• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık ambalaj beyanı

timur01

Kayıtlı Kullanıcı
ek5D PİYASAYA SÜRÜLEN AMBALAJLARIN TEMİN EDİLDİĞİ YERLERE AİT BİLGİLER kısmında yurt dışından almış olduğumuz ambalaj miktarını nasıl beyan edecegiz. bu kısımdan yurtdışından alınan firma bilgileri bulunmuyor. yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba arkadaşalar ambalaj atık beyanı onaylandıktan sonra, belgeleme miktarını gir kısmına girdikten sonra belgelenmesi gereken miktar sutunu var .Ordaki değerleri belgelenen miktar sutununa girip kaydet mi diyeceğiz acaba ?

Ambalaj beyanında, ambalaj tedarikçimizden miktarları istediğimde firmanın ambalaj atık miktarını bakanlığa beyan ettiğini belirtti. bu durumda mükerrer beyan olma durumu söz konusu mudur? yoksa üretici firmanın yaptığı sadece üretici firma beyanı mıdır?

Mükerrer beyan olmaz. Tedarikçi firma kendi yükümlülüğünü yerine getirmiş olur sadece. Tedarikçi firma ile sizin girdiğiniz beyanın aynı olması gerekir.

arkadaşlar merhaba ben bu sene firmam adına ilk defa atık ambalaj bildiriminde bulunacağım kullanıcı kodu ve şifremi geçen gün aldım
Anladığım kadarıyla ben bildirim yapıyorum il çevre müdürlüğünden bana bi miktar belirtiliyor ben bu miktarı bir danışman firma ile anlaşarak geri toplattırıp belgelendiriyorum bunda sorun yok fakat;
il çevre müdürlüğünden bana gelen mailde geçmiş yılların bildirimlerini de istiyor ben bu bildirimleri yaparsam benden geçmiş yılların da belgelendirmelerini isteyecekler mi? İsterlerse danışman firmalar geçmiş yılların belgelendirmelerini yapabilirler mi?
cevpalarınız için şimdiden teşekkürler :)

@Ahmet Soygazi
kolay gelsin sizden geçmiş yıllara ait bildirimleri istedilerse ozaman belgelendirmeyıde yapacaksınız ve diğer beyanlarıda yapmalısınız.

isterseniz danışman firmanızdan bu konu hakkında birlikte hareket edin.

Şuan da sistemde çıkış faturalarını giremiyorum , hata devam ediyor , ulaşamıyorum bu durumda 2013 grişleri için ek zaman tanımalrı gerekecek.

@Olgaç Sürmelihindi

hali hazırda bir danışman firmam olmadığı için ve konu hakkında çok az bilgi sahibi olduğum için gerçekten şuan bir çıkmazın içerisindeyim

@Ahmet Soygazi
öncelikle günaydın. Siz geçmiş yıllara ait beyan yapabilirsiniz. belgelendirmeye gelince ondada sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum. ama yinede bugun il çevreye telefon açarak konu hakkında birisiyle görüşün derim. belgelendirme konusundada benim bilgili arkadaşlarım var olmadı size yönlendirebilirim. şimdi sizden hangi yıllara ait beyan yapmanız istendi o konuda ben size yardımcı olurum.

@Olgaç Sürmelihindi

merhaba olgaç bey öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim bize gelen mailde ;
İşletmeniz tarafından müracaat edilmemiş olan her yıl için uygulama yılı seçilerek önce “Bildirim Doldur” başlığı altında yer alan EK 5(B) tablosuna; işletmenizin bir önceki yıl piyasaya sürülen ürünlerde kullandığı ambalajların cinslerini, satış miktarlarını, ithal ve ihraç edilen ambalaj miktarlarını ve stok miktarlarını içeren bilgileri girmesi gerekmektedir.

yazıyor. Sisteme girdiğimde de ilk bildirim yılı olarak 2005 gözüküyor 2005 yılında da 2004 ün bildirimini yapıyoruz yani anladığım kadarıyla 2004 yılından itibaren bugune kadar ki bildirimleri tek tek yapacağım. Bildirim yapmamda problem yok 2013 yılının belgelendirilmesinde de problem yok ama benden 2004-2012 yı yılları için belgelendirme istenirse bunu yapabilir miyim yoksa benden 2004 den bugune kadar olan toplam bir rakam verip bu yıl için bunu mu isteyecekler?

@Ahmet Soygazi
birşey değil. şimdi sizden geçmiş yıllara ait bildirimleri istedilerse 2004 ten başlayarak hepsini tek tek yapacaksınız. belgelendirmeye gelince bana soracak olursanız, 2004 -2012 yılları arasında belgelendirme yapabilirsiniz ve belgelendirme için tek tek yapsanız daha iyi olur. sonuçta farklı yerlerden aldığınız atık olabilir. tek tek belediye adı girip yapsanız sizin için iyi olur. öyle toplu bir rakam istemezler. bende firmada işe başladığımda geçmiş yıllara ait beyanları tamamlamıştım. il çevre veya bakanlık öyle bir rakam veremez. çünkü sizin aldığınız atık miktarı belli ve siz bunu başka bir fimaya satmıssınızdır yada varsa firma kendi bünyesinde geri dönüşüm yapmıştır. kısacası bu biraz zaman alacak ama bütün bildirileri tek tek yapmanızda fayda var derim.

@Olgaç Sürmelihindi

olgaç bey ilginiz için tekrar çok teşekkür ederim. Ben bildirimleri 2004 yılından itibaren 2013 e kadar tek tek her yıl için yapacağım yani sistemden 2005 i seçip 2004 ü yapacağım 2006 yı seçip 2005 i yapacağım bunda bir problem yok ama geçmiş yıllar için benden atık toplama geri dönüşüm yani belgelendirme isteyebilirler mi ben bu noktayı anlamadım yani bana 2004 için 2000 kg 2005 için 2500 kg 2006 için 3000 kg atık toplama ve geri dönüşüm belgelendirmesi yapacaksınız derler mi derlerse danışman firmalar bu geçmişe dönelik belgelendirmeyi yapabilirler mi olgaç bey kusura bakmayın bi hata yapıp şirketime ceza kesilmesini istemiyorum onun için tek tek soruyorum allah sizden razı olsun

@Ahmet Soygazi
bende çok teşekkür ederim elimden geldiğince size yardım edebildiysem cok mutlu oldum allah sizdende razı olsun çok tesekkur ederim. il çevre öyle bir rakam istemez sen şu kadar belgelendirme yapacaksın diye sen belediyeden ne kadar atık aldıysan o kadar beyan yapacaksın. şimdi ben kendi notumda şöyle birşey yazmışım. piyasaya sürenler için yurt içinde piyasaya sürdüğü ambalajların toplamı yıllık 3000 kg ve 3000 kg altında kalan işletmeler belgeleme yükümlülüğünden muaftır. şimdi sizin herhangi bir belediye ile anlaşmanız var diye tahmin ediyorum ve gelen yazıda eğer belgelendirmede yapmanızı istemısse geçmiş yıllara ait ozaman yapın eğer istememişlerse il çevre ile bir görüşün derim ve onlarında bir fikrini alın. ama il çevre ambalaj atık sistemı olsun veya diğer bildirimler için sen şukadar miktar bildirim yapacaksın diyemez. isterseniz ben bir arkadaşımada sorayım.