• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

atık beyan sistemi

S. GÖÇ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bülent ecevit üniverstesi
18 ocakta tat prosesinde çalışmaya başladım. benden önce çalışan çevre mühendisi 2017 atık beyanı yapmamış. 2017 yılına ait hiç bir çıkış yok tehlikeli yada tehlikesiz. işe başladığımda atık yoktu. ÖTL ve aküleri bedelsiz olarak mal getiren firmalara vermişler. vinç ve kamyonların yağ değişimide sanayide yapılmış herhangi bir belge alınmamış. ne yapmamı önerirsiniz. 2017 yılını beyanını atığım yok olarak mı bildirmeliyim. yemek olayınıda iş veren kendi evinde yaptırıp getiriyor.

ayrıca bürodan çıkan kağıt naylon ve metal atıklarını kendi tesisimde işleniyor. ama benden önceki çevre mühendisi bunuda sistem üzerinden göstermemiş. her türlü öneriye açığım şuan.

@Cem Yılmaz

Fakat yapılan atık beyanı sadece tehlikesiz atık beyanı değil ki? neden bu tebliği dikkate alıyoruz?

Atık Yönetimi Yönetmeliği MADDE 9 - (1) ğ) Atık beyan formunu bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde her yıl Ocak ayı itibariyle başlamak üzere en geç Mart ayı sonuna kadar Bakanlıkça hazırlanan çevrimiçi uygulamalar kullanarak doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla, askeri birlik ve kurumlar ise yazılı olarak belirtilen sürede Millî Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığınca Bakanlığa göndermek ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla,

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği
MADDE 13 – (2) Sanayi işletmeleri ile askeri birlik ve kurumlar, Atık Yönetimi Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendinde tanımlandığı şekilde ambalaj atıklarına ilişkin olarak atık beyan formunu Bakanlığa sunmakla ve bir nüshasını saklamakla yükümlüdürler.

@jn6zo

Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı tebliğinde, Tehlikesiz Atıkların Beyanı'ndan bahsedilmektedir. Kapsam kısmında; "Bu tebliğ hükümleri EK-2'sinde yer alan tehlikesiz atıkları kapsamaz" ibaresi yer alıyor. Bu ibareye güvenemiyorsanız; İl Müdürlüğünüze sorabilirsiniz. Verecekleri cevap, "Ambalaj atıklarını atık beyanında belirtmeniz zorunlu değil" şeklinde olacaktır.

@jn6zo

2016 Yılından beri yok sayıyorum. Dayanağınız mevcut sonuçta; ayrıca birleşik denetlemeler sırasında bizzat İl Müdürlüğü çalışanlarından da aynı görüşü aldım. "Boşu boşuna beyan etmenize gerek yok, daha da ortalık karışıyor" söyleminde bulundular. Beyan etmek ya da etmemek zorunda değilsiniz; seçim size kalmış.

@Cem Yılmaz
Dediğiniz gibi ortalığı karıştırmak istemem ama Yeni çıkan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında beyan yapılması gerektiğini düşünüyorum.