• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Borsası

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Siteyi yeni gördüm. yapmakta olduğum bir projem var köy halkının atıkları satmayı düşündüklerini gözlemledim. bu sayfa diğer arkadaşlarada yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

Benim bildiğim kadarıyla GD için verilen atık karşılığı ücret istenmesi yasak. Ancak bu sitelerde birim fiyat tabiri sıkça geçiyor. Gerçi verdiğiniz linkte baktığım birkaç örnekte ücret karşılığı 0 TL olarak geçiyor ancak yine de sormak istedim genele. Yönetmeliklerde ücret istenmesi yasak olması gerekiyor. Yanılıyor muyum ?

2010 yılı sonuna kadar, eğerki sizin belediyenizin mücavir alan sınırları içerisinde ambalaj atıklarınızı ayrı topladığınız bir proje yurutuluyorsa(yani atık yonetım planı yapılmış ise) bu mücavir alan sınırları içinde bulunan yerler ücretsiz olarak sisteme atıklarını vermekle yukumludur, boyle bır proje uygulanmıyorsa ve mücavir alan dısındaysanız boyle bır zorunluluk yok ücret karsılıgında verebilirsiniz. ancak bu uygulama 2011 ocaktan itibaren kalkacak ve ortam tabırı caiz ise serbest piyasaya donecek.

bizim projemiz *** köylerinde yapılıyor. orada şu anda atıklar vahşi depolanıyor. geçen haftalarda atık profiilini çıkarmak amacıyla geri kazanım poşetleri dağıtıldı. ramazandan önce 1 haftalık bir değerlendirme yapıldı . şimdi ara verdik eylülde tekrardan devam edicez. tartımlar yapılacak. atık kompozisyonu çıktıktan sonra gereken toplama aracı alındı organik atıklar toplanabilecek geri kalanı için potansiyel yük****e bişiler düşünücez. ilçede herhangi bir atık yönetimi yok bunu başlatmak amacıyla projem zaten. ama satmayı düşünüyorlar bakalım ne cevap vericez halka.

halka belki bir şekilde belediye ile birlikte bir acıklama bilgilendrme yapabilir bu sorunu ortadan akldırabılırsınız ancak sanayi kuruluşları için bu durum biraz daha guc yıne beledıye elindekı dayatma gucunu kullanırsa bedelsiz verbilirler diye dusunuyorum. Kolay gelsin dogrusu işiniz güç:)

sağolun zor habi halka anlatmak , ikna etmek,.. ama yapmak istiyorlar şikayetçiler çok projede sadece evsel atıklar var şu anda sanayi yada ticaret atıklarını dahil etmedim artık oda bir başka projede olur inşallah kapsamlı olur daha iyi olur. Bölge zaten sanayi bölgesi değil daha çok meyvacılıkla uğraşıyorlar.