• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık ambalaj sistemi

Mustafa Demir

Kayıtlı Kullanıcı
TAT ve Ambalaj gdt lerinde çalışanlar için yazıyorum.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
den bildirim yapabilen varmı acaba? Ek 7B'yi doldurmaya çalışırken kaynakta ayırma seçtikten sonra kimden alındı kısmına belediyenin adını giriyorum ancak sanırım bulması gerekiyor ve bulamıyor sistemde değişiklik yapılmış. benimle aynı sorunu yaşayan varmı?
TAT'da çalışan arkadaşlardan haber bekliyorum. :)

Ben ambalaj atığı toplama ayırma tesisinde çalışıyorum. Karışık ambalajları ayırmak için prosese sokup bölüm bölüm ayırırken içinden çıkan atıklar için de 191212 kodunu kullanıyorum. Ayrıca kağıt ambalajlarda nemden dolayı bir miktar fire uyguluyorum ve yine bu atığı çıkarıyorum. Çünkü gelen hiçbir atık mükemmel ayrıştırılmış gelmiyor genelde.

NEDEN?
Esenler Belediyesi, ve muhtemelen diğer Belediyeler de, özenle ayırdığımız Ambalaj atıkları bidonunu niçin evsel çöp kamyonuna boşaltıyor. gözümle görmeden önce ayrı toplama yaparak ekonomimize ve çevremize katkı sağladığımızı düşünüp mutlu oluyorduk, gördükten sonra gerçekten moralim bozuldu.

Mahallelerde Ayrı toplama çok mu pahalı? Niçin yapıyormuş gibi yapılıyor??

Merhabalar. Danışmanlığını yaptığımız ambalaj atığı(ahşap palet) geri kazanımı tesisi var. Ek-8 bildirimlerini yaptık fakat, TAT'lardan aldığı bir fatura olmadığı için 3 ay üst üste boş bildirim yaptık ne giriş var ne çıkış. Bu durumun herhangi bir sakıncası var mıdır?

Merhabalar,

Granül Lavabo açıcı üretimi yapıp kendi markamızla piyasaya sürüyoruz, lavabo açıcı tehlikeli bir madde olduğu için ambalajlarını Piyasaya süren formunda Ek5-B1 de mi doldurmalıyım yoksa Ek5-B2 Bir Önceki Yıl Piyasaya Sürülen Ve Geri Kazanım/Bertarafı Bu Yönetmelik Kapsamı Dışında Yapılacak Ambalajların Toplam Miktarı (kg) kapsamında mı yapmalıyım?

Benden öncekiler beyanları Ek5-B1 kapsamında yapmışlar.

Benim düşüncem şu şekilde, lavabo açıcının temas ettiği sachet malzeme Ek5-B2 kapsamında beyan edilir tehlikeli atık sınıfına girdiği için, ancak 2. ambalaj olarak etrafında bulunan kutu Ek5-B1'de beyan edilir, doğru muyum?

Son düzenleme:
Merhaba Beril Hanım. Şu konuya dikkat etmeniz lazım. Lavabo açacağının temas ettikleri, B2 kapsamında beyan edilecek. Ama ürün ile temas etmeyenler yine B1 kısmına girilecek. Örnek verecek olursak; ürünün ambalajı B2 kısmına girilebilir. Bu ambalajlı ürünlerin konduğu kağıt-kartonlar isterseniz B1'e isterseniz B2'ye girilebilir (paketin taşınması esnasında ambalaj yırtılıp kartona dökülürse diye). Bu kolinin nakliyesinde kullanılan Ahşaplar ise B1'e yazılmak durumunda. Biraz inisiyatif almak sizin elinizde. ?

Evet ben de bu şekilde düşünmüştüm, acaba ambalajlı ürünün taşındığı kartonun B1'e mi yoksa B2'ye mi girilmesi daha doğru olur? Ben şahsen sadece ürünün temas ettiği kompozit plastik malzemenin B2'ye, nakliye ambalajı olan kartonun ve paletin ise B1'e girilmesi daha uygun olur gibi düşünüyorum

Yani bu biraz da firmanın tutumuna bağlı. B2'ye yazdıklarınız için belgelendirme yükümlülüğü oluşmuyor. Firma eğer çok cimri bir tutuma sahipse B2 seçilebilir. Bir de İl Müdürlüğüne "hepsi dökülecek diye bir durum yok ama ya dökülürse" şeklinde beyan verildiğinde, onların da aksini iddia edemeyeceği düşüncesindeyim.

He yok derseniz ki firma için bu miktarlar sıkıntı yaratmaz, B1'den devam etmenizi öneririm. Sonuçta bugüne kadar da B1 üzerinden gidilmiş.

merhabalar
tat firmasında çalışıyorum 7. ayın 7B lere ait makbuz numaralarını hatalı girdiğimden dolayı il müdürlüğünden revize talep ettim. Düzeltme bildirimleri ile düzelttim açıklama kısmını da yazdım. il müdürlüğünü aradım bende hala revize isteği olarak gözüküyor dedi. bende de belge durumunda gönderildi teslim alınmayı bekliyor yazıyor. belediye ile görüşmen lazım diyor. belediye de de onaylı gözüküyor ne yapacağımı şaşırdım byardımcı olabilir misiniz

Öncelikle panik yapmanıza gerek yok, herşey bir gün mutlaka sonuca bağlanıyor :) . Şimdi gelelim probleme. Daha önce böyle bir problem yaşamadım. Siz il müdürlüğüne gönderdiyseniz artık birşey yapamazsınız zaten. Sistemsel bir hata olabilir. Aşağıdaki mail adresine durumu yazabilirsiniz. Daha açıklayıcı olması adına ekran görüntülerini de ekleyebilirsiniz :)
ambalaj.atik@csb.gov.tr