Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma tesisi gaz ölçümü hk. acil

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hilal Güney tarafından paylaşıldı.

 1. Hilal Güney

  Hilal Güney CMNet Üyesi

  Merhabalar; çalıştığım fabrikada bulunan endüstriyel ve evsel atıksu arıtma tesisimiz kapalı alana inşa edilmiş, evsel atıksu dengeleme havuzumuzdaki elektrik tesisatı ex-proof değil maalesef. Mekanik havalandırma sistemi var ama nekadar etkili bilemiyorum.Bunun için oluşması muhtemel metan gazının anlık ölçümünü yaptıracağız fakat anlık ölçüm sağlıklı sonuç vermeyebilir. Metan gazı dedektörü koymayı düşündük, konu ile ilgili bir fikrim yok açıkçası nasıl bir dedektör işimi görür? yada dedektör dışında önerebileceğiniz başka bir önlem varmıdır?
   
 2. Hüseyin Hanlı

  Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

  Hilal Hanım o zaman sürekli ölçen ve verileri kayıt eden bir metan dedektörü koyun.
   
 3. Hilal Güney

  Hilal Güney CMNet Üyesi

  Yapmak istediğim zaten o ama dedektör için bilgim yok, nasıl birşey olacak? internetten baktığımda fiyatları bile birbirinden çok farklı dedektör seçenekleri çıkıyor.kısacası dedektör koymak mantıklımı yada ne tür dedektör olmalı?
   
 4. Hüseyin Hanlı

  Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

  0216-325 06 85 numaralı hattı aramanızda fayda var. Tetra End. ve Teknik Sistemler Sanayi ve Dış Tic. A.Ş. Yukarıda sorduğunuz sorunun aynısını sorun teknik uzman size yardımcı olacaktır.
   
  Ece İyidirli Öner bunu beğendi.
 5. Hilal Güney

  Hilal Güney CMNet Üyesi

  Teşekkürler Hüseyin Bey, umarım yardımcı olabilirler :)
   
 6. Hüseyin Hanlı

  Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

  İnş. Hilal Hanım kolay gelsin:)
   
 7. odasdemir

  odasdemir CMNet Üyesi

  Hilal Hanım merhaba,

  Elektrik tesisatı ex-proof olmadıktan sonra gaz dedektörünü koyup ortamdaki metan gazını sürekli okumanın ne faydası olacak açıkçası bu bana pek mantıklı gelmedi. Sürekli ölçüm sistemini bir bölüme yerleştirmedeki amaç gaz konsantrasyonu artınca ya gaz kaynağını otomatik kesmek yada patlamaya neden olacak alevlendirici kaynağı otomatik olarak kesmek amacıyla yapılmalıdır bana göre. sizin için böyle bir durum söz konusu değil sonuçta metan gazı konsantrasyonu arttığı zaman gaz kaynağı olan atık suyu derhal ortadan kaldıramazsınız veya elektriği kesmek işinize gelmez (ki bir zaman sonra her artışta elektrik kesilmesi sizi zor durumda bırakacaktır). Bu sistem yerine elektrik tesisatını ex-proof olan ile değiştirmek daha mantıklı bence. Ayrıca portatif gaz ölçüm cihazı temin ederek ortamda belirli perityotlar ile ölçüm yaparak havalandırma sisteminizin verimini izleyebilir, personelin maruziyetini değerlendirebilirsiniz.
  Sürekli ölçüm sistemi bu noktada sadece personel için yararlı olacaktır, yüksek konsantrasyon olması durumunda içeri girişlerine izin vermezsiniz ki bunu portatif olan cihaz ilede yapabilirsiniz ancak patlama riskinin önüne geçmeyecektir.
   
  SenayKS ve İ.Ercan bunu beğendi.
 8. Hilal Güney

  Hilal Güney CMNet Üyesi

  Elektrik tesisatını ex-proof a çevirmek biraz maliyetli açıkçası, oyüzdende ortamdaki metan gazı set değerini aştığında elektriği keserek çözüm bulabilirmiyiz diye düşünüyoruz. Mekanik havalandırmamız güçlü ama yeterlimidir bilemem hemde tek bir önlem olmasın istiyorum, oyüzdende maliyeti yüksek ex-proof sisteme geçmektense elimdekilere ek bir şeyler yapabilirmiyim diye düşünüyorum.
  Portatif ölçüm cihazı ile bunu yapmakta açıkçası bana mantıklı gelmiyor , personel yokken patlayacaksa patlasın oda firma açısından hoş bir yaklaşım olmasa gerek.Portatif ölçüm cihazı belki dediğiniz gibi sadece mekanik havalandırmamın verimini ölçmeye yarayabilir.
   
 9. odasdemir

  odasdemir CMNet Üyesi

  Portatif ölçüm cihazını önerirken söylemek isteğim personel yokken patlayacaksa patlasın değildi Hilal Hanım, bu tabii ki de yanlış bir yaklaşım olur. Ex-proof sistem çok maliyetli, sabit gaz ölçüm sistemi kuracağız ve elektriği keseceğiz diyorsanız da bence ortamda bir süre takip yapın çünkü ortamdaki konsantrasyon patlama limitleri içerisinde ise sürekli elektrik kesilmesi problemini yaşayabilirsiniz. Ancak bu kesintiler prosesinizi etkilemeyecek ise sorun olmayacaktır.
  Sadece yaşanması muhtemel problemler konusunda bilgi paylaşımı yapıyorum, endüstriyel ölçüm sistemleri konusunda çalışıyorum bahsettiğim problemler sahada yaşanan problemlerdir. Ortamda izleme yapmadan cihazı alıp kurulumu tamamladıktan sonra sürekli elektrik kesiliyo diye sistem bizim için uygun değil dememeniz için.
   
 10. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  Tesis şuan faaliyette olduğuna göre ve patlamada yaşanmadığına göre metan gazı konsantrasyon değerleri tehlikeli değerlere çıkmıyor olması kuvvetli ihtimal. Tabi ihtimallerle hareket edilemez ama gaz ölçüm sistemi sürekli elektrik kesintilerine sebebiyet vermeyecektir.
   
  odasdemir bunu beğendi.
 11. odasdemir

  odasdemir CMNet Üyesi

  Diğer bir ihtimal olarak şu taraftan bakalım isterseniz:
  Tesis halen faaliyette olduğuna göre ve patlama yaşanmadığına göre, metan gazı konsantrasyonu patlama limitleri içerisinde olsa bile, mevcut elektrik sisteminde bugüne kadar hiç kıvılcım çıkması olmamıştır.
  Dediğiniz gibi ihtimallerle hareket etmek yerine öncesinde ölçüm yapıp sonrasında bir yatırıma karar vermek en doğrusu olacaktır.
   
 12. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  Mekanik havalandırmanın yapıldığını düşünürsek motor her defasında kıvılcımla harekete başlamıyacakmıdır?
   
 13. odasdemir

  odasdemir CMNet Üyesi

  Motor aynı ortamda mı değil mi bilmiyoruz. Ben sadece mühendis gözüyle bakıp, sahada yaşanmış problemleri göz önüne alıp olması gerekenleri söylüyorum. Elinizde veri olmadan varsayımla hareket ettiğinizde bu problemleri yaşayabilirsiniz ve başınız ağrıyabilir diyorum hepsi bu.
  Kaldı ki ihtimaller üzerinden gidersek şunu da rahatlıkla söyleyebilirim:
  Motor aynı ortamda olsa bile, işletme kurulduğu günden bugüne kadar, motor her devreye girdiğinde konsantrasyon patlama limitleri dışındaydı ancak bunun dışında kalan sürelerde çoğunlukla patlama limitleri içerisinde olabilir.
   
 14. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  Değerlendirmeleriniz çok güzel. Teşekkür ederim. Bakış açısı kazanmak açısından soruyorum
   
 15. Hilal Güney

  Hilal Güney CMNet Üyesi

  Yorumlarınız için teşekkürler :) yardımcı oldu gerçekten.Ama hala net bir karar verebilmiş değilim, en doğrusu arıtmanın tam randımanlı çalıştığı saatlerde ölçüm yaptırmak ve sonuca göre de nasıl bir detektör koyacağımıza karar vermek olacak galiba.
  Teşekkürler tekrardan :))