• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

atık ithalatçısı izin belgesi başvurusu sonrası

Müşerref Özbakır Turan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Bilgin Çevre Danışmanlık
Başvurumuz onaylandı. Sonrasında bir belge alıyormuyuz ? yoksa sistemde onaylanması yetiyor mu? bakanlıktan kimseye ulaşamıyorum da..

arkadaşlar bir sorum olacak bnde sistemden başvuru yapıcam fakat uygulamaya yetkim yok firmanın çevre görevlisi olduğum halde patronumuzun eçbs si ile giriş yapıp kndimi yetkilendirdikten sonramı yapmam gerek yoksa direk patronumuzun sisteminden yapmamda bir sakınca olur mu?

Çok uzun bir süreç değilse acaba bir arkadaşımız başvuru yaparken adım adım ekran alıntısı yapabilir mi? Özel bilgileri sansürleyip buradan paylaşabilirse çok faydalı olur, çok kişiden dua alır. Şimdiden teşekkürler?

Merhabalar, ekran görüntüsü yok ama kısaca anlatabilirim:
İlk olarak yetkili kişinin e devleti üzerinden EÇBS'ye giriş yapıp sol sekmedeki Hesap(Firma, Kurum) butonundan firmayı seçiyorsunuz, daha sonra uygulama listesinden
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
na gidiyorsunuz ve başvuru işlemlerinden başvuru beyan girişi yapıyorsunuz ve kaydediyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken şey sağ üst köşeden satır eklemeyi unutmamanız. (Birden fazla GTİP Numarası için başvuruda bulunacaksanız hepsi için ayrı ayrı satır eklemeniz gerekiyor.) Başvuru sırasında istenen belgeler ise şu şekilde: Kapasite raporu, 15 000 liralık ödemeye ait dekont ve Çevre İzin ve Lisans Belgesi.

Merhabalar, bir sorum olacak.

Atık İthalatı Kayıt Belgesini aldıktan sonra, Atık İthalatçı Uygunluk Yazısı başvurusunda bulunacağız. Atık Dilovası gümrüğüne geleceği için başvuru Kocaeli İl Müdürlüğü'ne yapılacak. Kocaeli İl Müdürlüğü ile görüştüğümde yoğunluktan dolayı başvuruyu 10 gün öncesinden yapın dediler. Ancak başvuru sırasında gereken bilgi ve belgelerin bazıları henüz mevcut değil.

Gümrük belgesi (Konşimento, özet beyan, taşıma belgesi vs. ) henüz mevcut değildir. Ayrıca, ürünün analiz raporu da eklenmesi gereken belgeler arasında, ancak bu analiz atık gümrüğe geldikten sonra yapılacak, o yüzden şu anda elimizde mevcut olmaması çok normal.

Eksik belgelerle başvuru yapmışlığınız var mıdır? İl Müdürlüğü'nü aradığımda eksiksiz başvuru yapılması gerektiğini söylediler. Ama 10 gün öncesinden bu mümkün gibi görünmüyor.

Ayrıca, uygunluk yazısı ödemesi hakkında detaylı bilgi bulamadım. Hangi bankaya ödenecek, referans no alınacak mı? (2020 Döner sermayede Atık İthalat (Liste 1-A) Uygunluk Yazısı = 1550 TL olarak yazıyor, bunu buldum)

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.