• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Asidite Tayini

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
ASİDİTE TAYİNİ

1. DENEYİN AMACI
Deney numunesinde farklı asidik türlerinin tespiti amaçlanmaktadır.

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
Asidite, suyun bazı nötralize etme kapasitesinin bir ölçüsüdür. Doğal sular büyük ölçüde zayıf asitler içerirler. Zayıf asitlerin en önemlisi karbonik asittir. Karbonik asitin titrasyon eğrisi incelendiği zaman pH dönüm noktasına pH=8,2–8,3'den önce ulaşmadığı görülür. Buna göre pH=8,2–8,3'den az olan tüm suların asidite içerdiği söylenebilir. pH'sı 4,5–8,3 arasında olan suların asiditesine "Fenol Ftalein Asiditesi", pH'sı 4,5'dan küçük olan suların asiditesine ise "Metil Oranj Asiditesi" denir. Metil oranj asiditesi mineral asitlerden ileri gelir.
Asidite parametresi en çok doğal sularla atıksuların korozif özelliklerinin belirlenmesinde kullanılır.

Devamı Ektedir

Ekli dosyalar

• ASİDİTE TAYİNİ.pdf
    229.7 KB · Görüntüleme: 2,874
Çevre Mühendisliği açısından önemine buradaki bilgilere ek olarak başka ne söyleyebiliriz? Rapor hazırlamam lazım da asidite ile ilgili...

tşk ederim :) henüz 2.sınıf öğrencisiyim o yüzden pek bir tecrübem yok ama yine de verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...

Rapor hazırlama süreniz bitmediyse rapor örneği gönderebilirim.Bende 2. sınıfım lab. raporları elimde mevcut istediğiniz var mı ?

Alkalinite ve sülfür tayini raporları varsa iyi olur aslında düşünceniz için çok teşekkür ederimm :) asidite raporunu hazırladım ama daha vermedik hocaya

Rica ederim. İstediğiniz bir şey olursa yardımcı olurum. :) Asidite deneyi ve belki lazım olur diye asidimetri deneyinide ekledim. Biz alkalinite ve asiditeyi aynı raporda hazırlamıştık ama yorum ve hesapları ayrı. İnşallah yararı olur. Sülfat deneyini bulamadım bende tam halini arkadaşımdan rica ettim. Gönderince eklerim.

Ekli dosyalar

• ASİDİTE-ALKALİNİTE.doc
    60 KB · Görüntüleme: 1,888
  • buALKALİMETRİ ASİDİMETRİ.docx
    34.7 KB · Görüntüleme: 670
karbondioksit ve mineraller suda çözününce asit oluştururlar diyebilirim basit bi mantıkla
CO2+H2O =H2CO3 gibi tepkimeleri asiditeyi arttırır olabilir sorunun cevabı.