• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Arıtma çamuru bertarafı

umur421

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çevre mühendisliği
İlçemizde 160 m3/gün kapasiteli ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi kuruldu 10 m3 /gün kapasiteli dekantör bulunuyor yalnız kış şartlarının ağır geçmesinden dolayı mikroorganizma faliyetleri yavaş ve çamur seviyesi sabit yüzde 30 civarında sorum şu ki bulundugum çevre itibarı ile Sadece çimento fabrikası var bir saat mesafede oda çamuru kabul etmiyor çamuru vidanjörle çektirmek istemiyorum nasıl bir yol izleyebilirim

Biraz daha örnek detaylı yazarsanız, daha çok cevap alma ihtimali artar.

....mikroorganizma faliyetleri yavaş ve çamur seviyesi sabit...

ilgisi ne?

....ileri biyolojik atıksu arıtma

soğukta NO3 zor oluşur.

Aynen şuan çamur oluşmuyor ama izin lisansı çıkartabilmem için bir tesis ile anlaşmam gerekiyor yaza doğru çamur çıkartmaya baslayacam hazırlık yapıyorum tesis yeni kuruldu herşeye sıfırdan başladım çamur konusunda pek alternatifim yok gibi

Yönetmeliğe uygun seçim yapmak için yazmış yardım istemiş zaten arkadaşımız, yönetmelikleri biliyor ki dereye basarım gider dememiş(!). Verdiği bilgilerin amacı da şudur: Şuanda haldır haldır çamur çekemiyorum elimde yok diyor. Sadece cevap vermek için yazılan yorumların bu platformu zedelediği düşüncesindeyim. Tesisin çamuru çıkacak hazırlık yapıyor işte no3 ne alaka?

@umur421 Bey,
Çevre izni aşamasında Bakanlık muhakkak çamur bertarafı ile ilgili belgeyi istiyor. Çimento firması ile bir protokol yapabilseniz keşke.

Bir de arıtma çamuru almaya yetkin firmalar var, alıp yakıyorlar. Elinizde çok miktarda yok ama bence bir arayın konuşun belki bir çözüm bulunur yaza kadar biriktirirsiniz. Ama tesisinizin de küçük olduğunu varsayarsak bu uzun sürecektir.

Çamurunuz oluşunca düzenli depolama tesisi varsa bulunduğunuz yerde ona da gönderebilirsiniz. Tabi çamurunuzun düzenli depolamaya uygun olduğu analizle belgelenmeli. Ayrıca düzenli depolamanın da sizin atık kodunuzda lisansı olmalı :)

Biz atıksucuları üzüyorlar işte böyle böyle :) Çamur çıkartan yani suyu arıtabilen tesislerinin kucağında kalıveriyor.

@İrem Bengisu Erol 'a katılıyorum sürekli göndermek yerine depolayabilirsen sık sık olmasa da bir seferde çokça yollayarak uzak mesafedeki bir bertaraf tesisiyle anlaşabilirsin. Mesela bir kamyon çamurun olunca gönderirsin gibi. Uzun mesafe nakliye tabi biraz maliyetli ama artık bu senin elinde olan bir şey değil sonuçta

@İrem Bengisu Erol

- Eleştiri, yorum yaparken daha nazik olmaya çalışsak acaba ne kaybederiz?

- Daha fazla Detay yazarsanız daha çok cevap veren olur demiştim. Ben tam olarak ne ifade ettiğini bu iki cümleyle anlayamadım siz anlayabildiği iseniz cidden Bravo derim. Gerçekten şaka yapmıyorum.

- herkesin vakti kısıtlı olduğu için kısa cümlelerle yazmaya çalışıyor ama bilhassa biyolojik işlemler karmaşıktır, bir çok faktörü bilmek gerekir, benzer şekilde ben de vakitsizlikten kısa yazıyorum, nitrifikasyon dan bahsediyorum

- ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi kurulmuş ve 10 m3 /gün çamur hesabı yapılmış

- arkadaşın arıtması soğuk bir yerde ama Mühendislik rölatif tanımları kaldırmaz, doğuda deniz kenarı bir yerdir ya da dağlık bir yerdedir sıcaklık çok fark eder, eksi derecelere düşünce ise her şey daha da farklıdır.

- çamur için yapılabilecek alternatifler zaten bellidir, maliyet ve kolaylığına göre Bunlardan biri seçilecek. Her şeyin bir avantajı ve dezavantajı vardır.

- ….dereye basarım gider dememiş(!).

İst. Tuzla örneğini gördük, cezası yüksek yakalanırsa…

Bir yönü doğru, düzgün çalışan arıtma yapanlar uzun karmaşık yönetmeliklerle uğraşıyor; yapmayan ise işini bir şekilde halledip kolay yoldan kurtulabiliyor

10 metre 3 iyi bir miktar çamurun nem oranına bağlı olarak çamur kurutma ünitesi kurulabilir böylece hem %60-70 hacim azalır hemde kuru çamuru alternatif olarak kullandırabilirsin, 10 metre 3 günlük çamur demek 2 günde bir kamyon çıkması demek çok maliyetli olur.

- ….dereye basarım gider dememiş(!).

Peki, arıtma çıkış BOİsi nedir soğukta? (T<5oC ise bio. yok)

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@Üzeyir Meral

m3 maliyetlerini de yazsaydınız....

Öncelikle ilginize teşekkür ederim tesisi 1 hafta önce belediye olarak devraldık ben 1 aydır bu tesisteyim ve bu süreçte bugün itibari ile gfb yi çıkarttım izin lisans işlemlerine hemen başlamayı planlıyorum çok fazla deney yapma fırsatım olmadı koi çıkış 74 diye hatırlıyorum giriş 700 idi konu bu tesisten ne kadar çamur çıkar değil bu tesisten 1 kg bile çamur çıksa ben bu çamuru bertaraf etmeliyim ve bunu belgelemeklede yükümlüyüm kısacası sorum şudur çimento fabrikası veyahut katı atık deponisi dışında atık çamuru bertarafını nasıl yapabilirim bengisu hanımın dediği gibi aslında herşey bertaraf firması kanaatine vardım bende izin lisans çıktıktan sonrada gübre olarak kullanılmasını sağlayacağım tabiki herşey yönetmeliklere uygun şekilde tekrar teşekkürler

Konuyu açan arkadaşımız ve aat işleten her kim olursa olsun; arıtması ister Ağrı Dağın eteğinde ister Ayder Yaylasında olsun, ister 1 avuç çamur çıkarsın ister tonlarca; Çevre İzni alırken aynı evrağa ihtiyacı var. O da çamuru ne yaptığını gösterir belge. Demek istediğim bu. Bu yüzden detayda boğulmaya gerek yok. Çünkü konumuz tesisin rakımı, oluşacak gazların ne olacağı değil. Bunu demek istedim. Cevap olarak sadece "Yönetmeliklere uygun seçim yapın" yazmak yol gösterici olmaktan epeyce uzak. Bu yüzden sitem ettim size. @emin2

Konu buralara geldiyse eğer;

@Üzeyir Meral

@Üzeyir Meral Çamur kurutma bir bertaraf/geri kazanım yöntemi değildir. Çamuru kurutsanız da Bakanlık kuruyan çamuru ne yaptığınızı soracak. Yani arkadaşın problemi çözülmeyecek. Ayrıca dekantörün kapasitesi 10 m3/günmüş. Bu demek değil ki günlük 10 m3 çamur çıkacak. 160 m3/gün oldukça küçük bir kapasite. Asla değmez kurutma işlemine.

@umur421 Çimentoculara bastırın ;) . Olmadı bertaraf firması ile anlaşmak en temizi bence.

Herkese kolaylıklar dilerim.

Maliyet, vs. bilgisi, tecrübesi olanlar "yaklaşık" dahi olsa yazsaydı, arkdaşa çok faydası olabilir.

@umur421 Çimentoculara bastırın.

Evet, az bir çamur zaten, niye almıyorlar?

@İrem Bengisu Erol
Çamur kurutmanın bertaraf ve geri kazanım yöntemi olmadığını söylemen iyi olmuş sağol :)

@emin2
Nakliye hariç 150-200 TL/Ton civarında dersek yanlış olmaz herhalde,

@umur421

....koi çıkış 74 diye hatırlıyorum giriş 700 idi.

Sıcaklık?

atıksuyun T<10-12oC olursa ve de T<4-5oC olursa ne oluyor? Kitaplardan biliyoruz ama sizin gerçek tesisinizden de öğrenip bilgimizi pekiştirsek....

ilginç, derslerde hep fazla çamurun sorun olduğu, maliyeti anlatılırdı demek ki çok az çamur olunca da sorun var...

@Rukiye ARSLAN-

diğerleri niye almaz acaba?

Bakanlık da, kolay diye buna destek veriyor.

Tabii görevli olduğunuz için her sorumuza cevap vermeye çekiniyorsunuz

Keşke soruları, foruma başka bir isimli biri olarak üye olup ve sanki bir tanıdığınızın tesisi için konuşuyormuş gibi yazsaydınız da rahat rahat sorunlarla ilgili soruları sizinle tartışabilseydik
----

Çin'de, 2013 yılı sonunda, 31 ilde 3508 AAT mevcut imiş.

Çince bilsek, ne büyük tecrübe...

ABD'de : 1996 yılında, 16,024; 9,086 ikincil - 4,428 ileri arıtma

Beyaz ırk:( arıtıyor :
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Şuanfa tesisi işletmeye aldığımdan beri sıcaklık eksikerde seyrediyor eksi 10 gibi bakterilerin en iyi çalışma aralığı 20 derecedir sıcaklığa müdehale etmek münkün değildir bu gibi tesislerde.yaz aylarında bu sıcaklık saglandığı için bakteriler iyi çalışır ve çamur seviyesi artar bizde inhoff deneyleri ile çamur seviyesini takip edip yüzde 40 ın üzerine çıktığı zaman sistemden çamur uzaklaştırırız yalnız bakteriler için uygun sıcaklık olmadığından şuanda fazla çamur yok sistem stabil kendi kendine yetiyor çamur seviyesi çok düştüğünde ise f/m oranına bakılarak duruma göre bakteriye substrat şeker veya ciğer atıyoruz arıtma tesisi işletmek için bu işin başında bulunmanız gerekiyor yıllarca ders anlatmış hocalar gelse başarılı olamayabilir artık bir yerden sonra otomatik anlayabiliyorsunuz nerede ne sorun olduğunu anlatılmaz yaşanır diyorum ben

Rukiye arslan kars sarıkamıştayız size nasıl ulaşabilirim

@emin2

çamurun az veya çok olması konusuna gelince teisisin kapasitesine göre çamurun az yada çok olduğu anlaşılır siz hala öğrencimisiniz veya bir yerde çalışıyormusunuz alanınız eğer atıksu ise vah halimize

Çıkacak olan çamur miktarınız az ise tesise 1 adet belt filtre pres alarak çıkan çamurun su miktarını azaltıp Çimento fabrikası ile bi konuşmayı deneyebilirsiniz bence ? Ayrıca Çimento fabrikasına verirken siz bir ücret alıyor musunuz yoksa ücret mi veriyorsunuz onu ben tam bilmiyorum oraya bi açıklık getirirseniz sevinirim :)

Nşa da onların ücret verip bizden alması gerekiyor ancak başka verebileceğimiz yer olmadığı için çamuru ücretsiz vereceğiz onuda kabul etmiyorlar :)