• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık beyanı

müge.du

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre
2017 yılı atık beyanını yapacağım fakat atık gönderdiğimiz firmanın atık işleme kodunu girdiğim zaman firma ismi çıkmıyor ve eşleşmiyor ,nasıl bir yol izlemeliyim ?

Hepsini kontrol ettim fakat hala aynı sorun devam etti bakanlıkla irtibata geçeyim . Cevabınız için teşekkür ederim, kolay gelsin.

bazen yanlış girmiş olabiliyorlar, örnek olarak r13 yerine r12 yazdığınızda gözükmez. Bu sebepten dolayı bertaraf firması ile iletişim kurmanız faydalı olacaktır.

Teşekkürler ,sistemde R 'li yöntemlerin de hepsini denedim fakat yine aynı sorun devam etti .Şuan Bakanlığa sorun bildirdim dönüş yapmalarını bekliyorum

@merve düzgün

Hangi atık için acaba? Belki de yakmaya gönderiliyordur? :rolleyes: Tehlikeli ise, Ulusal Atık Taşıma Formu'nun pembe nüshasında ne yazmakta?

@Cem Yılmaz

cem bey merhabalar,
baktım buralar sizden soruluyor,sorular zincirimi size de sormaya karar verdim.
TAT firmasıyız.tehlikeli atık almıyoruz.Atık yağ da yok.Demir,metal,talaş,hurda vb... toplama ayırma sonrasında geri dönüşüme gönderiyoruz.
Kısaca hurdacıyız:)
atık bilidirimleri ile ilgili izlemem gereken yola ışık tutar mısınız rica etsem:)
gelen atıkları gelen tehlikesiz atık kısmına kayıt ettim.
gidenleri giden tehlikesiz atık mı yoksa ürün gönderimimi yapmam gerekiyor?
proses kaydı eklememe gerek varmıı,daha oncekı yıllarda bildirim yapılmamış.

@çağla evc yılmaz

"Buralar benden soruluyor" fazla yükümlülük yükler sırtıma :oops: Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz diyelim, buradaki herkes gibi. Sorularınıza gelecek olursak, TAT tesisleri ile ilgili tam bilgim yok. Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Tesisim var ki yapılan işlemlerin hemen hemen aynı olduğunu düşünüyorum, onunla ilgili yaptığım işlemleri şöyle ayırabilirim:

AYLIK
-"ATIK KABUL İŞLEMLERİ > GELEN TEHLİKESİZ ATIKLAR" kısmından, bir önceki ay tesise alınan tehlikesiz atık miktarını giriyorum. Eğer bir firmadan birden fazla alım varsa, ayın son gününü giriyorum.
-"ÜRÜN GÖNDERİM İŞLEMLERİ" kısmından, bir önceki ay yaptığım satış miktarını giriyorum.
-Yaptığım geri kazanım işlemi sırasında ortaya çıkan atığımı göndermişsem; "ATIK GÖNDERİM İŞLEMLERİ" kısmından ilgili kısmın bilgilerini dolduruyorum.
-"KÜTLE DENGE İŞLEMLERİ > YENİ PROSES KAYDI EKLE" kısmından bir önceki aya ait öncelikle girdileri, ürünleri sonrasında ise yine aynı yerde bulunan "çıkan atıklar" bölümünü dolduruyorum. Sistem otomatik olarak %'lik miktarı ayarlıyor. %100'ü buluyorsa sıkıntı olmadığını anlıyorum.
-"STOKLAR" kısmından atık ve ürün stoğumu kontrol ediyorum.
-"RAPORLAR > AYLIK KÜTLE DENGE RAPORLARI" kısmından, bilgilerini girdiğim aya ait onaylamaları gerçekleştiriyorum.

Bunun dışında:
YILLIK
-Bir önceki yıl satın aldığınız yağları ve çıktısını yaptığınız yağların miktarlarını, ATIK YAĞ BEYAN FORMU'na yazıyor; Şubat Ayı sonuna kadar dilekçe ile İl Müdürlüğüne sunuyorsunuz. Hiç alım ya da çıktı yoksa dahi, ilgili yerleri boş bırakarak beyan yapmak gerekmektedir.
-Bunun dışında tesisinizdeki faaliyetler sonucu oluşan ve lisanslı firmalara verdiğiniz atıkları, yine MOTAT KDS kısmına girerek "Atık Beyan Sistemi (TABS)" kısmından Mart Ayı sonuna kadar girmeniz gerekiyor. Tehlikeli ve Tehlikesiz Atıkları bu kısımda yıllık bazda topluca bildiriyorsunuz.

Ayrıca bu konuda uzman olan bir başkasının görüşünü almak lazım :) @Olgaç Sürmelihindi

Merhabalar. Atık Beyanı süresi yarın bitiyor mu? Süreyi geçirince beyan yapabiliyor muyuz? Bir de atık yönetim planı hangi süreler içinde onaylatılıyor ve süre geçince onaylatma imkanı var mı? Çok soru oldu ama konu hakkında hiç bilgimiz yok :/

@FiruzeS

31 Mart 2018 Cumartesi kapanacak. Sistemsel arıza olmadığı müddetçe süre uzatılmıyor ve yıl içinde bir daha açılmıyor. Dolayısı ile beyan yapamıyorsunuz.

Atık Yönetim Planı için onay süresi yok, eğer elinizde onaylı bir plan yoksa; ivedilikle hazırlayıp sunmanız gerekiyor. Olası bir denetimde sorulan soruların başında geliyor. Kişisel tavsiyem; 2017 yılı beyanınızı yaptıktan sonra EAYP'yi hazırlamanız. Çünkü planın en son kısmındaki eklere, beyanınızı koymanız gerekiyor.

@Cem Yılmaz
Cem Bey peki atık beyanlarını bu süre içinde yetiştiremezsek, cezası ne oluyor? Bir de beyan yetişmezse, EAYP kesinlikle onaylanmıyor mu?

Merhabalar. 15 01 01 kodlu kağıt karton ambalaj atığı R12 olarak bir önceki yıl beyan edilmiş. TABS sistemine, kağıt karton atıklarını da girmemiz zorunlu mudur? Yoksa girilmese de olur mu?

@FiruzeS

Yapılması gereken beyanların yapılmaması, her bir beyan için (c) bendinden cezaya giriyor. Bu sene 14.578 TL'ye olması gerek. Beyan onaylanmaz; sebebi de şu. Sizin atık yönetim planınızda; eski yıla ait bir kanıt olması lazım ki gelecek yıllarda yaptığınız tahmini verilerin tutarlı olmasını arıyorlar. Beyan yoksa, teyit edecek bir veri olmuyor ve otomatik eksiklik geliyor.

@filiz akyigit

İl Müdürlüğüne göre değişiyor bu durum anladığım kadarıyla. Tekirdağ, Kırklareli, Edirne gibi illerde girmek zorunlu değil.

@merve düzgün

bakanlıkla iletişime geçmeden önce, bertaraf/geri kazanım firması ile iletişime geçseniz daha iyi olur aslında. bir yanlışlık varsa düzeltirler. onlarla çözemezseniz bakanlık veya müdürlük yolunu deneyebilirsiniz. atık kodu ve D/R kodu eşleşmezse atık firması çıkmaz son bölümde. o yüzden ya bir sorun vardır ya tesisin atık alınan yılda lisansı yoktur. mesela atıkları 2017 almıştır ama lisansı 2018 dir o zaman da çıkmaz.

Merhaba. AEEE ve EEE için ne yapmamız gerekiyor. Tıbbi cihaz üreten firmalarımız var. Ek3 beyanında tıbbi cihaz çıkmıyor. Ayrıca AEEE beyanını bakanlığa sunmamız gerekiyor mu. bununla ilgili bir format var mı. Geri kazanım/geri dönüşüm hedeflerinde tıbbi cihazların oranı yazmıyor. ambalaj beyanında ki gibi belgelendirme vs gibi birşery söz konusu mu. konu hakkında online çevre bölümünde yazan bakanlıkta ki memurla görüştüm ancak çok yararlı bilgiler vermedi. bilgi verirseniz çok sevinirim.

@Cem Yılmaz

Teşekkür ederim Cem Bey. Peki İl Çevre bu beyanlar sonucunda kontrol etmek için denetime filan mı geliyor ya da nasıl kontrol ediyor? Şimdilik 2017 ye dönük bulabildiğim bilgileri girsem eksik kaldıysa sıkıntı olurmu?