• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Arıtma tesisi proje onay dosyası hak.yardım

Emine Başaran

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
duyum osgb duyum danışmanlık
arkadaşlar benzin istasyonlarında araç yıkama sularının arıtımı için kurulacak arıtma tesisi için; daha önceden bu konu hakkında çalışmış arkadaşlar var mı dizayn kriterleri,atıksuyun niteliği endüstriyel oluyor haliyle.nasıl bir arıtma uuygulanabilir?elinde döküman olan arkadaşlar yardımınızı bekliyorum.

Emine Hanım benim bir çalışmam yok ama danışmanı olduğum petrol ofislerinin arıtmaları mevcut, arıtma fiziksel ve genelde 3-5 adet çökeltim havuzundan oluşuyor su bu havuzlarda kademeli olarak fiziksel arıtma sürecine tabi tutuluyor, oto yıkama ve yağlama yapan tesislerde yağ sıyrıcılarda var birde fiziksel arıtım sonrası oluşan çamurun biriktirileceği bir havuzda mevcut. isterseniz arıtma tesisi giriş ve çıkışı analizlerini paylaşabilirim ( tesisinizde oto yağlama var mı?)

Merhaba yasmur,öncelikle teşekkürler.Tesisimizde oto yağlama yok fakat yıkama esnasında suya karışacağı düşünülür,fiziksel arıtma yeterli oluyor evet, siz tesisi kendiniz mi tasarladınız?açıkçası bana tasarım kriterleri gibi bilgiler gerekiyor. Çünkü proje onayı için imza konusunda yeterli deneyimim yok dosyayı kendimiz hazırlayıp onay yapabilecek bir çevre müh arayışı içindeyim.

Emine Hanım malesef ben hazırlamadım hazırlamış olsam projeyi burdan paylaşırdım ama başkasının projesini izinsiz paylaşmayı etik bulmuyorum. Bence bu konuda çevre müh yerine yeterliliği olan bir firmaya hazırlatsanız daha iii olur.

Yalnız şçyle bir durum var yasmur,ben bu konuda 5-6e adet istasyonun arıtması için deşarj iznine başvurucam.Her defasında başka firmaya gidersem hem altından kalkamam hem de bu benim mesleğimin bir gerekliliği ise en az 5 adet proje de imzam olması şartını sağlayamam.Tabiki de özel firmaların izni olmadan paylaşım yapmak hoş değil, bizim bu forumdaki amacımız birbirimizi bilgilendirmek ve veri alışverişi yapmak,ben çevre görevlisiyim ama bu alanı kapsayan tüm konulara da ilgi duymak ve takip etmek zorundayım.Yine de ilgine teşekkürler

@Emine Başaran
Emine Hanım
benzin istasyonlarıyla ilgili şöyle bir bilgi paylaşmak istiyorum.
bakanlığın 2012/9 sayılı proje onay genelgesinde muafiyet durumları bölümünde şöyle der;Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği sektör tablolarında verilen deşarj standartlarını arıtma yapmadan sağlayabilen veya sadece ızgara, nötralizasyon, fiziksel yağ tutucu ile deşarj standartlarını sağlayanlar,
proje onay dan muaftır. şayet sizin tesisleriniz bu durumu sağlıyorsa kullanın derim.