• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Asgari maaş cmo

• Konuyu başlatan Silinmiş üye 27287
  • Başlangıç tarihi
    Konu Sahibi
Arkadaşlar,

Çevre mühendisleri odasından gelen bilgi mailini aşağıda bulabilirsiniz. Ne kadar faydası olur bilmiyorum ama yinede bilginize sunmak istedim.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi üyeleriyle birlikte mesleği ve emeği için yola devam ediyor !
Sertifikalandırma yöntemleriyle akademik yaşamı hiçe sayılan, esnek çalışma saatleriyle zamanından çalınan, emeğinin karşılığını alamayarak geleceği güvensizleştirilen Çevre Mühendisi dünü, bugünü ve yarını için mücadele ediyor.
Günümüzde mühendisler çalışma yaşamlarında ‘güvencesizliğin` farklı biçimleriyle karşı karşıya kalıyor. Düşük ücret, uzun çalışma saatleri ve SGK priminin gerçek ücret üzerinden ödenmemesi bu durumun en yaygın örnekleri arasında sıralanıyor.
31.07.2012 tarihinde TMMOB ve SGK arasında imzalanan ve 2013 yılında uygulamaya konulan protokole göre TMMOB; ücretlerin eksik bildirilmesini önlemek amacıyla mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin olarak yıllık bazda asgari ücret miktarı belirleyerek SGK`ya iletmektedir. TMMOB tarafından belirlenen asgari ücret 2017 yılı için brüt 3500 TL`dir. SGK ile yapılan bu protokol ile TMMOB`nin belirlediği asgari ücretin altında maaş ödemesi yapılmasının önüne geçilmiştir.
Asgari Ücret Ne Demek?
Ücretli mühendis, mimar ve şehir plancılarının belirlenen ücretin altında çalıştırılmalarını önleyecek bir haktır. Belirlenen asgari ücret ile düşük ücretle çalıştırılma ve eksik SGK bildirimleri engellenebilecektir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu, prim bedelleri üzerinden yapacağı denetimde, meslek kodlarını dikkate alacak ve brüt 3500 TL`nin altında ücretle mühendis çalıştırıldığını tespit ettiği işyerlerine asgari ücret bildiriminde bulunacak ve gereğinin yapılmasını sağlayacaktır.
Bu Protokolden Nasıl Yararlanabiliriz?
Bu protokol, ücretli çalışan üyelerimizin sundukları profesyonel hizmetler karşılığında, TMMOB`nin belirlediği ücretin altında çalıştırılmasının önüne geçmek için yapılmaktadır. Bu sayede düşük ücretle çalıştırılma ve eksik SGK bildirimlerini engelleyebilecek bir çerçeve çizilmektedir.
Çalışma yaşamındaki her hak gibi, belirlenen asgari ücretin üyelerimizin çalışma yaşamındaki alt sınır ücreti olabilmesi de ancak mücadele süreciyle gerçekleşecektir. Bu mücadelede odamızın ve üyelerimizin üzerine düşen görev büyüktür.
Çevre Mühendisleri Odası Ne Yapacak?
Üyelerimizin odaya geri bildirimini takiben veya tarafımızca tespit edilen eksik bildirimlerin muhatabı olan işyerlerine uyarı yazısı gönderilip süreç takip edilecek. 3500 TL`nin altında yatan prim tespitleri SGK`ya iletilecek ve gereğinin yapılması talep edilecek.
Çevre Mühendisleri Odası Üyeleri Ne Yapacak?
Üyelerimiz odalarımızın Şube ile irtibat halinde olmalı, güncel bilgilerini kontrol ederek gerektiği takdirde odalarımıza bildirimde bulunmalı, asgari ücret mücadelesinde etkin görev alarak mücadeleyi ilerletmelidir.
Üyelerimiz birlik ve beraberlik içinde kendilerine dayatılan düşük ücret, uzun çalışma saati, eksik SGK bildirimi ambargosunu kıracak; mesleğine, geleceğine ve emeğine sahip çıkacaktır.
Temel özlük haklarımızın elimizden alınmasına, güvencesiz çalışmaya, meslek alanımız dışında çalıştırılmamıza ya da çalışıyor gösterilmemize ve yarınlarımızın güvencesi SGK primlerimizin eksik yatırılmasına karşı ÇMO çatısı altında birlikte mücadele edelim!
TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

O iş ciddi anlamda yalan, asgari ücretin az üstünde çalışıyorum, bütün çalışanlar ve bende dahil olmak üzere primlerimiz asgari ücretten yatırılıyor.Haftada 60 saat çalışıyoruz, işçiler 65 saat çalışıyor. Konuyla ilgili Çalışma ve sosyal sigortayı aradık şikayette bulunduk, denetime sunduklarını onaylanmadığını söylediler. 3500 TL özel sektörde kim verir ? Azcık gerçekçi olun...

Kesinlikle uygulanmayacak ama zaten 3500 TL vermeyecekler uygulansa bile, 3500 tl brüt demiş, yani 2600 lira falan yapar net.

@kubir ben bunu gönderirken söylemek istediğim böle olduğu değildi, böle bir mail geldi nedenli gerçekçi sizlerle paylaşmak içindi, bu bir farkındalıktır.

oda bunu büyük başarı olarak sunuyor fakat sizlere katılıyorum çok da işlevi olduğunu söylemek zor.

kim verir kısmınıda yanıtlayım; yabancı menşeyli firmalardan tabiki alabilirsiniz.

diğer bir yandan da bakarsak benim gibi başka bir iş yapabilirsiniz (tesis müdürlüğü ) yapıyorum.

birde bu konuya açıklık getireyim @kubir size yanıtlamış gibi oluyorum fakat genel söylemek isterim.

maaşların hala bu denli düşük olmasının sebebi bizleriz.

düşük maaş bu işin sebebi değil sonucu,

ben ilk işe başladığımda 17 firma ile görüştüm ve kendi kriterlerimde ısrar ettim, ha bu 17 firma mühendissiz mi kaldı elbet birileri girdi çalıştı,

şu paraya çalışmayız diyebilirsek maaşlar yükselir.

nacizane fikrim budur.

Evet haklısınız bunun sebebi bizleriz, ama ne yapalım illa başka işlere mi yönelelim ? Boşuna mı okudum ben bu bölümü, işimi seviyorum, mesleğimi seviyorum ama bu iş yerini kabullenmezsem ne yapıcam ? Onlar zaten ben çıkınca haftasına kalmaz birini bulurlar, ben şartlar altında çalışmıyorum desem sen bilirsin diyecekler ne diyecekler ? İyiki paylaştınız gelen emaili, hiç değilse kanun ne diyor onu öğreniyoruz. Benim lafım size de değil, işçinin sırtına vurup bir yere gelebileceklerini sanan o para budalası iş verenlere.Bilmiyorlar mı ki Allah bunların hesabı elbet çıkaracak...Kusura bakmayın konuyla pek alakalı değil,elden de birşey gelmiyor. Eminim meslektaşlarımın çoğu benim gibi çalışıyor ve işsiz kalırız korkusuyla seslerini çıkaramıyorlar, ne diyelim sabrın sonu selamettir...

arkadaşlar,

sorunu karşı tarafta aramak kolaycılık ve kadercilik, haklısınız iş kaybetme korkusu olabilir, eğer şuan çalıştığınız yerde ki patronun bizlere bakışını ve gelir artırımına gitmeyeceğini anladıysak;

Bunun hesabı çıkar falan bunlar kolaycılık sonuçta size fiyat teklif ediyor ve sizde kabul ediyorsunuz burda ben bir yanlış göremiyorum. burda firma sahibinin veya yöneticinin bi kabahati yok.

sizin beddua etmekten başka yapacaklarınız olmalı örneğin iş değiştirme gibi arayışta olun ve ilk fırsatta maaşınızı yükselecekse değiştirin.

Evet sizin gibi yapıp mesleğimizi icra etmeyelim sırf parası daha iyi diye, haklısınız kabahat bizim !

evet kabahat bizim.

Ben demiyorum ki başka iş yapın bu kadar mesleğinize aşıksanız yapın ama daha iyi şartları olan yere geçmektende çekinmeyin veya oturun bekleyin patronun keyfi olurda maaşı mı yükseltir diye veya arada beddua edin bakarsınız tutar :)

@kubir ve @Hilmi.K arkadaşlar ikinizin de haklı tarafları var. bazı insanlar imkanları oluyor seçme şansı oluyor. bazı insanların ise aileleri tarafından maddi imkanları iyi olmuyor. bir an önce başlayıp ailesine katkıda bulunmak istiyor. öğrenciliği zaten yük altında geçmiş olabilir.
zorunda kaldığımız için bu yerlerde bu rakamlara başlasak bile elbet yeni arayışlar içerisinde olabiliriz. bununla birlikte fırsatları değerlendirebiliriz.

ya odaya bildirenler degil de, odada kayitlilardan baslasa mesala irtibata gecip, hizmet dokumlerini istese, muhendise hic sormadan sgk ya sikayette bulunsa.ben bu fiyati belirledim altina calistiriliyor, dava ederek de icraata gecse... se, sa... oda bana balik tutmayi ogretme, ogrendik, kacak balik avcilarini cezalandir.
oda baskanligi yapip maasi asgariden yatanlari da biliyoruz agzimi actiracaklar.

Yine şahlar ! klavye başından piyon olarak gördüklerine talimat vermiş. İşçiler kardeş patron kalleş yaşasın ileri demokratik çmo :p

ÇMO nun ücret belirlemesi kadar saçma bir yaklaşım yok bence. ÇMO bunu yasa haline getirse bile malesef 3500 gösterip elden geri verecek meslektaşlarımız var. Her meslekte asgari ücrete ve çok yüksek ücretlere çalışan kişiler vardır. Kişi kendi ücretini kendi belirler. O yüzden burda iş bizlere düşüyor. İş imkanlarının kısıtlı, işsizliğin yüksek olduğu bu dönemde tabiki asgari ücrete başlayan meslektaşlarımız olabilir. Bu arkadaşlarımız zaman içerisinde tecrübe edinecek ve daha iyi ücret alacaktır. Hakkını alamıyorlarsa da, daha iyi yerlere geçeceklerdir. Sadece sabır ve çalışmakla olacak bu işler. İlk yıllarda paraya değil öğrenmeye odaklanmanızı tavsiye ederim.

Selamlar Arkadaşlar,

Ben asgari ücret politikasını savunan bir meslektaşınızım. Oda ile bir bağlantım yoktur (peşinen söyleyeyim zira güzel bir şeyi savunursak hemen odanın adamı oluveriyoruz sitede) Asgari ücret politikası bir işin azami ederidir. Bizim bu eder üzerinden konuşmamız bu eder üzerinden hareket etmemiz gerekmektedir. Şartlar malumunuz çoğumuz bu ederi dahi alamıyor. Ancak odaya karşıtlıktan veya başka sebeplerden buna karşı çıkmak kendi ederinizi düşürmekten, meslektaşınızın ederini düşürmekten ve nihayet meslek ederini düşürmekten başka bir şeye yaramaz. Bir kasiyer 1500-2000TL alırken, bir özel güvenlikçi 2000-2500 alırken bir mühendis olarak, vasıflı bir insan olarak, iş veren beklentilerini emek vererek, dirsek çürüterek, yılları heba ederek şuncacık bir asgari ücreti almak bile çok yetersizdir bana göre.

En basitinden kariyer.net'te yayınlanan ilanlara bakalım:

Güvenlik görevlisi:
  • Fiziği ve diksiyonu düzgün,
  • Askerlik hizmetini tamamlamış,
  • 35 yaşını aşmamış,
  • En az 1.72 cm boyunda,
  • En az ilköğretim mezunu,
  • Güvenliği meslek edinmiş,
  • ..... 'da ikamet eden yada kendi imkanlarıyla ikamet edebilecek,
  • BAY.
Kasiyer:

• En az lise mezunu,
  • Mağazacılık sektöründe kariyer hedefi olan,
  • Müşteri memnuniyetine önem veren,
  • Başarı odaklı,
  • Etkileme ve ikna becerisi yüksek,
  • Yoğun iş temposuna ve esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek,
Çevre Mühendisi:

• Üniversitelerin Çevre Mühendisliği bölümünden mezun,
  • Çevre İzni, Çevre Denetimi konularında en az 3 yıl aktif iş ve saha tecrübesine sahip ,
  • İyi derecede İngilizce bilen,
  • Çevre Görevlisi belgesine ve tercihen C Sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahip,
  • Çevre ile ilgili konularda ulusal ve uluslararası standartlara, yönetmelik ve saha uygulamalarına hakim,
  • ISO 9001, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği ile ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi konularında deneyimli,
  • MS Office uygulamalarını iyi derecede kullanabilen,
  • İletişim becerileri güçlü, ekip çalışmasına yatkın,
  • Aktif sürücü belgesi olan ve farklı lokasyonlara seyahat edebilecek ,
  • Erkekler için askerlik hizmetini tamamlamış.

Bakın üç ilan karşılaştırması arasında en çok tecrübe, lisan, belge, saha-yönetmelik ilişkilerine hakim, Yönetim Sistemleri, Office kullanabilen, insanlar ile geçinebilen, araçtan inmeyecek, askerliğini tamamlamış ve üstüne yukarıdaki diğer ilanlara yakın bir ücretle işe başlayacak meslek grubundayız. Hesabını da siz yapın değerli arkadaşlarım.

hayaller ve hayatlar diyorum sadece. Her odada var böyle belirlenmiş fiyat. Devlet dairesine girerseniz alırsınız yoksa şirketteki pozisyonunuz yükselmedikçe öyle bir şey olmaz. düz mühendislerin yeni mezunların aldığı maaş bellidir. 3500den aşağıya çalışmam diye bir şekilde gittiğiniz görüşmeler zaten orada son bulur. Ben de isterim tabi herkes o ücretle çalışsın ama gerçekçi olmak lazım yok öyle bir Türkiye.

arkadaşlar yazdıklarınızın hepsine katılıyorum.Geçen bi görüşmeye gittim adamın dediği netti ben arzuhalcilik yapan bi mühendise(çevre görevlisine) bu parayı vermem arkadas dedi.bu para bu işe verilmez dedi. bana bişey katmayacak sadece evrak işiyle ilgileneceksiniz falan filan...
bir diğer nokta ise çevre sektörü piyasası.danışmanlık işinde özellikle alınan bir ihalenin yıllık parası maalesef 3500-4000. firmanın alacağı yıllık bu iken mühendise kalkıp aylık 3000 falan kimse vermez vermiyor da. çevre bilinci gelişmeden sektör de gelişmez. yasak savmak için alınan danışmanlık hizmetleri aylık 150-200 tl. hal bu iken firmalar kalkıp işletmelerden 500-700 tl isteyemiyorlar ve maalesef mühendisten kısıp kar etmeye çalışıyorlar. bunun sorumlusu kim derseniz bakanlıktan tutun da bize kadar gelin...

konuyu okuyunca herkes bir yönden haklı. şunu söyleyebilirim, şehir değiştirdim geldiğim yerde yeni bir firma kuruldu, firma olarak fiyatlar konusunda direnmeye çalıştık (bu arada direndiğimiz fiyatlar 500-600 tl idi) bir sürede bekledik ancak işletmelere o kadar düşük fiyatlar verilmiş ki (200 kdv dahil en yüksekte 250 tl falan), adam senin ne farkın var ki sende aynı şeyi yapacaksın üstelik sen bu şehirdesin yakıt ücretinde düşük neden bu kadar fiyat veriyorsun diyor. sonra acaba nerede yanlış yaptık ki bu fiyatlar yüksek geliyor diyorsunuz, kendimizi sorgulamaya başladık, giderlere bakıyorsunuz belli, düşürme ihtimaliniz yok gibi. bu arada işletme kurulalı 3-4 ay geçmiş sürekli ekside kapatıyor, yavaştan ayırmış olduğunuz bütçede bitiyor ve artık direncinizin kırılmaya başladığı anlar geliyor. o kadar yatırım yaptınız, beklediğimiz olmadı hadi kapatalım diyemiyorsunuz, mecburen sizde fiyatlarda geriliyorsunuz, sonra 300-350 tl arasında ortalama ile yapmak zorunda kalıyoruz (bu rakam bir çok danışmanlık firmasına göre yüksek), ki bunu bile sürekli indirmeye çalışanlar var.

diğer konuşulan bir konuda laboratuvar gibi bir asgari fiyat tarifesi olsa mı ek-1/ek-2 ve içinde yer alan konu başlıklarına göre diye düşünüyoruz, sonra laboratuvarlarda bile o kadar fiyat rekabeti var ki verilen asgari fiyatın yarısını bırakın üçte birine yapıyor. yani demem o ki acaba fiyat standarttı olsa ne olur diyoruz ya hayal ettiğimiz gibi olmayacağı çok çok açık, elbette biraz fark olur.