• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık ambalaj sistemi tatlar

edakandemir

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

TAT firması olarak atık ambalaj sisteminde 2013 yılı için Ek 7B bildirimi yaparken,lisanslı firmalardan gelen miktarların bildirimi için 'temin yöntemi' seçeneğinde hangi seçeneği işaretlemeliyim.
Seçenekler arasında;
  • Kaynakta Ayrı Toplama,
  • İthalat ,
  • Sanayi,
  • Getirme Merkezi,
  • Havaalanı,
  • Mücavir Alan Sınırdışı
var.Yani 'Lisanslı Firma' seçeneği yok. Ya da lisanslı firmalardan aldığım miktarları bildirmeyecek miyim?

Şimdiden teşekkürler.

@Eda Kandemir

bence sanayi girilmeli ben kaynaktan ayrı toplama dışında fabrika, şantiye vs. yerleri sanayi giriyorum.Bakalım başka görüşü olan var mı!

Gülay Hanım peki mücavir alan sınır dışı seçeneğini kullanabilir miyim sizce.Çünkü ya sanayi ya da mücavir alan sınır dışı seçeneğini tercih edebilirim diye düşünüyorum.

@Gülay Kudret Birdal

Gülay Hanım,
Ben de dediğiniz gibi; SANAYİ olarak giriş yapıyorum. Kaynakta ayrı toplamaya da sözleşmeli olduğumuz belediyelerden gelen atıkların girişini yapıyorum.

@Eda Kandemir
mücavir alan sınır dışı olmamalı bence.mücavir alan sınır dışı olarak osb ve belediye içerisinde olmayan firmaları belirtiyorum.sizin aldığınız tat bence bir belediye sınırları içerisindedir.

@Fatma Gül ES
mahalleler, market, kamu kurumlarını kaynakta ayrı toplama olarak giriyoruz tabi bence doğru olan bu ben bu şekilde giriş yapıyorum :)

o zaman hemfikiriz lisanslı firmalar sanayi olarak girilmeli tic. sic. no ve vergi no. ları da zaten mevcut bu firmalarda.

@Can Doğan
denedim çıkmadı :kötü: ek 7b den tesisleri nasıl gördünüz ben sadece 7c den TAT,GDT... seçersem görebiliyorum.

Lisanslı olmayan toplama ayırma tesislerinden gelen malzemelerin bildirimini mücavir alan sınır dışı olarak girenler varmış. bana yanlış bir uygulama olarak geldi( zaten mücavir alan sınır dışının da tanımına uymuyor) bu konu hakkında görüşü olanlar varmı acaba?

@Gülşah Albayrak
eğer belediye sınırları içerisinde ise sanayi yazsın. bu tanım daha uygun oluyor. sizin dediğinize katılıyorum mücavir alan sınır dışı demek yanlış olur.

Çokkk acil bir şey sorabilir miyim ?
Belediyelerin birden fazla firmayla sözleşme yapabileceğine dair bir madde var mı yönetmeliklerde ???

@Şebnem Mahmude Ayzıt

Şebnem hanım yönetmelikte sayı sınırlaması yok. Belediye isterse birden fazla firma ile çalışabilir ki bizim çalıştığımız belediyeler oldu.

@Gülin Çağlıyan
Gülşah ve Gülin hanım şunu sormak istiyorum. Mesela Gaziantep'te şahinbey belediyesi var ve iki firma anlaşma yaptı ve şahinbey belediyeside o iki firmaya atıklarınızı şuradan alacaksınız diye yerleri belirledi. Böyle yapması mümkün değil mi? Çünkü Nüfusu geniş ve bir firmanın yetişmesi imkansız. Kısaca bir belediye bünyesinde iki ya da daha fazla firmayla anlaşabilir mi?