Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aseton-methanol-triklorür etilen atıkları

Konu, 'ARŞİV' kısmında Volkan Azak tarafından paylaşıldı.

 1. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar,

  14 06 03 kod tanıma uygun olan aseton methanol triklorür etilen alkol kullanımı bulunmakta olup bunların bertaraf ettirmek istiyorum fakat sizin de bildiğiniz gibi İstanbul da istaç düzenli depolayıp daha sonra bunları bertarafa göndermektedir. acaba sizin bildiğiniz bir çimento fabrikası varsa paylaşabilirmişsiniz birde bir şey soracam sonuç itibari ile çimento fabrikaları ocaklarda yaktığı için ve bunlarda alevlanebilir atık olarak düşündüğümüzde onlar için faydalı olacağ yönündedyim. acaba bertafa esnasında bir bedel alma durumu söz konusu olabilir mi ?

  teşekkürler
   
 2. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Volkan Bey Merhaba,

  Bahsettiğiniz malzeme klor içerdiğinden dolayı çimentoların hiç birinin, konsantrasyonundan bağımsız olarak içinde klor adı geçtiği için bile, sıcak bakacağını sanmıyorum. Bununla birlikte halojen içeriğinin olmasından dolayı 14 06 02 kodunun atığınızın tanıma daha uygun olduğunu düşünüyorum...

  İyi çalışmalar
   
 3. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  yukarıda belirttiğim atık türlerinden sadece birinde klorlu birleşik olduğundan dolayı, sadece triklorür etilen vermeyip diğerlerini verme gibi bir durum söz konusu olabilir mi acaba?
  aseton
  methanol
  alkol
  tabi bu atıklar kullanılmıştır
  bu şekilde bir bertarafa gitsek olurmu ?
  ayrıca merak ettim şimdi, acaba düzenli depolama tesisleri bunları depolayıp nerede yakıyor ozaman? sonuç itibari ile bunları depolamakta bir yere kadar ama ?
   
 4. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Volkan Bey,

  Ben yazınızı yanlış anlamışım. Triklorür etilen dediğim koda daha çok uyuyor. Diğer malzemeler ise dediğiniz gibi 14 06 03 kodu atık oluşma şekline göre doğru oluyor.

  Bu şekilde bertaraf gidebilirsiniz.

  Bu tarz atıkları iki şekilde değerlendirebilirsiniz. Öncelikle bu atıkları bertaraf ya da enerji geri kazanımı amacıyla çimento tesislerine ya da RDF tesislerine göndermeniz yerine, solvent geri kazanımı yapan firmalara göndermeniz hem şirketinizin maliyetleri açısında olumlu etkisi olur hem de miktara göre getirisi bile olabilir.

  Önce bir solvent geri kazanım tesisiyle görüşün derim. Eğer solventleriniz geri dönüştürmeye uygun ve göreceli olarak temiz ise bedelsiz ya da karşılığına siz bedel alarak atığınızı yasal çerçevede ve en uygun yoldan tesisinizden çıkarabilirsiniz.

  Geri dönüşüm tesisleri içerik ya da miktardan dolayı alamayacaklarını belirtirlerse bertaraf seçeneğini düşünün derim.

  Bu tarz atıklar kesin olarak düzenli depolama sahalarına gönderilemez. Bahsettiğiniz firmalar ara depolama firmaları ise bu atıkları geri dönüşüme ya da bertarafa/geri kazanıma yetkili bir tesise aynı kodla 1 yıl içerisinde çıkarmak zorundadırlar.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir.

  Saygılarımla
   
 5. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  bilgilendirme için teşekkürler hocam,
  bilgilendirmeniz benim için çok yararlı oldu,
  teşekkürler
  aseton
  methanol
  triklorüretilen
  alkol
  bu ürünler kuyumculuk sektöründe kullanılan ürünler olup acaba bunları solvent geri kazanım makinaları ile geri almam mümkün mü?
  kullanan arkadaşlar vamı acaba?

  teşekkürler,
   
 6. ARM Makina

  ARM Makina CMNet Üyesi

  Volkan Bey çıkan atıklarınızın tamamını ARM Solvent Geri Dönüşüm makinaları ile %99 saflıkta geri dönüştürmeniz mümkündür. Hiçbir tehlikesi olmadan kendi kirlenmiş atıklarınızı 4 saat içerisinde orjinal haline geri dönüştürebilirsiniz.
   
 7. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...