyorum diyor. bu suyun verilecek başka alternatifi de yok. bu durumda suyu kullanmak istemeyen evler için illaki kullanmak zorundasınız diyebileceğimiz bir yasal dayanak var mı? Ben araştırdım ama böyle destekleyici bir hüküm göremedim. Sadece gözüme çarpan Çevre Kanunun 11. Maddedeki 6. paragraf biraz sağlıyor gibi geldi. konu hakkında bilgi verecek olanlara teşekkürler
 
Kayıt
14 Kasım 2009
Mesajlar
122
Beğeniler
34
Şehir
Ankara
#13
Arkadaşlar ;Uzmanlık Sorusu
örneğin 60 konutlu bir tatil sitesi ve bu sitedeki evsel atık suların arıtıldığı bir arıtma tesisi var. Arıtılan Su atık su arıtma tesisi teknik usuller tebliğindeki sulama suyu kriterlerine de uygun olarak arıtılıyor. çevre izninde arıtılan su ile konutların bahçelerinin sulanacağı belirtilerek izin alınıyor. ancak izin alındıktan sonra evlerden bazıları ben bu suyu bahçemde kullanmak istemiyorum diyor. bu suyun verilecek başka alternatifi de yok. bu durumda suyu kullanmak istemeyen evler için illaki kullanmak zorundasınız diyebileceğimiz bir yasal dayanak var mı? Ben araştırdım ama böyle destekleyici bir hüküm göremedim. Sadece gözüme çarpan Çevre Kanunun 11. Maddedeki 6. paragraf biraz sağlıyor gibi geldi. konu hakkında bilgi verecek olanlara teşekkürler
bence zorla kullanım için dayandıracağın bir hüküm olmaz. çünkü kişi kullanmak istemiyor ise zorlayamazsın. ayrıca sen bu çevre iznini alınca onların bu suyu kullanacaksınız diye bir taahhüt almadıysan tamamen zor iş olur. hem kullanmak istemiyorsa istemesin depolarsın sende :)))
 
Kayıt
22 Kasım 2013
Mesajlar
70
Beğeniler
59
Şehir
İzmir
#14
Böyle bir ayrıntıya hiç denk gelmedim. Ancak kullandırmaması demek alıcı ortam deşarjı için alınan izinde yapılan sulama alanı m2 hesabında düşme yaşamak anlamına gelir ve iznin iptal olmasına yol açabilir. Hesap debiye göre yapıldığına göre kendi atıksuyunu arıtmaya vermezse arıtmanın suyunu almayabilir bence. Bu zaten sistemde bir değişim gerektirmez. Özet olarak arıtmanın çalışmasına devam edebilmesi için hane başına m2 ayrılması gerektiğinin ayırmak istemeyenlerin foseptik kanalı yaptırıp vidanjörle çektirmesi gerektiği anlatılırsa sorunun çözüleceğini düşünüyorum.
 

alidiken

CMNet Üyesi
Kayıt
28 Temmuz 2015
Mesajlar
1
Beğeniler
1
Şehir
muğla
#15
Atıksu arıtma tesisinden çıkan arıtılmış suyu insan temasının olduğu alanlarda kullanırsanız çıkış suyunun AATTUT Tablo E7.1 A parametrelerini sağlaması gerekiyor.Fakat insan temasının olmadığı yerde bir sulama yapacaksanız eğer eşdeğer nüfusu itibariyle SKKY Tablo 21.1 e göre izin aldığım yazlık siteler var.İlk olarak nereyi sulayacaksınız o önemli ve İl Müdürlüğü komisyon kararı yazısını vermeden önce tesise gelip yerinde inceliyor unutmayın.
Bu verdiğim bilgileri Muğla'da şuan uyguluyoruz.