• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık bez, eldiven ve üstübüler

Ömer Taşdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar tesisimizde çıkan atık bezler, üstübüler, eldivenleri tehlikeli atık olarak bertaraf etmemiz mi gerekiyor. Makinalarda ki yağların bulaştığı malzemeler bunlar. 150109 kodunda tekstil atığı olarak baktığımda bile para istiyorlar. 150202 tehlikeli olarak kabul edildiğinde para istiyorlar. Ne yapmalıyım sizce?

150202 - Tehlikeli maddelerle kirlenmiş emiciler, filtre malzemeleri (başka şekilde tanımlanmamış ise yağ filtreleri), temizleme bezleri, koruyucu giysiler
Üstübüler Tehlikeli madde ile kontamine olması durumunda
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
(tehlikeli sınıftadır) 150202 kodunu almaktadır.

150202 sorgulayıp, lisanslı bir firma ile anlaşmalısınız.

Peki arkadaşlar bakım işlerinden sonra çıkan metal atıklar(boru,civata, v.s.) aklınıza gelebilecek her türlü metal atık. Bunları hurdacılar parayla satın alıyor. Bunları hangi kod altında geri kazanacağım

metal atıkları 17 04 09 koduyla çıkış yapabilirsiniz fakat bunu hurdacıya satmanızı önermem, lisanslı bir firmaya yapmalısınız. tehlikeli atık alımı yapan bir firmada çalışmaktayım ben, bu kodları alıyoruz. 15 02 02 kodlu atığa gelirsek bize en çok çıkışı yapılan kod bu. Kilogramına göre bir fiyat teklifi belirleniyor ve ona göre alım yapıyoruz. Üzerine para alınıyor çünkü geri dönüşümü olan bir atık değil direk bertaraf ediliyor.

Metal atıkları (170409) lisanslı firmalara geri dönüşüm için vermek istiyorum. Benden ücret talep etmiyeceklerdir heralde dimi.. Hatta sattığım için tekrardan lisanslı firmalara satmak istiyorum böyle bir çalışmanız var mı? Bir şey daha sorcam, atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelikte atık kodlarının yanında M veya A bulunmayan atıkları tehlikeli atık kategorisine sokmadan uzaklaştırabiliyor muyuz? Öyle bir sıkıntımız var ki, Ergitme ocaklarımızdan temizlik sırasında (ergimiş alüminyum üzerinden) cüruflar toplanıyor. Bu cüruflar eleme arabasında karıştırılarak alüminyumlar ayrılıyor ve tekrar ocağa atılıyor. Geriye ise toz kalıyor ve bu tozlar epey bi miktarda çıktığı için sıkıntı oluyor. Bu tozun yönetmelikte kodunu bulamadım. Olma ihtimali olanlarda da M ve A yok şimdi ben bu tozu nasıl uzaklaştırabilirim.

Ömer bey bu adresten lisanslı firmaları bulabilirsiniz.
Genellikle metal değerli malzeme olduğu için size ücret öderler ancak bu atığınızın miktarına ve özelliğine göre de değişiyor. Bu adresteki firmalara ulaşırsanız daha net bilgi edinebilirsiniz. Karşısında M ve ya A bulunmuyorsa tehlikesiz olarak değerlendirilir ancak sizin atıklarınız Alüminyum Isıl Metalurjisinden Kaynaklanan Atıklar başlığı altındaki 10 03 04* koduna uygun bence, onun karşısında da A var yani direk tehlikeli sınıfında.

Fakat derya hanım çevre ve şehircilik bakanlığının yayınladığı döküm sektörü rehber dökümanını buldum ve burda çıkan tüm atıklardan bahsediliyor. Bizim ocaklardan çıkan cüruflarımıza eleme işlemi uygulanıyor. Eleyerek alüminyumlar ayrılıyor ve ocaklarda tekrar kullanıyoruz, geri kazanıyoruz. Geriye sadece tozu kalıyor. Acaba bu toz aynı şekilde mi düşünülüyor.
Bu rehbere bakarsanız (4.2.1 özellikle) şirket içi geri kazanım olayından bahsediyor. Ayrıca tehlikeli olarak kabul edilmez genellikle diye bir ibare var.

Koli bantları ve etiket arkası kağıtların (mumlu kağıt olarak nitelendirilen kağıtların) tehlikeli atık sınıfına girip girmediği hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

@brju
bence tehlikeli atık değil;Ambalaj atıkları kontrol yönetmeliğinin eklerinde bir bölüm okumanızda fayda olacağını düşünüyorum. İyi Çalışmalar

AMBALAJ TANIMINA

İLİŞKİN AÇIKLAYICI ÖRNEKLER

Bir ürün, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesindeki ambalaj tanımını sağlıyor, ancak ürünün ayrılmaz bir parçası değilse, o ürünü ömrü boyunca içinde bulundurmak, desteklemek veya korumak için de gerekli değilse ve tüm parçaları ile birlikte kullanılıp, tüketilip, bertaraf edilmiyorsa ambalaj olarak kabul edilir.

Satış yerlerinde doldurulmak üzere tasarlanan ve bu şekilde kullanılan ürünler ve satış yerlerinde satılan ya da doldurulması tasarlanan ve bu şekilde kullanılan tek kullanımlık ürünler, ambalaj görevi görmeleri şartıyla ambalaj olarak kabul edilir.

Ambalajın parçaları ve ambalajda bulunan destekleyici, yardımcı parçalar bütünleşik oldukları ambalajın parçası kabul edilir. Bir ürüne doğrudan asılan ya da takılan ve ambalaj görevi gören yardımcı parçalar o ürünün ayrılmaz bir parçası olmayıp, tüm parçaları ile birlikte kullanılıp, tüketilip, bertaraf edilmedikçe, ambalaj kabul edilir.

Herhangi bir ürünün ambalaj olup olmadığına, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde ve aşağıda verilen örnekler incelenerek karar verilir.

Aşağıdaki örnekler “ambalaj” olarak kabul edilirler.
Aşağıdaki örnekler “ambalaj” değildir.

• CD kutusuna sarılmış streç film
  • Tek kullanımlık tabak ve bardaklar
  • Satış yerlerinde doldurularak kullanılan yapışkan film, sandviç torbaları, alüminyum folyo ve benzeri malzemeler
  • Hazır yiyecek ambalajları
  • Su, maden suyu, meyve suyu şampuan, deterjan ve benzeri ambalajların kapakları
  • Köpük, karton ve benzeri destekleyici malzemelere
  • Yumurta viyolleri
  • Her türlü oyuncak ambalajları
  • Dergi, kitap vb. basın yayınların ambalajları
  • Her türlü mobilya ve aksesuarların sarıldığı ambalajlar
  • Giysilerin taşınmasında ve satışında kullanılan ambalajlar
  • Fıçı, varil, bidon vb.
  • Her türlü promosyon ürünlerinin ambalajları
  • İplik, tuvalet kâğıdı, kağıt havlu vb ürünlerin sarıldığı makara ve masuralar
  • Kumaş ve benzeri ürünlerin sarıldığı rolik, konik, makara vb. ürünler
  • Kargo ve kurye sektöründe kullanılan zarflar, plastik poşetler ve koliler
  • Ve benzeri ürünler

• Bitki saksıları
  • Tamir, bakım aletleri gibi saklama kutuları
  • Çay poşetleri
  • Peynirin etrafındaki balmumu tabakası
  • CD’nin içinde kendisiyle birlikte saklandığı kap
  • Tek kullanımlık çatal, bıçak, kaşık
  • Kapağın bir kısmını oluşturan rimel fırçası
  • Ambalaja takılan yapışkan etiketler
  • Ambalajlamada kullanılan plastik, metal ve benzeri şeritler
  • Deterjanların içinde bulunan ve doz ölçmede kullanılan kaplar
  • Alışveriş poşetleri
  • Kamera, fotoğraf makinesi vb. aletlerin muhafaza ve taşıma kutu ve çantaları
  • Sucuk, sosis, salam vb. ürünlerin kılıf ve zarları
  • İlk yardım seti kutuları
  • Kablo ve tellerin sarıldığı büyük makaralar
  • Ve benzeri ürünler

@Yasemin Aslantürk

peki denetimde bu yönetmeliği referans vererek mumlu kağıtları (etiketten kalan kağıtlar) evsel olarak göndermem mi doğru olur ya da geri dönüşüm mü yapılması gerekmekte?

tereddütte kaldığım toplamda üç atık var:

• koli bantları
  • etiket arkası kağıtları
  • elektronik vb. eşyalarla beraber gelen onları korumak için kullanılan köpük vb. yapıdaki maddeler
bunların tehlikeli/evsel/geri dönüşüm sınıfından hangisine girdiği konusunda net bilgi sahibi olmak istiyorum açıkçası..

Arkadaşlar cnc işleme makinalarımızdan bir atık çıkmakta ve bu atığı ne şekilde bertaraf etmem gerekiyor karar veremedim. Tel erozyon denilen işlemde makinada kullanılan suyun içindeki bakır parçalarını tutan filtreler var. Bu filtreler silindir bir metal kabın içerisinde ve metal silindirik kap ile birlikte atık olarak çıkıyor. Bunu hangi atık kodu altında vereceğim. Metal kabın içinde filtreler var. Filtrelerde de bakır talaşları mevcut.

12 01 20*
Tehlikeli maddeler içeren öğütme parçaları ve öğütme maddeleri
M
Atığı tam olarak görmeden bişe diyemiyorum fakat. Genel torna atıkları için yukarıdaki kod kullanılabilir.

Yağ veya başka kimyasalla temas ne durumda buda kodu etkileyebilir

Arkadaşlar seracılık faaliyeti gösteren bir firmamdan viyoller çıkıyor. hangi kodla gönderebiliriz. Yardımcı olursanız sevinirim.