• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Arıtma Tesisi İşletme Sorunu YARDIM

F.Özcan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
TYH ULUSLARASI TEKSTİL A.Ş.
Herkese iyi çalışmalar,
Tekstil boyahanesi olarak çalışan firmamızda 2500 m3/gün kapasiteli biyoloijk uzun havalandırmalı arıtma tesisimiz var. Bakteri aşılaması ve yeniden revizyon işlemleri uyguladık yaklaşık 2 ay önce. Arıtma tesisimizde herhangi bir sorun yoktu imhoff ta okuduğum bakteri 200 civarlarındaydı. Ancak şimdi havalandırma havuzunda ve son çöktürme de sanıyorum ki flamentli bakteri oluşumu mevcut. Bu sorunu nasıl çözebilirim. Değerli görüşleriniz için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-12-21 at 13.48.49.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-21 at 13.48.49.jpeg
    119.1 KB · Görüntüleme: 230
  • WhatsApp Image 2020-12-21 at 13.48.49 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-21 at 13.48.49 (3).jpeg
    146.3 KB · Görüntüleme: 220
  • WhatsApp Image 2020-12-21 at 13.48.49 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-21 at 13.48.49 (1).jpeg
    112.8 KB · Görüntüleme: 217
  • WhatsApp Image 2020-12-21 at 13.48.49 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-21 at 13.48.49 (2).jpeg
    87.5 KB · Görüntüleme: 229
Merhabalar,

tekstil yardımcı kimyasallar üretimi yapan işletmede ön arıtma tesisi koi yi düşürmesi gerekirken yükseltiyor. örneğin giriş suyu koisi 2.2 iken çıkış suyu koisi 5.4 oluyor. Bunun sebebi ile ilgili yardımcı olabilir misiniz? Düşürmek için ne yapabiliriz ? arıtma tesisinde iki adet 30 tonluk havalandırma havuzu var. sadece biri aktif olarak çalıştırılıyor. ayrıca işletmedeki arıtma tesisi sürekli çalışmıyor.

Arkadaşlar selam,
Çamur oluşumunda sıkıntı yaşıyoruz. Çözüm önerileriniz geri deviri artırmanın yanında neler olabilir? Aşılama mı yapmak gerekir.
Arıtma verim: 90-95
ÇO: 1,5-2
Havalandırma havuzu AKM: 1200'lerde (düşük)
Çıkış suyu kalitesi iyi. Geri devir oranı bire bir sayılabilir.

Ekli dosyalar

• HH.jpg
    HH.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 67
  • İH1.jpg
    İH1.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 67
  • İH2.jpg
    İH2.jpg
    1,007.7 KB · Görüntüleme: 67
Önceki cevapları görüntüle…
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
ArifsBu çöken kısmın ne kadarı gerçekten canlı organizma onu gösterecek. Ortada biraz tuhaf bir durum var bence. Çökelen kısmın üstünde kalan faz duru. O yüzden deşarj şartlarını sağlıyorsunuz ama çöktürme havuzunuzda bekletme süreleri çok uzun değilse ağzına kadar çamur dolu olması gerekiyor. Yani çok kritik bir noktada çalışıyorsunuz gibi. SVI değeri aşırı yüksek. Bakılması gereken çok parametre var bence ama imhoff fotoğraflarınızda görünen sarı şeyin aktif çamur mu yoksa değil mi olduğunu anlamak için UAKM ve AKM ölçüp oranına bakmak gerekir. 0,7 üstü değerler güzel diyebiliriz.

Son düzenleme:
ArifsMLVSS de diyebiliriz evet. Şu mesajımda farkını anlatmıştım.

Şimdi şöyle bir durum var. Herkes AKM'yi farklı ölçer. UAKM ve AKM'yi aynı yer ölçsün ki aradaki oran doğru olsun. Birini bir yerde birini bir yerde ölçmek maalesef yanlış olur. Ben de AKM'yi kendim ölçebiliyorum ama UAKM ve AKM oranına bakacağım zaman AKM'yi de mecburen laboratuvara yaptırıyorum. Benim bulduğum AKM'den daha farklı sonuç çıkıyor. Gayet ucuz ölçümler. Dert olmayacaksa ikisini de laboratuvara yaptırmanızı öneririm.

Adem Piştofoğlu@Adem Piştofoğlu dış ölçümde şu sonuçları elde ettik, yalnız AKM değerleri bizim ölçümümüzden farklı, biz 1300 sevilerinde ölçüyoruz. Şu an çamur oluşumu var ve istediğimiz seviyede diyebilirim. Şu an çamur seviyemiz 300'lere inmiş durumda.

AKM: 581,667 mg/L

UAKM: 578,333 mg/L

UAKM / AKM = 1,006 olarak tespit edilmiştir,

ArifsAKM çok az. Bir de AKM 581 iken UAKM 578 nasıl çıkar ya? Buna ben inanmam. Hata payını eklersek neredeyse AKM = UAKM çıkmış. Bence pek olası değil. Laboratuvar firmasını değiştirin.

AKM'yi doğru ölçtüğünü düşünürsek çok düşük bir değer çıkmış. Geri devire devam edin diyeceğim ama bence bu iki analizi de başka bir yere yaptırın.

Diyelim ki gerçekten UAKM/AKM oranı 1'e çok yakın. Bu aktif çamurunuzun harika olduğunu canlı yapının mükemmel seviyede varlığını gösterir ama dediğim gibi bence sonuçlar yanlış.

AKM ve UAKM ölçümleri havalandırma havuzundan tam karışımın olduğu bir yerden numune alınarak yapıldı değil mi?