Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık ambalaj sistemi kafa karışıklığı:(

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Evrem Yeşil tarafından paylaşıldı.

 1. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar,

  sistem beyanında o kadar kafam karıştı ki ne yapacağımı şaşırdım:)

  lisanssız firmaları diğer seçeneği ile sisteme işliyordum ben . sanayi olanları sanayi sicil numarası ile işlem yapıyorum.lisanslı ise zaten lisanslı gdt ile işlem yapıyorum. il çevre bana lisanssız firmalara çıkış yapamazsın diyor. Tamam ; ama geri dönüşüm firmalarının kabul etmediği atıkları başka firma kabul edince satmak zorunda kalıyoruz. Bunu da ben diğer seçeneği ile yine atık ambalaj sistemine işliyordum. muhasebe ile stoğumuz aynı olsun diye. Her belgenın beyanını verim diye düşündüm.
  siz bu tarz belgeleri nasıl işliyorsunuz.faturalı mal satışı .
  ne yapmam gerek bilemedim.
   
  Ferhat Bağaç bunu beğendi.
 2. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  Lisanssız firmalara yaptığımız çıkışları sisteme girmiyorum ben ki kabulde etmiyorlar zaten. Hem işimede geliyor açıkcası giriş-çıkış tonajlarını tutturmak zor oluyor.
   
 3. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  @Serhat Mehmet Kar Bende girmedim ilk başta bana dediler ki sistemde stoğunuz çok görülüyor. bu yüzden girmeniz gerek. resmi muhasebe ile tutmuyor dediler. bende girmeye başladım ondan sonra şimdide bu şekilde tepkı verılıyor anlamadım.
   
 4. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  İl Müd. ne yaptığını bilmiyor zaten her ay farklı birşey söylüyorlar bana da. Lisanslı GDT dışındakileri bildirmeyin dediler bende o yüzden girmiyorum giriş çıkış arasındaki farkıda stok olarak bildiriyorum. Daha önce firma stokları girilmemiş bunu ben söyledim kendilerine nasıl girilmemiş girilmesi lazımdı falan diyorlar. Baya bi-haberler çoğu şeyden yani.
  Fire girerek stok düşürebilirsin belki bu arada, stok azaltmak istiyorsan.
   
 5. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  @Serhat Mehmet Kar benim derdim ne yapacagımı bılememek. muhasebe ile aynı gıtmezse ılerıde denetım olursa dıyorum sorun olurç yanlış beyan yapılmış dıye ya da bunu bıldırmedınız dıye. ayrıca sistemde diğer diye bir seçenek var bunu ne için eklemişler merak ediyorum.
   
 6. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Bence mantık yanlış il çevredeki, diğer kısmına sizin bildirmeniz lazım ki onlarda lisanssız firmaları o sistemden takip edip bularak lisans almalarını sağlasınlar veya cezai işlem uygulasınlar. E lisanssız firmalar bizim beyanımızla ortaya çıkmayacaksa, nasıl bulacaklar lisanssız firmaları? Kimse kendini şikayet etmiyor ki... Bence il çevreye durumu böyle açıklayın, biz orada beyan edelim ki sizde lisansı olmayan firmaları görün diye :)
   
 7. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  @Sena Çetinkaya haklısınız. bu arada bizde lisanssız firmalara satış yapıyoruz ama geri dönüşümün almadığı katı atık depolama alanının almadığı malzemeleri ben nasıl depolayacam. alıcı olunca satıyoruz:))
   
 8. gizemmkk

  gizemmkk CMNet Üyesi

  arkadaşlar, bu bildirimler eskiden elden de gönderiliyordu. Sistemde de bildirimleri onaylıyorlardı. Şİmdi elden vermeyin sistem üzerinden yeter dediler, bizde göndermiyoruz ama sistemden de bildirimler onaylanmıyor, bekliyor yazıyor sürekli. İl çevre de denetime gelen bir memura sordum, sonuç; kısaca bilmiyorlar. sizinkiler ne durumda, aynı şeyi yaşayan var mı?
   
 9. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  Valla ben bildirimi gönderip daha sonra faturaları elden götürüyorum kontrol edip öyle onaylıyorlar
   
 10. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  @gizemmkk Gizem hanım onaylamıyorlar zaten merak etmeyin, benim bildirimlerim 1.5 yıl boyunca durdu öylece :) Siz beyan yaptıktan sonra sizden çıkıyor, endişe etmenize gerek yok:) Elden götürmedim ben hiç, ama getirin onaylayalım da demediler:)
   
 11. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  Ben bildirimi gönderip fatura ve ekleri elden götürüyorum il çevrede kontrol edip onaylıyorlar aynı gün içinde
   
 12. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  @Serhat Mehmet Kar Yasal olarak sadece online beyan var sanırım, elden götürme artık yönetmeliklerde yazmıyor bildiğim kadarıyla. Ayrıca madem elden götürmek gerekiyor, online sistemi neden yaptılar o zaman :D
   
 13. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  Ben bu ay bildiriminde o zaman gidip bu konuyu konuşacağım her ay gidip geliyorum bi ton uğraş zamanımı alıyor.
   
 14. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  Mrb konumuzla alakalı değil ama Çevre İzni bulunan bir TAT tesisi (Ek-2 kapsamında) kapasite değişikliği yapacak ve üretim miktarını artıracak. Ancak Yönetmelikte ''İşletmenin toplam üretim kapasitesinin veya toplam yakma/anma ısıl gücünün en az 1/3 oranında artması veya artış miktarının bu Yönetmeliğin Ek-1 Listesi kapsamında yer alması.'' ibaresi vardır. Biz normal lisans alırken ki kapasitenin, 5 katı artırmayı düşünüyoruz. Böyle bir artırım yaparsak bundan sonra ki süreç nasıl olmalı yeniden lisans almamıza gerek var mı? yada lisans mı yenilememiz lazım?
   
 15. Abdulkerim Doğam

  Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

  bende diğer olarak işliyorum. madem lisanssız yere gönderemiyoruz o zaman diğer seçeneğini kapatsınlar.
   
  Evrem Yeşil bunu beğendi.
 16. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  mücavir alan sınırdışı olarak aldığınız atıklara fatura düzenliyor musunuz?
   
 17. gizemmkk

  gizemmkk CMNet Üyesi

  @Serhat Mehmet Kar @Sena Çetinkaya
  Kendileri elden göndermeyin dedi, aslında her il çevrede farklı mesela bursada sadece firma bilgilerinin olduğu kısmı istiyorlar, sonra memurun yanına gidiyorsun o dilekçe ile kendi onaylıyor. ama istanbulda onu da istemiyorlar, ama bize denetime geldiklerinde bunlar onaysız kalmasın dedi mesela, hepsi ayrı ilginçlikte yani.
   
 18. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  @Erol Dlklnc ben il çevredeki mühendise mücavir alan sınır dışı olarak girebilieceğim durumlar nedir diye sordum "şimdi mücavir alan sınır dışı derken ordan çıkınca sonuçta başka bir mücavir alan sınırına giriyorsun ordada atık yönetim planı farklı olur, dolayısıyla atık yönetim planına dahil olmadığınızdan giremessiniz dedi." ben şokkk..
  Kısacası ben girmiyorum sisteme bunları faturasıda yok valla.
   
 19. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  Kendi Belediye sınırıları dışında kalan yerler mücavir alan sınır dışı dır diye biliyorum o zaman giremiyorsak kaldırsınlar zaten Ambalaj beyan sistemi değişiyor umarım düzgün bir şey yaparlar.
   
 20. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  @Erol Dlklnc Bende aynını söyledim sonra birbirlerine danışıp hiçbir karara varamadılar bende çok uzatmadım zaten bilmiyorlar ortalık iyice karışacak diye soruyu sormamış gibi davrandım. :D
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.