Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık ambalaj sistemine kayıt 06.12.2013

Konu, 'ARŞİV' kısmında sdagtekin tarafından paylaşıldı.

 1. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  ATIK AMBALAJ SİSTEMİNE KAYIT
  06.12.2013
  PİYASAYA SÜREN-AMBALAJ ÜRETİCİSİ-TEDARİKÇİ
  ATIK AMBALAJ SİTEMİNE KAYIT

  24.08.2011 tarihli ve 28035 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinin Tanımlar başlıklı 4.Maddesinde:
  Ambalaj atığı üreticisi: Ambalajlı ürünü kullanarak ambalaj atığının oluşmasına sebep olan gerçek veya tüzel kişileri,
  Piyasaya süren: Bir ürünü bu Yönetmelik kapsamındaki ambalajlar ile paketleyen gerçek veya tüzel kişiyi, üretici tarafından direkt olarak piyasaya sürülmemesi durumunda ise ambalajın üzerinde adını ve/veya ticari markasını kullanan gerçek veya tüzel kişiyi, üreticinin Türkiye dışında olması halinde, üretici tarafından yetkilendirilen temsilciyi ve/veya ithalatçıyı,
  Tedarikçi: Kendisi ambalaj üreticisi olmayıp piyasaya sürenlere ambalaj tedarik edenler ile piyasaya sürenler adına fason üretim yapanları ifade etmektedir.
  Ambalaj Atığı üreticileri: Yönetmeliğinin Ambalaj üreticilerinin yükümlülükleri başlıklı 9. Maddesinin (ç) fıkrasında; Ek-4’te yer alan Ambalaj Üreticisi Müracaat Formunu, ürettikleri ambalajları müşterilerine satışı esnasında ambalaj kullanmaları halinde ise ayrıca Ek-5’te yer alan Piyasaya Süren Müracaat Formunu elektronik yazılım programı üzerinden doldurabilmek için,
  Piyasaya sürenler:Yönetmeliğinin Piyasaya sürenlerin yükümlülükleribaşlıklı 11. Maddesinin (ç) fıkrasında: Ek-5’te yer alan Piyasaya Süren Müracaat Formunu elektronik yazılım programı üzerinden doldurabilmek için,
  Tedarikçiler: Yönetmeliğinin Tedarikçilerin yükümlülükleribaşlıklı 10. Maddesinin (a) fıkrasında: Ambalaj Tedarikçisi Müracaat Formunu elektronik yazılım programı üzerinden doldurabilmek için,
  kullanıcı kodu ve program erişim şifresi almakla yükümlüdürler.
  Bu bağlamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atık ambalaj sistemine kaydı olmayan işletmelerin, yukarıda belirtilen yükümlülüklerini yerine getirebilmek için ekte verilen dilekçe örneğindeki tanımlardan bir ya da birkaçını seçerek ve bilgileri eksiksiz doldurmak suretiyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden kullanıcı kodu ve program erişim şifresi talep etmeleri gerekmektedir.
  Kamuoyuna duyurulur.
  Dilekçe örneği için tıklayınız.
   
 2. Abdulkerim Doğam

  Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

  sistem de bir sorun mu var dün akşamdan beri sisteme giremiyorum. kullanıcı kodu veya şifresi hatası diyor.
   
 3. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  acaba bunu ambalaj atığı yıllık 1 tonu geçmeyen atık üreticilerinden de istiyorlar mı?
   
 4. OSMAN EROĞLU

  OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

  Sistemde bir hata yok. Ben girebiliyorum..kullanıcı kodunuzu kontrol edin. Kopyala yapıştır yapıyorsanız boşluğu falan da alıyor olabilirsiniz.. Tekrar deneyin..
   
 5. OSMAN EROĞLU

  OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

  Evet istiyorlar..ambalaj atığı miktarı 3 tonu aşmıyor ise belgelemeden muaf oluyor. Bildiriminizi yapıyorsunuz 3 tonun aşağısında ise bildirim onaylandı muaf diyor.. Sonuçta yıllık 1 ton ambalaj atığı bile çıksa, ilerleyen yıllarda firmanın büyüyüp atığının artmayacağını bilemeyiz..

  Saygılarımla..
   
 6. Abdulkerim Doğam

  Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

  deniyorum ama olmuyor. bir türlü giremedim. dün yeni şifre gönderdi il çevre fakat bunu da kabul etmiyor. sanırım pazartesi tekrar görüşmem gerekecek
   
 7. OSMAN EROĞLU

  OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

  bakanlıktan hülya çakır'ı arayın. atık ambalajlarla o ilgileniyor genelde. benden tavsiye. telefonu: 0312 586 30 64. tabi pek yerinde oturmuyor ama. siz bir arayın bence.
   
  Abdulkerim Doğam bunu beğendi.
 8. Abdulkerim Doğam

  Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

  teşekkür ederim
   
  OSMAN EROĞLU bunu beğendi.
 9. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  acaba kaç işletme becerebilcek merak ettim, irsaliye düzenlemeyi bilmeyen işletmelerim oldu zamanında şimdi bunlar sistemden bildirim yapcak.Muhasebecilere geçmiş olsun.
   
  OSMAN EROĞLU bunu beğendi.
 10. OSMAN EROĞLU

  OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

  rica ederim..hiç önemli değil..
   
 11. Eda Altınay Tekin

  Eda Altınay Tekin CMNet Üyesi

  Merhabalar firmamız bünyesinde izin lisans çalışmasına başlanmıştır.Ambalaj Atık beyanı için şifre talebi için daha önce dilekçe verdik. Firmamızın ambalaj atığı 3 tonun altında olup vermiş olduğumuz dilekçeyi iptal ettirip ekte mevcut olan dilekçeyi mi vermemiz gerekiyor?
  Yoksa şifre talebinde bulunduğumuz kendi dilekçemiz yeterli midir?
   
 12. OSMAN EROĞLU

  OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

  Eda Hanım şifre talebinde bulunmuşsunuz. şifre belirttiğiniz mail adresine e-posta yoluyla gönderilmiştir. atığınız 3 tonun aşağısında olsa dahi bildirim yapmak zorundasınız. 3 tonun aşağısında olan atıklarda beyan sonrası bildirim onaylandı muaf sonucu çıkar ve hiçbir yükümlülüğe girmemiş olursunuz. Ayrıca bildirim yaptığınıza dair çevre il müdürlüğüne formlarla birlikte dilekçe sunarsınız.
   
 13. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  merhaba,

  firmasında ambalaj atığı oluşan herkes bu bildirimi yapıyor mu? ofis kullanımından oluşan karton, plastik, cam vs yada ihracat için malzemelerin sarıldığı big bag veya paletler. eğer yapılacaksa Türkiye deki bütün firmalar zaten ofislerinden ambalaj atığı çıkarıyor belediye veya özel firmalara veriyorlar.bende ofislerimizden ve şantiyelerimizden çıkan ambalajların beyanını yapacak mıyım.
   
  OSMAN EROĞLU bunu beğendi.
 14. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  düz ambalaj atığı üreticileri bildirim yapıyor mu bu duruma göre
   
 15. OSMAN EROĞLU

  OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

  Ambalaj atığı bildirimi yapabilmeniz için atığı oluşan ambalajın faturasının olması gerekmektedir. ambalajın nereden alındığının bilinmesi gerekmektedir ki bildirim yapılırken ambalaj tedarik edilen firmanın bilgileri sisteme girilmektedir. ofis kullanımından oluşan atık ambalajların beyan edilmesine gerek yoktur. beyan yapabilmek için ilk paylaştığınız yazıdaki bölümlerden birine dahil olmanız gerekir.
   
 16. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Bildirimlerin son günü ne zamandı arkadaşlar.
   
 17. OSMAN EROĞLU

  OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

  yanlış hatırlamıyorsam 2013 bildirimlerinin son tarihi Şubat 2014
   
  Funda Saltık bunu beğendi.
 18. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Merhabalar çalıştığım TAT için dün Çevre İzni aldık fakat bugün atık ambalaj sistemine girmeye çalıştığımda kullanıcı adı veya şifre hatalıdır uyarısı alıyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek veya bilgisi olan var mı?
   
 19. OSMAN EROĞLU

  OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

  Ben bu duruma bir anlam veremedim zaten. ben sisteme girebiliyorum. bir kaç arkadaş daha giremediğini söylemişti. ilden ile farklılık olmasa gerek.

  http://atikambalaj.cevre.gov.tr/
   
  Abdulkerim Doğam bunu beğendi.
 20. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Bende anlam veremedim, acaba dün Lisans aldık o yüzden mi değişti şifre veya kullanıcı adı diye düşündüm ama mantıklı gelmedi. İl çevreyi aradım açmadılar, bakanlıktan verdiğiniz numarayı aradım ona da ulaşamadım... Elim kolum bağlı bekliyorum.
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları