Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık bantlar, etiketler ve yapışkan kağıtlar

Konu, 'ARŞİV' kısmında Tunalper tarafından paylaşıldı.

 1. Tunalper

  Tunalper CMNet Üyesi

  Arkadaşlar,

  İlgili atıklar mevzuata göre

  "Yapışkanlar ve Macunların İFTK’larından Kaynaklanan Atıklar" kategorisinde,

  "08 04 09 - Organik çözücüler yada tehlikeli maddeler içeren atık yapışkanlar ve macunlar" tanımında yer almakta ve muhtemel tehlikeli atık olarak belirtilmekte.

  Tesislerinizde bu atıkları direkt tehlikeli atık olarak mı değerlendiriyorsunuz, herhangi bir test ya da farklı bir uygulama yaptınız mı?

  Kimi yabancı kaynaklarda bu tip atıkların evsel atıklarla birlikte bertaraf edildiğini de gördüm, kafam karıştı.
   
 2. Çakıl

  Çakıl CMNet Üyesi

  Cevap: Atık bantlar, etiketler ve yapışkan kağıtlar

  Merhaba Tunalper,
  Daha önce tehlikeli atık geri kazanım ve ara depolama işinde çalışmış olmam sebebiyle; Atık bantlar, etiketler ve yapışkan kağıtlar olarak belirtilen atıklar için atık kodu:15 02 02'dir.Bu atıkların herhangi bir ekonomik değeri olmadığı içinde ek yakıt olarak kullanılmak üzere Çimento fabrikalarına yakmaya yollanmaktadır.08 04 09 olarak belirtilen atık kodu tutkal,yapıştırıcı,zamk gibi malzemelere veriliyor.Belirttiğin malzemeler çoğu yerde evsel atıklarla beraber veriliyor.

  İyi Akşamlar
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...