• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık depolama alanı

Kerembay41

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaslar merhaba;
Boya çamurlarını bertaraf yollayınca kadar bir depolama alnını olusturmak istiyorum . Fikirlerinizi alabılırmıyım ?

@altdantire

Bu şekilde karar veremezsiniz, 8 m2 diye düşünüp sonra ihtiyaç 10 m2 olursa işverene bunu anlatamazsınız. Çünkü geri dönüşü zor. Siz en iyisi atık miktarlarını belirleyin öncelikle.

merhaba atık kayıt defteri örneği paylaşabilirmisiniz? Bir de bu deftere atık alanına giden atıklarmı yazılarcak? (kilo, adet vs) yoksa atık alanına gelen atıklarmı yazılacak?

Merhabalar, elimde atık kayıt defteri yok ama mantık yürütüyorum. Atık depolama alanına gelen atığın cinsi, atık kodu,tarihi, kilosu yada adedi , atığın fiziksel özellikleri vs. atığın geldiği birim yazılmalı diye düşünüyorum tabi daha da genişletilebilir bu söylediklerim.

@ibrahim59 Merhaba;
upload_2016-5-23_17-12-42.png
Atık sahasına giren atığın;
Sahaya giriş tarihini (mevzuatta belirtilen 6ay sınırını takip edebilmek için)
Atık adını (depolanacağı alanı belirlemek için)
Atığın hangi bölüm tarafından üretildiğini
Atığın ambalajı ile ilgili bilgiyi
Miktarı (adet veya yaklaşık kg bazında)
ve atık sahası sorumlularının teslim aldıklarına dair imzalarını kaydediyoruz.

Defter yukarıdaki gibi.

Ekli dosyalar

• upload_2016-5-23_17-11-45.png
    upload_2016-5-23_17-11-45.png
    10.6 KB · Görüntüleme: 162
Merhaba mevcut atık alanımızda değişiklikler yaptık. atık alanını büyüttük. bunun için nasıl bir dilekçe yazmalıyım? Aynı zamandan geçici depolama iznimiz var.

Merhaba, ekte hazırlamış olduğum dilekçe örneğini göndermekteyim. Dilerseniz revize edip sunabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• ATIK SAHASI REVİZESİ DİLEKÇESİ.docx
    13.8 KB · Görüntüleme: 87
Atık kayıt defteri tutulması zorunlu mudur? Standart herhangi bir formatı var mıdır?

Hatice DuranMerhabalar,

Atık Yönetimi Yönetmeliği'nin 9. Maddesinde firmada oluşan atıkların kayıt tutulması ve etiketlenmesi ile ilgili madde yer almaktadır. Yönetmelikte herhangi bir standart bulunmamaktadır. Kendiniz bir format oluşturabilirsiniz.

ç) Ürettiği atıklar için Bakanlıkça belirlenen esaslar doğrultusunda kayıt tutmak ve uygun ambalajlama ve etiketleme yapmakla yükümlüdür.​

Çok teşekkür ederim Olgaç bey, bir hafta önce bir firmada çevre birimi kurmak için işe alındım 8 yıldır farklı bir sektördeydim şimdi tüm süreçlere sıfırdan başlıyorum ve benden öncesi olmadığı için biraz bocaladım. Site konu başlıkları anlamında çok yardımcı oldu teşekkür ederim. Takıldığım noktalarda sitenin kılavuzluğundan faydalanmak isterim.

Önceki cevapları görüntüle…
Olgaç Sürmelihindi5 farklı ilde fabrika var ve atık alanlarının fiziki koşullarının düzeltilmesi gerekiyor. Forumda bir kaç başlık açılmış bu konu hakkında atık alanlarında revize yapıldığında dilekçe ile bildirilmeli bakanlığa diye hatta dilekçe örneği verilmiş ama ben yasal olarak böyle bir madde bulamadım. Bu konuda bilginiz var mı acaba?