• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık içeçek kartonları (tetrapak)

Ömer Faruk Taş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SELÇEV ÖLÇÜM VE ANALİZ LABORATUVARI
Arkadaşlar bu tetrapak ambalajlarının geri dönüşümü hakkında bilgi sahibi olan var mı aramızda. Bu atığı piyasadan ücret karşılıgı toplasak ayırsak ve balyalasak hangi geri döünşüm firmalarına verebiliriz. Bu tarz bir iş te çalışmakta olan bir arkadaşım varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

O ambalajlar kompozit olarak geçiyor, o ambalajları Türkiye de ayrıştıran firma yok diye biliyorum. Bence siz toplamaktan önce nasıl ayrıştıracağınızın fizibilitesini yapın. Eğer bir bilgiye ulaşırsanız paylaşırsanız sevinirim.

Yok ahmet bey ayrıştırma değil. Ayrıştırma olayı zaten mevcut değil yonga levha vb tarzta işlerde kullanıyorlar. Bir belgeselde izlemiştim ayrıştırmasını şu an Brezilyada bir firma yapabiliyormuş. Elektroliz ile. Ben TAT tesisinde çalışıyorum. Yani biz sadece toplanması ve balyalanması işini yapacağız. Ama bunun geri kazanımını levha yada farklı şekillerde yapan firmalar var. bu firmalar nerededir, hangi şartlarla çalışırlar. Bu tarz işleri yapan arkadaşlar mutlaka vardır aramızda.

Türkiye de tetrapak geri dönüşümünü yapan firma yok. Presleseniz bile şirketinizde yer kaplamaktan başka bir işe yaramayacaktır.

tetrapak.com a bir girip incele derim. Bende şuan sadece Brezilya da var diye biliyorum ama bu sitede Türkiye'de de geri dönüşüm yaptıklarını söylüyorlardı yanlış hatırlamıyorsam. Belki atıklarınızı alırlar.

tetrapak konusunda geri dönüşüm Türkiye de yok bunu biliyorum ama geri kazanım var. Bunu yapan firmalar var. biraz araştırdım ama net sonuç bulamadım. Yonga levha yada buna benzer ürünler elde ediyorlar ambalajdan. Ama bunu yapan firmalar kimler, firmada bunları toplasak hangi geri kazanım firmalarına satabiliriz. Merak ettiğim konu bu.