• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık ambalaj sistemi tatlar

edakandemir

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

TAT firması olarak atık ambalaj sisteminde 2013 yılı için Ek 7B bildirimi yaparken,lisanslı firmalardan gelen miktarların bildirimi için 'temin yöntemi' seçeneğinde hangi seçeneği işaretlemeliyim.
Seçenekler arasında;
  • Kaynakta Ayrı Toplama,
  • İthalat ,
  • Sanayi,
  • Getirme Merkezi,
  • Havaalanı,
  • Mücavir Alan Sınırdışı
var.Yani 'Lisanslı Firma' seçeneği yok. Ya da lisanslı firmalardan aldığım miktarları bildirmeyecek miyim?

Şimdiden teşekkürler.

@Olgaç Sürmelihindi
bizim çalıştığımız bir belediye 4 firma ile çalışıyordu Olgaç bey. Bana göre nüfusu fazla olan belediyelerin bir firma ile çalışması yetersiz ki o firmanın kapasitesi acaba o belediye sınırlarından gelecek atık miktarını karşılıyormu bunları göz önünde bulundurmak gerekli diye düşünüyorum

Siz değerli dostlara bir soru daha soracağım. Şimdi biz organize sanayi bölgesinde yer alıyoruz ve ÇED için müracaat edeceğim ve 1/5000 ölçekli nazım imar planı istediler. Ben bunu organize müdürlüğünde alacağım ama dilekçe dışında başka ek belge istiyorlar mı organize müdürlüğü?

@Olgaç Sürmelihindi
genelde adres ve faaliyetini yazarak bu belgeyi isteyebilirsin fakat OSB müdürlüğünü arayıp bilgi almakta fayda var diye düşünüorum , boşuna geri dönmemiş olursun ;)

@Olgaç Sürmelihindi
sanayi yazarsa sistem sanayi sicil numarası ister. lisansı olmayan firmaların sanayi olarak girilmesi bana yanlış geliyor açıkçası. boş bırakılırsada o kısım ileride denetim olursa sorun olmaz mı? sonuçta sanayi odasınada bağlı bir kuruluş olmayacak.

@evrem yeşil
ama o firma imalat yapıyorsa ya da sanayi odasına kayıtlı olursa sıkıntı olmaz sonuçta sanayi sicil numarası olacak. Sen sisteme girdiğin ambalaj atıklarını lisansı gerektirmeyen yerlerden aldığında sanayi seçerek gireceksin zaten. eğer o firma sanayi bölgesi veya belediye sınırları içerisindeyse.

@Gülşah Albayrak
örnek vereyim ben şölenden jelatinlerini alıyorum. Onların lisansı mevcut değil yani muaflar.

@evrem yeşil
çukurova üniversitesi mezunu olmak ayrıcalıklı:)

yanlış anlaşıldı ondan benimde şübhem yok Olgaç bey. birde toplama ayırma yapıp lisansı olmayan tesisler var yada alamamışlardır. bu firma lisanslı bir tesise satış yaptığında durum ne olacak

@Gülşah Albayrak
pardon. eğer lisansı yoksa ve lisanslı firmada alıyorsa her ikiside uyarılacak.Lisansız firmalardan atık malzeme alınmayacak diye.Evrem hanım ben ders verebilirim:)

bakanlık ve çevre ve şehircilik il müdürlüklerinin dedikleri birbirini pek tutmuyor. ne yazık ki bu firmalar hala var ve alım satım yapılıyor. bıldırım yapılmayacak galıba bu durumda sısteme giriş yapılamaz. iki tarafta suçludur. aklımıza takılan soruları soruyoruz olgaç bey:) sağolun sizde:)

@evrem yeşil
bazen müdürlüklerde farklılık olabiliyor. Aslında bazı durumları sabitleyecekler. Birde hurdacılar var onları lisanslı firmalara bağlasalar çok iyi olacak. Gerekirse her türlü durumda eğitim verecekler. Evrem hanım kızmayın:)