Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık içeçek kartonları (tetrapak)

Konu, 'ARŞİV' kısmında Ömer Faruk Taş tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer Faruk Taş

  Ömer Faruk Taş CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bu tetrapak ambalajlarının geri dönüşümü hakkında bilgi sahibi olan var mı aramızda. Bu atığı piyasadan ücret karşılıgı toplasak ayırsak ve balyalasak hangi geri döünşüm firmalarına verebiliriz. Bu tarz bir iş te çalışmakta olan bir arkadaşım varsa yardımcı olursa çok sevinirim.
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  O ambalajlar kompozit olarak geçiyor, o ambalajları Türkiye de ayrıştıran firma yok diye biliyorum. Bence siz toplamaktan önce nasıl ayrıştıracağınızın fizibilitesini yapın. Eğer bir bilgiye ulaşırsanız paylaşırsanız sevinirim.
   
 3. Ömer Faruk Taş

  Ömer Faruk Taş CMNet Üyesi

  Yok ahmet bey ayrıştırma değil. Ayrıştırma olayı zaten mevcut değil yonga levha vb tarzta işlerde kullanıyorlar. Bir belgeselde izlemiştim ayrıştırmasını şu an Brezilyada bir firma yapabiliyormuş. Elektroliz ile. Ben TAT tesisinde çalışıyorum. Yani biz sadece toplanması ve balyalanması işini yapacağız. Ama bunun geri kazanımını levha yada farklı şekillerde yapan firmalar var. bu firmalar nerededir, hangi şartlarla çalışırlar. Bu tarz işleri yapan arkadaşlar mutlaka vardır aramızda.
   
 4. enes intro

  enes intro CMNet Üyesi

  Türkiye de tetrapak geri dönüşümünü yapan firma yok. Presleseniz bile şirketinizde yer kaplamaktan başka bir işe yaramayacaktır.
   
 5. selimyildiz

  selimyildiz CMNet Üyesi

  tetrapak.com a bir girip incele derim. Bende şuan sadece Brezilya da var diye biliyorum ama bu sitede Türkiye'de de geri dönüşüm yaptıklarını söylüyorlardı yanlış hatırlamıyorsam. Belki atıklarınızı alırlar.
   
 6. Ömer Faruk Taş

  Ömer Faruk Taş CMNet Üyesi

  tetrapak konusunda geri dönüşüm Türkiye de yok bunu biliyorum ama geri kazanım var. Bunu yapan firmalar var. biraz araştırdım ama net sonuç bulamadım. Yonga levha yada buna benzer ürünler elde ediyorlar ambalajdan. Ama bunu yapan firmalar kimler, firmada bunları toplasak hangi geri kazanım firmalarına satabiliriz. Merak ettiğim konu bu.
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...