Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık kabul tesisi proje raporu atık yönetim planı

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Melih Coşar tarafından paylaşıldı.

 1. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Selamlar Arkadaşlar,

  Atık Kabul Tesisi Proje Raporu ve Atık Yönetim Planı ile alakalı olarak çalışmış arkadaşlarımıza bir sorum olacak;

  Bildiğiniz üzere bu rapor Gemilerden Atıkların Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında Ek-1'e göre yapılmaktadır. Bu rapor tesisin lisans alımında bir tür teknik uygunluk raporu gibi mi kullanılacaktır? Raporu daha önceden hazırlamış veya bu konu ile ilgili çalışmış arkadaşlar bu rapor ve raporun hazırlanması ile alakalı olarak bir-iki püf noktası da paylaşabilirler mi?
   
 2. mehmet küçük

  mehmet küçük CMNet Üyesi

  Slm melih bey evet uygunluk raporudur zaten verilen yazi onu biliyorum daha önce atik kabul tesisi yaptik bir kaç tane mesbas ve İskenderun Limak ama rapor hazirlayi bilen arkadaşlar yardimci olacaktır.
   
  Tunç Bozkurt ve Melih Coşar bunu beğendi.
 3. sedarkz

  sedarkz CMNet Üyesi

  Günaydın arkadaşlar
  Atık yönetim planı nedir ve hangi tesisler için hazırlanır? bana genel olarak bilgi verebilir misiniz
   
 4. B.koyce

  B.koyce CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba Atık kabul tesisi proje raporunda slop ve zehirli sıvı madde tank hesaplamalarını neye göre, nasıl yapıyoruz ? Sintine ve slaç gibi belirli kabulleri var mı ? Bu konuda bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
   
 5. Aydın Demirel

  Aydın Demirel CMNet Üyesi

  Deniz ve kiyi yönetimi
  BU SAYFAYI İNCELEYİN ARKADAŞLAR. ORADA KONU AÇTIM. TAKILDIĞINIZ ŞEYLER OLURSA CEVAP VERMEYE ÇALIŞIRIM.SAĞLICAKLA KALIN

  LİMANA GELEN GEMLERİN SAYISI VE KAPASİTESİNE GÖRE YAPACAKSINIZ.
   
 6. B.koyce

  B.koyce CMNet Üyesi

  Çok Teşekkürler yardımınız için @Aydın Demirel. Fakat benim hazırlayıp sunduğum projeyi eksiklik belirtip geri gönderdiler. eksiklik olarak slop ve zehirli sıvı madde tanklarının eklenmesi ve hesaplanması idi. Herhangi bir bilgi bulamadım tank hesaplamaları için. Neye göre, Neyi baz alarak slop tankının kapasitesini oluşturacağım yada zehirli sıvı madde tankı ne kadarlık olmalı gibi. sintine, atık yağ ve slaç tanklarını hesaplaması gibi bi data arıyorum.
   
 7. Aydın Demirel

  Aydın Demirel CMNet Üyesi

  B.koyce hanım, adana da bir tesismi bu acaba? birde limana petrol ve türevlerini taşıyan gemiler geliyormu? geliyorsa slop tankı şart. zehirli sıvı madde tanklarını sizden duydum. yeni koydular sanırım. kuru yük taşıyan gemiler geliyorsa slop ve zehili mad. tanklarına gerek yok. sintine suyu tankı, slaç tankı ve atık yağ tankı yeterli olur. hesaplamaları şöyle yapın. liman başk. yada liman tesisi işletenine gidin ve günlük /yıllık gelen gemi sayısın ve bunların ne tür gemolduğunu , tonajlarını ve bıraktıkları/bırakmak istedikleri atık miktarlarını öğreniniz. atık kabul tesisinizi geçici kabul alanı gibi düşünerek bertarafa/geridönüşüme gönderme sürenizi gözönünde bulundurarak tank kapasitenizi belirleyin. yeriniz müsaitse fazladan tankta koyabilirsiniz.
  projenizin geri gelmesi kadar doğal bir şey yok. takılmayın. mutlaka eksiklik bulurlar. akdeniz bölgesine bakan bakanlık görevlisi ile iletişime geçin, resmi olarak göndermeden e-posta ile ona kontrol ettirin. iyi çalışmalr.
   
 8. B.koyce

  B.koyce CMNet Üyesi

  @Aydın Demirel Bey, evet Adana' da tesis. Bakım onarım yapılacağı için her türden gemi gelebilir. Zehirli madde tanklarını bende bakanlık yetkilisinden duydum. Slop İçin kargo / kuru yük gemisinin % 3 nü kabul olarak alabilirsiniz dediler fakat zehirli sıvı madde için herhangi bir bilgi vermediler henüz. İşletme yetkilisinden hangi tür gemilerin geleceği, ağırlıklarını dwt, grt ve makine güçlerini kw filan hepsini aldım bu bilgiler doğrultusunda sintine, slaç ve atık yağ tanklarının hesaplamalarını yaptım.

  Dediğiniz gibi e-posta yoluyla teyid ettirip göndermem daha sağlıklı sanırım. Yardımlarınız için teşekkürler.
   
  Aydın Demirel bunu beğendi.
 9. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

 10. Aydın Demirel

  Aydın Demirel CMNet Üyesi

  çok güzel. başarılar dilerim. takıldığınız bir kısım olursa yine yardımcı olurum. sağlıcakla kalın.
   
 11. B.koyce

  B.koyce CMNet Üyesi

  @Aydın Demirel Bey, tekrardan bir sorum olacak. Marpol sözleşmesine nerden ulaşabilirim. indirme gibi bir seçenek bulamadım. ücretli mi acaba ? Ya da eklerine ulaşabilmemin bir yolunu biliyorsanız paylaşır mısınız ? Teşekkürler.
   
 12. Aydın Demirel

  Aydın Demirel CMNet Üyesi

  UMARIM BUNLAR İŞİNİZE YARAR. İYİ ÇALIŞMALAR.
   

  Ekli Dosyalar:

  B.koyce bunu beğendi.
 13. B.koyce

  B.koyce CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar ;

  Zehirli sıvı madde tankı hacim hesaplaması için gerekli formülasyon aşağıdaki gibidir.

  ön yıkamada kullanılacak minimum su miktarı; tanktaki zararlı sıvı maddenin artık miktarı, tank boyutu, yük özellikleri, yıkama suyu atığındaki izin verilen konsantrasyon ve çalışma alanı ile belirlenir.

  Q=k(15r0.8 + 5r0.7 x V/1000)

  Q = m3 cinsinden gerekli minimum miktar
  r = tank başına kalan miktar ( m3) 500 m3 ve üzeri tank hacmi için r değeri 0.100 m3 ten az, 100 m3 ve daha düşük tank hacmi için 0.040 m3 ten düşük alınmamalıdır. 100 m3 ile 500 m3 arası tank hacimleri için r değeri doğrusal enterpolasyonla elde edilir.
  X kategorisindeki maddeler için r değeri kılavuza göre sıyırma testlerine dayanarak, yukarıda verilen alt limitleri gözlemleyerek ya da 0.9 m3 olarak alınacak şekilde belirlenmelidir.
  V = Tank hacmi ( m3)
  k = k faktörü aşağıdaki özelliklere göre alınır:
  X kategorisinde katılaşmayan, düşük viskoziteli maddeler için k = 1.2
  X kategorisinde katılaşıcı, yüksek viskoziteli maddeler için, k = 2.4
  Y kategorisinde katılaşmayan, düşük viskoziteli maddeler için k = 0.5
  Y kategorisinde katılaşıcı, yüksek viskoziteli maddeler için, k = 1.0

  Aşağıdaki tablo k faktörü 1 olan formül kullanılarak hesaplanmıştır ve kolay bir referans olarak kullanılabilir.
  Sıyırma miktarı (m3)

  zehirli madde tablo.png
   
  mine_4891, oknt ve Aydın Demirel bunu beğendi.
 14. rifatyuksekk

  rifatyuksekk CMNet Üyesi

  Teşekkürler @B.koyce hangi liman için bu hesaplamayı yapıyordunuz mahsuru yoksa? Ben de bir limanda çalışmaktayım.
   
 15. B.koyce

  B.koyce CMNet Üyesi

  Liman için değil, tersane için hesaplamayı yapıyordum. @rifatyuksekk
   
  uzmbylg bunu beğendi.
 16. uzmbylg

  uzmbylg CMNet Üyesi

  @B.koyce MARPOL Ek-I kapsamındaki atıklar için hesaplamaları nasıl yaptınız? Bakanlık yetkilisi aşağıda yer alan dökümandan faydalanabileceğimizi ifade etti ancak bilgileri temin edeceğimiz kişi bunun gemi içindeki atık tankı hacmi olduğunu ifade etti.

  Yardımlarınızı rica ediyorum.

  İyi çalışmalar.
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...