• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Kodları

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
Tesisimizde varak yaldız adı altında oluşan bir atık var. Bu atık ambalaj (kutu) üretiminde kutunun üzerindeki bazı resim yazı vb çalışmaların simli veya parlak olmasına yarıyor.

Atığın içeriği
Taşıyıcı folyo: Yaldızın taşınması içindir. Isı etkisiyle taşıdığı tabakalardan
ayrılır. Polyester ve benzeri şeffaf malzemelerden üretilir.
Yaldız tabaka: Esas görüntüyü oluşturan kısımdır. Kimyasal maddeler,
pigmentler ve metal tozlarından üretilir.
Reçine tabakası: Görüntünün malzemeye tutunmasını sağlar. Isı etkisiyle
yapışkanlık etkisi artar, malzeme ile etkileştiğinde soğuyarak görüntünün
malzemeye sabitlenmesini sağlar.

Bu atık ile ilgili hiç bir kod bana mantıklı gelmedi. Bir fikri olan paylaşırsa sevinirim.

Ekli dosyalar

• varak-yaldiz EĞİTİM NOTU.pdf
    4.8 MB · Görüntüleme: 293
merhabalar elinde kagıt fab ( atık kagıttan üretim yapıyor) atık yönetim planı doldurulmuş örngei olan varmı ?
birde kömür hammdeli enerji santrali kurulucak bundan kaynaklancak kül kodu ne olabilir acaba?

Etiketlik kağıt üretimi esnasında, silikonlu kağıt atık oluşmaktadır(arkası sarı renkli yağlı kağıt gibi). Bu atığın, atık kodu hakkında fikirlerinizi merak ediyorum. Araştırmalarım sonucunda geri kazanımı kesinlikle yapılamıyor. Ayrıca nereye verebiliriz? Şimdiden teşekkürler :)

Anladığım kadarı ile kompozit bir malzeme bu, ve Türkiye'de bu atığın kodu bence 15 01 05 bertaraf yeri de yakma tesisleri ne yazık ki. çünkü bildiğim kadarı ile ülkemizde kompozit ambalajı ayrıştırabilecek bir teknoloji söz konusu değil. Ya da en azından özel bir durum söz konusu değil ise.

Evet kompozit proses atığı diyebiliriz. Ayrıştırma durumu söz konusu değil dediğiniz gibi.. Yakma tesislerine verilmesi gerekiyor, çimento fabrikaları alabilir diye biliyorum. Ancak güncel bir liste bulamadım. Aynı durumdaki atıkla karşılaşan arkadaşlarımız vardır diye umuyorum.

@CMNet Okuru
kompozit malzemeyi bertaraf etmek için yakmaktan başka çare yok. ÇAresiz kalıp bakanlığı aradığımdada aldığım cevap buydu.

@CMNet Okuru
ekteki dosyada bir yakma tesisinin gfb si var. alabileceği atık kodları mevcut. Görüşmek isterseniz firmadan Metin Başaran size yardımcı olacaktır.

Ekli dosyalar

• GFB Belgesi_13.09.2011.pdf
    93 KB · Görüntüleme: 97
@Birgül Bakanoğlu

Aslan Çimento'dan haberdarım ancak İstanbul- Avrupa yakasında olması bizim açımızdan daha iyi olacağını düşündük.. Alan sıkıntısı olduğu için sürekli alınması gerekiyor atıkların.. Olmadı kendileriyle temasa geçeceğiz. Teşekkür ederim.

selamlar arkadaşlar, mutfakta bitkisel atık yağ oluşumu azaltmak için kullanılan filtlreler hangi kapsamda atık kodu ile değerlendirilir, karar veremedim,
teşekkürler,

@CMNet Okuru
yalnız burada şöyle bir durum var, tehlikeli maddelerle kirlenmiş diyo, bitkisel atık yağın tehlikeli olarak değerlendirilmesi durumunda tehlikeli atık olarak değerlendirilir. Bildiğim kadarıyla bitkisel yağlar özel bir statüde yani direkt olarak tehlikeli diyemeyiz, eğer öyle olur ise 15 02 03 olarak değerlendirilir ki o zaman da tehlikeli atık olmaktan çıkıyor.

@CMNet Okuru
Çok teşekkürler bende aynı şekilde düşünüyorum ancak acaba öyle değerlendirilebilir diye karar verememiştik, iyi çalışmalar,

merhabalar elinde kagıt fab ( atık kagıttan üretim yapıyor) atık yönetim planı doldurulmuş örnegi olan varmı ?
birde kömür hammdeli enerji santrali kurulucak bundan kaynaklancak kül kodu ne olabilir acaba?
soruma cevap verecek olan varmırica etsem

Bant (koli bandı) üretimi esnasında oluşan atıl bant üretim atığının kodu ve hangi firmaların alabileceği konusunda bilgi sahibi olan var mı?

Geri kazanımı yapılabiliyor mu?