• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık azaltma yöntemleri

Emine Kale

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
---
Merhaba,

İşletmenizde kağıt,plastik, metal vb atıklarla ilgili atık azaltma uygulaması olarak neler yapıyorsunuz?

Emine Hanım Merhaba, çıktı aldığım zaman kağıt israfı olmasın diye 2 taraflı yazdırarak çıktı alıyorum. Bu şekilde fazla kağıt kullanımını engellemiş oluyoruz. Ola ki kağıt atığı çıktığı zaman kendi içimizde belirli noktalara atık kutuları yerleştirerek çıkan kağıt atıklarını biriktiriyoruz ve lisanslı firmaya veriyoruz. Önceden içme suları plastik şişelerde dışarıdan hazır şekilde geliyordu. Plastik atığın önüne geçmek için damacana ile sular gelmeye başladı. Yine dışarıdan alınan pet şişeleri biriktirmek için atık kutularımız mevcuttur.

Kağıt azaltımı için, arkalı önlü yazdırmak ve işi bitmiş olan resmi evrak harcinde bir kağıtlar varsa arka kısımları da kullanılıyor. böylelikle yeni bir kagıt israfının önüne geçilebilir.
Kagıt karton bardaklar için, metal bardak(askeri usul) veya emaye bardak veya Sert plastikten yapılmış olan ve yıkamaya dayanıklı ürünler kullanılabilir. Böylelikle kullan at kagıtkarton veya plastiklerden kurtulursunuz.

Teşekkürler Olgaç Bey ve orangehead026 bu uygulamaları bende yapıyorum ancak müşterilerimiz tarafında sürekli yeni uygulamalar beklendiğinden dolayı tıkandım artık. Amacımız geri dönüşümden önce az atık üretimi ve yeniden kullanma. Daha özel uygulamalar var mı bunu merak ediyorum.

Bir de karton bardaklar aslında geri dönüşüme uygun değil. Karton geri dönüşümündeki mantık suda erimesi ama bardakların dışına bi kaplama yapılıyor (mum diyorlar) ve suda erimez hale getiriyorlar. Zaten erise çay içemeyiz :) yani aslında çevreci bir adım değil bu.

değil evet zaten firmalar alamamak için çok direniyor karton bardağı :) öneriniz nedir bu konuda? normalde sert plastikten bardaklar kullanıyoruz ama çay saatlerinde illaki kağıt bardaklar kullanılıyor

Karton bardakları kaldırın :) kullanım ömrü uzun ve geri dönüşüme uygun olan dediğiniz gibi sert plastik şuan için en mantıklı seçenek. Metal tavsiye etmiyorum askerden biliyorum onlarda çay içeceğinize hiç içmezsiniz :)

valla karton bardağı kaldırıp çay içinde sert plastiklerden koysam personel tarafından topa tutulurum heralde :D bu işi yaparken aynı zamanda personelin tepkisini çekmeyecek şekilde yapmam lazım. çok zor bu işler çok

Bir firmamda makinaya girip yıkaması yapılabilen sert plastik kullanılıyor. biraz maliyetli başlangıcta ama baktıgınızda uzun ömürlü. ofis çalışanları için herkesin ismine kupa yaptırsınlar. herkes ondan içsin çayını kahvesini. böylelikle ofis ortamlarındaki sıkıntı ortadan kalkar ama üretim kısmını başarmak zor. cünkü ne yaparsanız yapın kullan at bardaklar kullanılıyor. kişi sayısı önemli buradaki uygulama için.

@Olgaç Sürmelihindi

Yanlış alınan çıktıların arkası bos olanlar müsvedde olarak kullanılıp geri dönüşüme gönderilebilir, küçümsemeyim çok katkısı var :)

@Serkan Çiçekay

Aslında bu ülkemizde yapılmıyor, kağıt bardakların kalitesi yüksek içerisindeki 0.2 mikron plastik sıvama ile uğraşmak istemedikleri için ve de toplanırken içerisinde yemek artıkları ve sigara izmariti gibi maddeler olduğundan dolayı pek tercih etmiyorlar :)

dedikleriniz hadsafhada yapıyoruz atık kağıtları resmi olmayan evraklarda büyük ölçüde kullanmaya çalışıyoruz en ufak kağıda kadar dönüştürüyorum hatta tek seferde daha çok atık gönderebilmek için presletip balyalatıp gönderiyorum az yakıt tüketsin gelen firma vs ama yetmiyor müşterime yetmiyor hep daha fazlasını istiyor :D

en iyi kağıt israfı engeli ''para'' diye bir kavramın ortadan kalkmasıdır bence .

@Mustafa.Durak

kendi kendimi düzeltmek istiyorum :) sürekli üretimi olan bir şey olmadığı geldi bir an aklıma sığ ekonomi bilgimle. sorry.

@Emine Kale

Güzel müşteri o kaçırmayın onu. Ama sadece bunu maddi külfeti azaltmak için yapmıyodur inşallah :)

@Emine Kale
politik cevap verelim müşterinize :) şu anki şartlarda minimum maliyetle maksimum karı bu şekilde elde ediyoruz fakat çalışmalarımız devam ediyor :)

@Murat ÇELEBİ
:D küresel ölçekli firmalara maalesef bu yöntem işlemiyor. sürekli takip mekanizmaları aksiyon planları inanın bezmiş durumdayım :( net veriler görmek istiyorlar ve eğer hedeflenenin altında kalırsan üretim durdurmaya kadar yolu var. mesela müşterinin biri yerel standartları değil kendi istedikleri standartları sağlayamadık diye diğer şubemizde üretimi durdu artık sipariş vermiyor :)

@Serkan Çiçekay
Türk müşteri olsa bi acaba mı derim ama dünyaca ünlü marka dolayısıyla amaç paradan çok çevreye olan etkiyi azaltmak yaptığım saçmalıkların haddi hesabı yok :)

@Emine Kale
Atık oluşturmama gibi bir lüksünüz yok yani bu tarz şirketlerde bunu kabul etmesi gerekiyor. Bir iş yerininde minimuumu bulunuyor daha aşağıya indirmenizin mümkün olmadıgı durumlar vardır. Bundan ötesini istemekte saçmalık boyutunda.

Benimde var öyle bir firmam ama onlar para ödedikleri atıklar için geri kazanım yapmayı hedefliyorlar. Bor yağının geri kazanımını araştırıyorum. maliyet hesaplarını çıkartmam gerekli. Onun sonucunda yapıp yapmayacaklarına karar verecekler :) Firmaların istekleri bitmez ve istedikleri hiçbir şeyi de yapmazlar sonrasında :D boşuna verdiğimiz emekle kalıyoruz En azından kendi gittiğim firmalar için böyle diyebilirim.