• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Artık oda vizesi var?

Mehmet Ali Ece

Kayıtlı Kullanıcı
Artık ODA VİZESİ diye bir şey var.
01.09.2009 tarihi itibariyle yürülüğe girmiş olup toplam 9 kısımdan oluşmaktadır.
İligili link aşağıdadır.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Vize şartı getirilen işler:

1.DERİN DENİZ DEŞARJI PROJELERİ VİZE ESASLARI
2.KATI ATIKLARIN TOPLANMASI, TAŞINMASI, GERİ KAZANIMI VE BERTARAFI İLE İLGİLİ PROJELERİN VİZE ESASLARI
3.KANALİZASYON VE YAĞMURSUYU HATLARI PROJE VİZE ESASLARI
4.İÇME VE KULLANMA SUYU TEMİN, İLETİM VE DAĞITIM HATLARI PROJE VİZE ESASLARI
5.İÇMESUYU ARITMA TESİSLERİ PROJE VİZE ESASLARI
6.ENDÜSTRİYEL ATIKSU ARITMA TESİSLERİ PROJE VİZE ESASLARI
7.EVSEL ATIKSU ARITMA TESİSLERİ PROJE VİZE ESASLARI
8.MESLEKİ DENETİM ESASLARI
9.ÇED MESLEKİ DENETİM VE ASGARİ ÜCRET UYGULAMA YÖNERGESİ

Bu vize olayını odayla sözlü olarak konuşan var mı? Süreç nasıl işleyecek? Bunun artı eksi yönlerini karşılıklı istişare edelim diyorum?

ben konuştum oda ile;
projelerde bakanlıktan önce ön kontrol olacağını bunuda odanın yapacağını cüz'i bir miktar karşılığı,
hariçten çed yapımını engellemek için burda yazan fiyatlar dışında yapılanların kabul edilmeyeceğini söylediler bu kadar sizler görüştüyseniz daha ayrıntılı bilmek isterim...

diğer mühendisliklerde böyle vize olayları oluyor mu bilen var mı acaba ? yoksa bu bizlere karşı yapılan bişey mi artık anlayamıyorum iyi mi kötümü şimdi bu olay ? biraz açıklayabilir misiniz.

Mimarların ve inşaat mühendislerin hatta makine mühendislerinin de var. Ayrıca ÇMO da Atıksu Arıtma Tesisi için bundan önce zaten vardı. Şimdi ÇED sektörüne başka sektörlere de vizeyi getirdi. Bence iyi bir olay ancak çmo vize harcı işini abartmaz ise... Daha uygulanmıyor. İl çevre orman müdürlüğündeki bazı kişilere sordum daha onların haberi yok. ÇMO yu aradım onlarda bakanlıkla görüştüklerini söylüyorlar. Türkiye'de zaten bürokrasiyi anlamış değilim. Sen yönergeyi çıkar sonra görüş. :S mantıken görüş birlikte çıkar ama TÜrkiye işte.

Odanın karışmadığı bi bu kalmıştı. odanın projeleri kontrol yetkisi var mı veya bunu neye dayandırarak kontrol edecek yada bunları kontrol edecek kalifiye elemanı mevcut mu. bu konularda bilgisi olan varsa bizi aydınlatsın uygulamayı merakla bekliyorum...