Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

atık beyanları

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında yıldız.7 tarafından paylaşıldı.

 1. yıldız.7

  yıldız.7 CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba. Ben yeni mezun oldum ve ilk defa atık beyanı yapacağım. Nelere dikkat etmem gerekiyor? Yanlış bişey yapmak istemiyorum. O yüzden yardımınıza ihtiyacım var :)
   
 2. Meryem GÜNGÖR

  Meryem GÜNGÖR CMNet Üyesi

  Girdi ve çıktılara dikkat etmen önemli, faturalarda yanlışlık yapma, faturalarda atık cinsinin yazılmasına önem göster, ek-c olarak kestiğin faturaların onaylanmasına özen göster ve bu faturalar onaylandıktan sonra bildirim yap. @yıldız.7
   
 3. yıldız.7

  yıldız.7 CMNet Üyesi

  çok teşekkür ederim :)
   
 4. putperest

  putperest CMNet Üyesi

  atık bildirimlerini her uatf için tek tek mi yapıyorsunuz yoksa aynı tip sevkiyatları ve bertaraf tesislerini gruplayarak toplam sevkiyatı mı yazıyorsunuz?
   
 5. Dilek K.

  Dilek K. CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  Bir tesis için atık beyanı yaparken tesisinizde yapılan tartımı mı beyan ediyorsunuz bertaraf/geri kazanım tesisinden size iletilen miktarı mı?
   
 6. İsrafil Yılmaz

  İsrafil Yılmaz CMNet Üyesi

  Eğer arada çok fark yoksa hangisini baz aldığınızın önemi yoktur. Fakat arada aşırı fark varsa atık alıcısı ile görüşülerek öncelikle problemi çözmeniz daha sonra atık beyanı yapmanızda fayda var. Çünkü zaten atık miktarına göre size fatura kesiliyor fazladan fatura gelmesi işinize yaramaz.

  Kısacası hangi tartıma güveniyorsan onu baz alarak yapmanız gerekmektedir.
   
 7. cgdm

  cgdm CMNet Üyesi

  Ahşap atıklarımız (030105), hava emisyon konulu izni olan bir tesise gönderilmekte, Ancak 030105 atık kodu alabileceğine dair lisans belgesi yok. Bu sıkıntı yaratır mı? veya hava emisyon iznin olması yeterli midir?
  030105 atık beyanını yapmak için girdiğimde tesisin ismi çıkmıyor.
   
 8. Yusuf Özkır

  Yusuf Özkır CMNet Üyesi

  Hava emisyon izninin olmasının bahsettiğiniz anlamda pek bir ehemmiyeti yoktur. Hangi atık kodları için emisyon konulu çevre izninin olduğu önemlidir. Dediğiniz gibi 03 01 05 kodu izinde yazan alabileceği atık kodları arasında yok ise bu o tesisin o atığı alamadığı anlamına gelmektedir. şöyle bir alternatifiniz var, atık kodu belirleme yükümlülüğü atık üreticisine aittir, şayet bahsettiğiniz tesisin atık kodları arasında atığınıza uyan başka bir kod var ise ahşap atıklar ile ilgili o kodu değerlendirebilirsiniz. Örneğin 17 02 01, 19 12 07, 20 01 38 bu kodları değerlendirebilirsiniz tabi öncelikle tesisin izin ve lisansında olmalı bu kodlar
   
  Hüseyin Hanlı ve cgdm bunu beğendi.
 9. cgdm

  cgdm CMNet Üyesi

  Yusuf Bey,
  Atık taşıyıcı firmamız lisansı olmayan bir firmaya atık teslim ediyorsa sorumlulukları nelerdir? buna nereden ulaşabilirim?
   
 10. Yusuf Özkır

  Yusuf Özkır CMNet Üyesi

  Atık üreticisi siz olduğunuz için sorumluluk sizindir, taşıyıcı firmanın sorumlulukları kendine. Atıkları verdiği firmanın lisansını ve atık verdiğine dair atık alındı makbuzlarını isteyin, dosyanızda bulunsun. Veremiyorsa zaten ya lisanslı bir firma ile çalışacaktır ya da artık siz onlarla çalışmayacaksınızdır. :islik::rolleyes:

  ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ
  Atık üreticisinin ve atık sahibinin yükümlülükleri
  MADDE 9 –
  (1) Atık üreticisi;
  g) Atıklarını bu Yönetmelik hükümleri ve Bakanlıkça belirlenen esaslara uygun olarak izin/çevre lisansı almış atık işleme tesislerine göndermekle,
  ı) Atık işleme tesisinin atığı kabul etmemesi durumunda, taşıyıcıyı başka bir tesise yönlendirmekle veya taşıyıcının atığı geri getirmesini sağlayarak, uygun bir tesiste atığın işlenmesini sağlamakla,
   
 11. cgdm

  cgdm CMNet Üyesi

  Atık alındı makbuzumuz var ancak bertaraf firmasının 030105 atık kodunu bertaraf edebileceğine dair herhangi bir lisansı yok. (Tesisin sadece yakma tesisi olarak hava emisyon konulu çevre izni var.) Biz lisans belgesini sorgulamadığımız için gereken cezayı yemeye hazırız ancak taşıyıcının da gereken cezayı almasını istiyoruz. O açıdan sormuştum.

  Tehlikesiz atıkların beyanını yapmak istediğimizde durumu fark ettik.
   
 12. Yusuf Özkır

  Yusuf Özkır CMNet Üyesi

  sizin denetlemeniz de taşıyıcı firmanıza ceza kesmezler, onların denetlemesinde de size ceza kesmezler, bu durumdan ötürü birinin ceza yiyeceğini de sanmıyorum, sadece geçmişe dönük birkaç evrakınız eksik olacak, bence atıklarınızı yakan firmanın çevre mühendisi ile görüşün, şunu sorun şu şu şu tehlikesiz atıklarımızı hangi kod ile aldınız da yaktınız. Belki lisanslarında olan bir kod ile almışlardır. Bu kodu öğrenmeye çalışın.
   
  cgdm bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...