Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtmada fazla yağ ve Fazla KOI

Konu, 'ARŞİV' kısmında Ömer Taşdemir tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  Arkadaşlar fabrikamız taşınacak ve yeni taşınacağım OSB'de ki fabrikamıza kimyasal+biyolojik arıtma tesisi kuruldu. Arıtma tesisi kurulurken eski fabrikadan alınan numunelere göre tasarlanmış( ben yoktum o dönemde). Yeni fabrikada makinalardan çıkan yağlar direk arıtmaya gitsin isteniyor ve makinalarda yağ toplama işinin yapılması istenmiyor(eski fabrikada toplanıyordu) Lakin arıtma kurulurken arıtmayı kuran firma böyle bir şey istendiğini bilmiyordu ki heralde yavaş yavaş faaliyete geçen fabrikamızda kimyasal terfi tankına gelen sudan alınan numunede yağ oranı çok fazla ve numunenin üst tabakasında yoğun yağ var. KOI oranıda 60000 gibi çok yüksek seviyelerde. Bu yağdan kurtulmamız için nasıl bir işlem yapabiliriz. Fikirlerinizi alabilir miyim?
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Yağı ayrı toplayıp arıtmaya vermeyin. Bu yağları alan firmalar var bunlarla iletişime geçerek arıtmadan uzaklaştırabilirsiniz.
   
  Fatma Sena ve Zehra Doğan bunu beğendi.
 3. Mk1453

  Mk1453 CMNet Üyesi

  Arıtma girişine yağ kapanı yada hızlı karıştırıcı havuzu öncesi yağ parçalama ünitesi kurulması lazım...
   
 4. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  Fatih bey bu yağları alan firmalar var biliyorum ama toplama şansımız yok.. Tek çare arıtmaya girmeden toplanabilirse toplanacak yada bertaraf edilecek.
  Mk1453 yağ kapanı veya yağ parçalama ünitesi için örnek bir şeyler var mı gösterebileceğiniz
   
 5. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Evet aritmaya gitmeden toplanmasi en mantiklisi bence bir calisma yaptirabilirsiniz
   
 6. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  yağı parçalamak nihayetinde boşuna kimyasal tüketimi olacağı için yağ tutucu kullanmanızı tavsiye ederim.
  tek yapmanız gereken arıtma tesisi girişine yağ tutucu eklemek olacaktır.
   
 7. Mk1453

  Mk1453 CMNet Üyesi

  Sisteminiz hakkında yeterli bilgi yok gelen debiye göre kirlilik yükünüde belirlemek ve sonrasında konuşmak lazım. Lakin KOI değeri 60 000 olan bir suya sadece yağ kapanı yeterli olmayacaktır. Kesinlikle yağ kapanı ve kimyasal arıtma ünitesi öncesinde yağ parçalama ünitesi kurulması lazım. Sistem çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra KOI değeride yağ giderimi sağlandığı için azalacaktır. Lakin 60 000 çok ciddi bir rakam. Yağ kapanınız ve parçalama ünitesinin bunları karşılayabilecek kapasitede olması lazım. Eğer mümkünse yağı arıtmaya gelmeden durdurmanız lazım. Bu suyu arıtmak çok zor bir olay. Yağı arıtma öncesinde durdurabilirseniz KOI değeriniz daha düşük olacaktır. Bu her zaman böylemiydi yoksa yapılan bir temizlik veya revizyon sonrası mı bu değer bu kadar yükseldi? Bu anlamda AAT tasarımı yapan firmalardan teklif alabilirsiniz. Teklif alırken mutlaka yerinde keşif isteyin derim.

  Ayrıca Fatih Bey'e söylemek istediğim yazıları doğru düzgün okumadan yazan ve konu hakkında bilgisi olmadığı yazdıklarından anlaşılan kişi veya kişilerce forumda insanlar hep yanlış yönlendiriliyorlar. Bilgilerinize
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  yağ parçalayıcıdan kasıt nedir? yağ parçalama ünitesinin işletimi kimyasal yollardan mı fiziksel yollardan mı yapılıyor? yağlar tam olarak neye parçalanıyor?
   
 9. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  asit creaking ünitesidir kastedilen
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  bu işleme emülsiyon kırma desek daha doğru olmaz mı?
   
 11. cevremuhendisi

  cevremuhendisi Misafir

  Atıksuyunuzun gres içeriğininde yüksek olduğunu düşünerek çözünmüş hava flotasyonunu incelemenizi tavsiye ederim.
   
 12. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  emülsiyon kırmada deniyor, her firma ada kişi kendince isimlendiriyor :)
   
 13. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  neden yağların makinede toplanması yerine arıtmaya gitmesi isteniyor? sizin bu konuda işvereninizi ikna etmeniz gerekecek. arıtma tekniğini, arıtma tesisine yağın etkilerini bilmediği için uğraşmak istemez. sizin bu konuda yol göstermeniz gerekiyor. makineden çıkan yağları arıtmaya girmeden toplayın. başka çaresi yok. aksi takdirde arıtma yapamayacaksınız ve arıtma maliyetleriniz gereksiz yere yükselecek. siz işvereninizi yazılı olarak uyarın bence.
   
 14. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  Serhat84 bende yağın makinada ayrılması ve toplanmasını isterim. Ben bu işletmede yeni başladım ve yeni fabrikanın inşaatı bitti. Yeni fabrikada arıtma tesiside eski fabrikadan alınan numunelere göre tasarlandı. Bu işlemler sırasında ben yoktum. Doğal olarak yağın eski fabrikada olduğu gibi makinaalrda toplanması gerekiyor. Fakat yeni bir fabrika yeni bir tesisin eski fabrika gibi yağ toplama, etrafa yağ dökülmesii gibi şeyler istenmiyor. Ben toplanması için öneride bulundum ki arıtma tesisini kuran firmada bulunacak. Eğer yine de istenmiyorsa yapabilecek bir şey yok. Onun için çözüm bulmak gerekli. Ama bunu arıtma tesisini kuran firmayla istişare ederek çözeceğiz inşAllah:)
   
 15. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  eski teknolojiye göre dizayn edildiğinde o makina yoktu sanırım dikkate almadılar ama tesis yeniden dizayn edilmiş yani yeni bir çevre boyutu meydana gelmiş. önceki rapora göre hareket etmek seni de firmanı da ileride sıkıntıya düşürecektir. ayrıca nasıl bir makina anlayamadım. yağı toplamak çok mu sıkıntılı oluyor? neden yağı toplamaktan çekiniyor işvereniniz? yağın etrafa dökülmesi sıkıntısı ortadan kaldırılır çok sıkıntı olacağını düşünmüyorum. sen işverenini yazılı bilgilendir. bu şartlarda arıtma tesisinin çalıştırılamayacağını, arıtılmış suyun deşarj değerlerini sağlayamayacağını, tesisin tüm dengesinin bozulacağını bunun devamında da idari para cezaları ve tesisin kapatılmasına kadar gidebilecek bir sürecin olduğunu bildir. yazıyı da işverene imzalat. ondan sonra kabul edip etmemesi onun sorunu.
   
 16. TecnoB

  TecnoB CMNet Üyesi

  Bir Diğer Konuda'da Paylaşmıştım Bir Arkadaşta Yazmış Çözünmüş Hava Flatasyonu
  Ünite Olarak Ararsanız DAF Ünitesi Diye araştırırsanız Daha Kolay Erişebilirsiniz Bütçe Sıkıntınız varsa Basit Bir ünite ile 4 te 1 fiyatına maal edebilirsiniz

  Ayrıntılı bilgi isterseniz iletişme geçebilirsiniz...
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.