• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Taslak Atik getirme merkezi geçiş dönemi

Özlem B.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kendi işinde
Herkese iyi çalışmalar.Atık Getirme Merkezi Taslağında;
Tebliğin yayımı tarihi itibariyle bu Tebliğin Ek-6’sında yer alan büyükşehir belediyesi olan illerde ilçe belediyeleri, diğer illerde il ve ilçe belediyelerinden;
a) I. Kademede olanlar iki yıl,
b) II. Kademede olanlar üç yıl,
c) III. Kademede olanlar dört yıl,
içerisinde 1. sınıf atık getirme merkezlerini kurmakla yükümlü olduğu yazmaktadır.
Bu geçiş süresine uyum sağlamayan belediye var mı bildiğiniz? Bu uyumsuzluk sonucunda ne gibi bir yaptırım söz konusu?

Tam emin olmamakla beraber 2872 sayılı Çevre Kanununun 20. maddesinin f bendinden işlem görür. Orada 11. maddeye atıfta bulunuyor, 11. madde de tamamen atıklarla ilgili. 127.449 lira.

hiçbir belediyeye ceza uygulanmaz. tam anlamıyla mevzuata uygun olmasada ona yakın bir tesisi İl Müdürlükleri Belediyelere kurdurur karşılıklı görüşmelerle. tesisin yapılması tamamen AB uyum süreciyle alakalı bir iş. kursan ne olacakki? kim atık getirecek. ayrıca bunlar kısıtlı bütçeleri olan ve ÇEVRE işlerine zabıta müdürlerinin yada zabıta personelinin baktığı ilçe belediyelerinde çok zor. göstermelik. muhtemelen yürürlüğünü uzatırlar bu yönetmeliğin.

Bakanlıktan bir yazı gelsin, yazıda da desin ki: şu şu tebliğin şuşu maddesine göre yapılan iş ve işlemlerden bakanlığımıza bilgi verilmesi hususunda gereğini rica ederim. görün bakalım belediyeler ceza yiyiyor mu ? yemiyor mu? benzer durum katı atık düzenli depolama tesisleri için oluşmuştu, mis gibi cezalar yağdı belediyelere. Yeter ki bakanlık bir yazı göndersin, durduk yere zaten İl Müdürlükleri ceza yazmaz.

Not: Cezanın çözüm olmadığını bildiğim halde kendi ellerimle 180.000 e yakın ceza yazdım Belediyelere, gelen yazı onu gerektirdiği için.

3. Sınıf atık getirme merkezi kurmak için yardım isteyen kurumlar oluyor. Bu sahada hareketli ve ya sabit atık getirme merkezi üretim ya da ticareti yapan şirket temsilcilerinden mamulleriyle alakalı tanıtım dosyası ya da internet sitesi adreslerini paylaşmalarını rica ediyorum.

Ankara"da 2. sınıf atık getirme merkezi onayları aldım çok maliyetli bir yanı yok. Ceza er yada geç uygulanır 127.000 TL ceza dışında çevre için yaptırılması gerekli.