Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık Cam Geri Dönüşüm

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında peperomya tarafından paylaşıldı.

 1. peperomya

  peperomya CMNet Üyesi

  Cam ambalaj geri dönüşümü hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz.
   
 2. Cem Yılmaz

  Cem Yılmaz CMNet Üyesi

  Bitirme çalışmamda şöyle bir kısım var Cam geri dönüşümü ile ilgili, umarım yardımcı olur:

  Cam geleneksel olarak “kristallenmeden katı hale soğutulmuş bir “inorganik ergime ürünü olarak” olarak tarif edile gelmişse de bugün bu ifade günlük hayatta sık kullandığımız pencere camı, cam kaplar, ampul camı, cam mercekler gibi geleneksel camı tanımlamak için yeterli olmakla birlikte, camı genel anlamda ele aldığımızda yetersizdir. Çünkü bilimdeki gelişmeler sonucu bugün ergitmeden başka yöntemlerle de cam elde etmek mümkün olduğu gibi, gliserol v.b. birçok organik maddenin de camsı yapıda soğutulabileceği anlaşılmıştır.
  Camların uygulama alanlarına; renkli cam, buzlu cam, pencere camı, emniyet camı, cam elyafı, telli cam, optik cam, silis camları örnek verilebilir.

  ATIK CAMLARIN GERİ DÖNÜŞÜM AŞAMASI
  Cam geri dönüşümü dokuz aşamadan oluşmaktadır:
  1- Fırına hazır cam kırığı hazırlama süreci
  2- Manyetik ayırma
  3- Elle ayırma
  4- Kırma
  5- Titreşimle eleme
  6- Pnömatik ayırma
  7- İnce elemeli tamburla yıkama
  8- Otomatik demir dışı ayırma
  9- Otomatik opak malzeme ayırma

  Dünyada uzun bir süredir hurda camlar, inşaat sektöründe kullanım alanları bulmuştur. Bu kullanım alanlarının ilki ve en önemlisi, tuğla ve beton parçalarının hurda camlarla karıştırılması ile üretilen bina panelidir. Cam dolgulu bina panelleri darbeye dayanıklı ve düşük su adsorpsiyonuna sahiptir. Cam yünü ve zımpara üretiminde de artan bir biçimde talep vardır.
  Türkiye’de ise düz cam kırıkları binalarda dış yüzey kaplama malzemesi olan cam mozaik halinde kullanılmaktadır. İç mekânlarda dekorasyon amaçlı kullanılır. Trafik ve yol işaretleriyle, yol çizgi, şerit ve kaplamalarında kullanılan boyalara katılarak işaretlerin ışığı geri yansıtması ve gece ışıldaması sağlanır.
   
 3. peperomya

  peperomya CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim cam kırığı elde etmek için gerekli ekipmanın maliyeti ne kadar olabilir bu konuda bilginiz varmı.
   
 4. Cem Yılmaz

  Cem Yılmaz CMNet Üyesi

  Maalesef bilgim yok, o konuyu sanırım en iyi Cam Geri Dönüşümü konusunda çalışan veya daha önce çalışmış olan arkadaşlar bilir. Sektör dışından yorum yapmak saçma olur.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.