• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık bez, eldiven ve üstübüler

Ömer Taşdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar tesisimizde çıkan atık bezler, üstübüler, eldivenleri tehlikeli atık olarak bertaraf etmemiz mi gerekiyor. Makinalarda ki yağların bulaştığı malzemeler bunlar. 150109 kodunda tekstil atığı olarak baktığımda bile para istiyorlar. 150202 tehlikeli olarak kabul edildiğinde para istiyorlar. Ne yapmalıyım sizce?

150102 koduyla değerlendirilmiyor. Genellikle kontamine olmuş atık olarak değerlendiriliyor.
[automerge]1568370525[/automerge]
TAT' larda geri dönüştürülemeyen evsel atık olarak değerlendiriliyor fakat kontamine olmuş atık olarak değerlendirilmesi daha doğru diye düşünüyorum.

Ben bir şey daha sormak istiyorum, yoğurt, zeytinyağı gibi gıda maddelerinin bulaştığı plastik kaplar hangi atık kutusuna atılmalıdır, plastik atık mı yoksa geri dönüştürülemeyen evsel atık mı?

Bazı atık firmaları yoğurt bulaşmış kapları almayız diyormuş, firmadaki idari işler sorumlumuz öyle dedi. Yoğurt vs bulaştığını görünce problem ediyorlarmış. O yüzden geri dönüştürülemeyen atığa attıralım dedi ama ben emin olamadım.
[automerge]1568372518[/automerge]
@ilk.ayy zentinyağını yiyoruz, içiyoruz :) bence de tehlikeli yağlarla bir tutulmamalı

@ilk.ayy Şu mantığı yürttüm; kullanım sonucu bitkisel kaynaklı atık yağlar tehlikeli kapsamında. Zeytin yağının içerisinde tehlikeli oluşabilecek maddeler yer almaktadır. İnsana zararı yok ama doğaya var.

bilmiyorum, biz öyle bişeyle karşılaşmadık. sadece yoğurt kabı mı problemli, öteki gıda ambalajları ambalaj koduyla mı veriliyor?

yoğurt, zeytinyağı vb. yani birşeyler bulamış plastikleri istemiyorlarmış. Yoğurt bekleyince koku yaptığı için sanırım bir de