• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atik ambalaj sistemi

Nalan Uysal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Bolat Plastik Geri Dönüşüm
İyi çalışmalar tat - gdt firmasında çalışıyorum 2014 atık ambalaj beyanlarımız ÇŞM'den geri döndü. Düzeltme yapmamızı istediler içinden çıkamadım 8B, 8C , 7B, 7C , 8C1 , 8C2 , 7C1 , 7C2 neye göre dolduruluyor yardımcı olabilecek var mı bunun hakkında elinde döküman olan var mı ?

Nalan hanım bu konu ile ilgili geçmişte açılan konular var istersen arama yapın yine çıkamazsanız içinden yardımcı olalım derim ben

nalan hanım 8B VE 8C ler genelde plastik ambalaj kısmını içerir 7B ve 7C LER ambalaj kısmı üzerlerine tıkladıgınızda orda zaten çıkar karşınıza ordan bilgi edine bilirsiniz

C2 lerin stok oldugu ve C1 lerin fire ler oldugunu yazar

Önceki konulara baktım ama bulamadım sanırım ben bu konuda önceden çalışmadım ve yapılan beyanlar benden önce yapılmış o nedenle nerelerde düzeltme yapmam gerektiğini çözemedim :S

mail adresimi vereyim isterseniz ordan yardımcı olmaya çalışayım isterseniz bildirim gönderdiyseniz düzeltme ancak ilçevre ve şehircilige gidip konuşmanız gerekecek veya dilekçe vermeniz gerekecek biraz süre yalnız arnot54@hotmail.com

o zaman şöyle izah edeyim;
7B: TAT a gelen malzemelere ait faturalar (girişleriniz)
7C: TAT tan GDT lerine giden malzemelere ait faturalar ve kendi bünyenizde geri dönüştüreceğiniz malzemeye ait aktarım tutanağı/tesellüm fişi

8B: geri dönüşüm tesisinize lisanslı tesisler tarafından yapılan bildirimlerin onaylanması
8C: geri dönüştürülen malzemelerinize ait çıkış faturalarının bildirimlerini yapacaksınız.

7C-1 ve 8c-1 fireler
7c-2 ve 8c-2 ise stok miktarlarıdır.

@Nalan Uysal
Kolay gelsin. Ek-7 sistemi tat ve ek-8 sistemi gdt'dir. Ek-7B sistemine lisanslı firmalardan ve lisanstan muaf olan firmalardan aldığın ambalaj atıklarını gireceksin. Zaten lisanslı firmalardan aldığın ambalaj atıklarını lisanslı firma kendi ek-7C sisteminden giriyor ve sen ek-7B sisteminden onaylıyorsun. Eğer firma giriş yapmamışsa sende giriş yapabilirsin. Bir de yurt dışından aldığın ambalaj atıkları olabilir. Bunuda ek-7B sisteminden temin yöntemi ithalat seçerek giriş yapacaksın. Beyan yaparken gümrük beyannamesini baz alarak yapmalısın. ek-7C sistemi ise senin lisanslı firmalara sattığın ambalaj atıklarını beyan ettiğin sistemdir. Gelelim ek-8 sistemine; lisanslı firmalardan aldığın ambalaj atıklarını onayladıktan sonra bu miktar ek-8B sisteminde de gözüküyor.Ek-8C sistemi ise senin geri kazanım sonucu çıkan ham maddeleri lisans şartı aramaksızın firmalara sattığında beyan yapacağın çıkış sistemidir. Yalnız sattığın ham maddeleri faturalandırırken tevkifatlı çıkış yapmalısın. Bir de hurda plastik yazdırma çünkü il çevre müdürlüğü bu tür faturaları kabul etmiyor. Bir de sen kendi geri kazanım sistemine ambalaj atığı gönderdin diyelim. Bunu beyan yaparken izleyeceğin adımlar şu şekilde;
Örneğin 50 ton ambalaj atığı kendi geri kazanımına göndererek ham madde elde ettin ve bunu beyan yaparken, ek-7C sistemine;
Fatura Tarihi:Hangi ay gönderdiysen o ayın son tarihini( örneğin ocak ayı diyelim;31.01.2015)
Fatura No: 0
Verildiği Yer: Lisanslı GDT
Açıklama( Verildiği Yer): Kendi firmanın ismini yazacaksın.
Ambalaj Cinsi: PP,PE veya benzeri ambalaj cinsi.
Verilen miktar:50 ton.
Bu işlemleri yaptıktan sonra kaydet diyorsun ve bu miktar ek-8B'de çıkıyor ve sağ köşede onayla butonu çıkıyor ama sen onaylamıyorsun. Daha sonra ek-8B sistemine gelerek;
Fatura Tarihi:Ay sonu tarihi gireceksin.
Fatura Numarası:0
Temin Yöntemi: Lisanslı TAT
Kimden alındığı: Kendi firmanın ismini yazacaksın.
Ambalaj cinsi: PP, PE veya benzeri ambalaj cinsi.
Alınan miktar: 50 ton
Temin edildiği yer: :Hangi şehirde yer alıyorsan onu seçeceksin.
Sana yukarıda onaylama demiştim bunun sebebi eğer onaylarsan sistem bu miktarı kendiliğinden ek-7B sistemine gönderiyor ve senin bu seferki miktarın ek-7B sisteminde gönderdiğin miktar kadar fazla gönderiyor. Eğer dediğim işlemleri yaparsan hiç bir sıkıntı olmaz. Çünkü test edilmiştir.:) Bazı firmalar kendi geri kazanımlarına gönderdiği miktarı tesellüm fişini doldurabiliyor bazı firmalar doldurmuyor. Bu tamamen il çevrenin kendi isteğine kalmış birşey. Bizim burada istemiyorlar ben sistem üzerinden beyan yapıyorum ve il çevre kendi sisteminden görüyor. Şimdi ek-7C1 ve ek-8C1 sistemlerine gelelim bunlar senin fire miktarındır. Ek-7C2 ve ek-8C2 ise stok miktarındır. Fireyi hesaplarken kapasite raporunda ambalaj atıkları için verim yazar mesela % 90. Bunun geri kalan %10 luk kısmı ise fire miktarındır. Bu miktarın aşağısını ve yukarısını alabilirsin. Örnek vererek anlatayım; mesela ocak ayında 50 ton malzeme geldi ve sen 20 ton malzeme sattın diyelim. 50-20=30 ton. Sonra 30*10/100=3 ton senin fire miktarındır. Stok miktarı ise:30-3=27 tondur. Tabi malzemeleri cinslerine göre ayırarak yapmanızı tavsiye ederim .Eğer sıkıntı olursa bana olgacsurmelihindi@hotmail adresinden ulaşabilrisiniz. Buradaki üstadlarım gerekenleri anlatmış. Herhangi bir bilgi vey belge isterseniz size gönderebilirim ve elimden geldiğince yardım ederim. İyi günler.

bir sorum olacaktı tat firması ilçe belediyesi ile sözleşmesi bulunuyor ancak bu firma kapanma aşamasına gelip tesis içerisindeki alet ve makinalarını başka bir yere yani başka bir alana taşıyor bu firmanın sözleşmesi ilçe belediyesi ile devam edermi yoksa halen toplama yapabilir mi

@arnot54
yapılan sözleşmeye bakar. Aslında lisans durumu önemli. Firma anladığım kadarıyla sadece adres değiştiriyor doğru mudur? Eğer öyleyse lisans için il çevre ile görüşüp lisansınızı devam ettirip ettiremediğinize bakın. Ona göre de belediye sözleşmeye devam eder veya etmez.

hayır bizim firma degil başka bir firma benimde bildigim adres degişikligi olursa lisans yenilenmesi gerek ama halen belediye ilçe belediyesi ile nasıl toplama yapıla bilir ki. ben başka bir firma olarak bunu görünce ben gidip toplamak isterim ama bunun lisansı otomatik olarak degişmez mi

@arnot54
Lisans otomatik olarak değişmez. Başvuru yapılır yeni adres için. İl çevreden yeni adrese gelirler ve yönetmelikteki şartlara uyuyor mu diye bakılır ardından uygun görülürse lisans verilir. Muhtemelen TAT elindeki lisansı kullanarak atık almaya devam ediyordur. Eski yeri göstererek. Ama lisans yenilemesi gerekir.

ama öyle hemen kontrolü yapılıp onay verme aşaması gerçekleşirmi geçen o vakitte halen toplama yapabilirmi ilçe belediyeden.lisans degişmez ama sonuçta yeni lisans gerekiyor almak için bu süreç zarfında toplama yapılabilirmi. birde sözleşme feshedilmez mi

MADDE 11 – (1) İşletmelere verilen çevre izni veya çevre izin ve lisans belgeleri beş yıl süre ile geçerlidir. İşletmeler belge geçerlilik süresinin sona ereceği tarihten en az 180 takvim günü önce başvuru yapmak ve beş yıllık süre dolmadan yeniden çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesi almak zorundadır. Bu süreç çevre izni belgesi için her durumda, çevre izin ve lisansı belgesi için ise mevcut lisans konuları ile ilgili prosesinde ve çalışma koşullarında herhangi bir değişiklik olmaması durumunda, GFB başvuru süreci uygulanmaksızın bu Yönetmeliğin 9 uncu maddesi kapsamında yürütülür.
(2) Çevre izni veya çevre izin ve lisans alma süreci aşağıdaki belirtilen değişikliklerin gerçekleştirilmesini müteakip 30 takvim günü içerisinde yeniden başlatılır.
a) İşletmenin faaliyet yerinin değişmesi,
b) İşletmenin faaliyet konusunun değişmesi,
c) İşletmenin yakıtının ve/veya yakma sisteminin değişmesi,
ç) İşletmenin toplam üretim kapasitesinin veya toplam yakma/anma ısıl gücünün en az 1/3 oranında artması veya artış miktarının bu Yönetmeliğin Ek-1 Listesi kapsamında yer alması.

sonuçta yer degişikligi var burda.

ambalaj atığı yönetim planında belediye lisansı veya gfb olan firmalarla toplama işini yapması gerekir lisansı yoksa firmayla çalışamaz.

öncesinde tat lisansı vardı belediyeden toplama yapıyor.ancak firma başka yere taşınıp ardından toplamaya devam edebilirmi sözleşmesi feshedilmezmi ayşe hanım

lisansı yoksa zaten çalışamaz onda sıkıntı yok.

paylaştığın yönemelikte tekrar lisansa basvuru yapması gerekir diyor anladığım lisansı yok demek bence cünkü yeni yerinde kesin alacak diye bir sey yok sartları saglamıyorsa lisans verilmez

Lisans yere verilir bildiğim yanlış yönlendirmek istemem tabiki ama ben buradan lisansı yok anladım...