• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Kodları

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
Tesisimizde varak yaldız adı altında oluşan bir atık var. Bu atık ambalaj (kutu) üretiminde kutunun üzerindeki bazı resim yazı vb çalışmaların simli veya parlak olmasına yarıyor.

Atığın içeriği
Taşıyıcı folyo: Yaldızın taşınması içindir. Isı etkisiyle taşıdığı tabakalardan
ayrılır. Polyester ve benzeri şeffaf malzemelerden üretilir.
Yaldız tabaka: Esas görüntüyü oluşturan kısımdır. Kimyasal maddeler,
pigmentler ve metal tozlarından üretilir.
Reçine tabakası: Görüntünün malzemeye tutunmasını sağlar. Isı etkisiyle
yapışkanlık etkisi artar, malzeme ile etkileştiğinde soğuyarak görüntünün
malzemeye sabitlenmesini sağlar.

Bu atık ile ilgili hiç bir kod bana mantıklı gelmedi. Bir fikri olan paylaşırsa sevinirim.

Ekli dosyalar

• varak-yaldiz EĞİTİM NOTU.pdf
    4.8 MB · Görüntüleme: 293
Aşağıdaki tabloda da göstermiş olduğum aynı zamanda Atık Yönetimi Genel Esasları EK IV de belirtilen atık listesinde ki iki kod numarasını mantıken birbirinden ayıramadım. İfadeler de bana çok karmaşık geldi belki daha açık ve net bir şekilde yazılabilirdi. Ya da benim kusurum bilmiyorum :)
Sorun şu ki mesela karton ambalaj üretimi yapan bir firma da üretim den kaynaklanan atık kağıt- kartonlar var (kırpıntı şeklinde) ayrıca red olmuş olan iadeli kağıt- karton ürünler var ve bir de ofislerden kaynaklanan ambalaj atıkları var (kağıt-karton-plastik vb) Bu durumda bu atıklar hangi kod numarasına ait oluyorlar?
15 ATIK AMBALAJLAR; BAŞKA BİR ŞEKİLDE BELİRTİLMEMİŞ EMİCİLER, SİLME BEZLERİ, FİLTRE MALZEMELERİ VE KORUYUCU GİYSİLER

15 01 Ambalaj (Belediyenin Ayrı Toplanmış Ambalaj Atıkları Dahil)
15 01 01 Kağıt ve karton ambalaj
15 01 02 Plastik ambalaj
15 01 03 Ahşap ambalaj
15 01 04 Metalik ambalaj
15 01 05 Kompozit ambalaj
15 01 06 Karışık ambalaj
15 01 07 Cam ambalaj
15 01 09 Tekstil ambalaj
20 AYRI TOPLANMIŞ FRAKSİYONLAR DAHİL BELEDİYE ATIKLARI (EVSEL ATIKLAR VE BENZER TİCARİ, ENDÜSTRİYEL VE KURUMSAL ATIKLAR)
20 01 Ayrı Toplanan Fraksiyonlar (15 01 Hariç)
20 01 01 Kâğıt ve karton
20 01 02 Cam
20 01 39 Plastikler
20 01 40 Metaller

@CMNet Okuru
anladığım kadar ile tetrapak tarzı bir ambalaj bu ve ambalaj 15 01 05 Kompozit ambalaj olmalı. ambalaj olmasydı eğer diğer kodlar düşünülebilirdi.

üretim sırasında oluşan bir atık olduğu için ambalajın kendisi değilde üretim artığı şeklinde nitelendirilmesi daha doğru olmazmı? örneğin poşet çay paketi üreten bir firma üretimi sırasında kağıtların kesilmesinden oluşan kırpıntı kağıtlarını üretim artığı kağıt olarak çıkış yapıyor. ambalaj değil. bu malzemede anladığım kadarıyla bir kaplama malzemesi ambalaj olarak değerlendirmek doğru olurmu?

İlk sorduğum soruda bahsettiğim varak yaldız atığı kırpıntı olarak kabul edebiliriz.
Çünkü ambalajın üzerine yapışan değil yapışan yaldızdan arta kalan atıklar bunlar.

Atık kodları ile ilgili benımde bir sorum olucaktı araçlarda kullanılan aküler atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelikte 16 06 05 diğer piller ve akümülatörler diye mi geçer eğer oyle geçiyorsa bu atıklar yönetmelikte tehlikeli görünmüyor aküler tehlikesizmidir?

@gizemuzunel

Aşağıda ki tablo karar vermenizde yardımcı olabilir belki. Ekteki dosyayı da incelemenizde fayda var

6- ATIK PİL VE ATIK AKÜLERİN ATIK
KATALOĞUNA GÖRE KODLARI
05.07.2008 tarih ve 26927 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik gereğince atık pil ve akülerin kodları aşağıdaki şekilde kullanılacaktır.
ATIK KODLARI ATIK TANIMI

16 06 Piller ve Aküler
16 06 01* Kurşun piller&akümülatörler
- Kurşun piller
- Kurşunlu akümülatörler
16 06 02* Nikel kadmiyum piller
Nikel kadmiyumlu piller
16 06 03* Cıva içeren piller
- Çinko gümüşoksit piller
- Çinko hava piller
Alkali Mangan düğme piller
16 06 04 Alkali piller (16 06 03 hariç)
- Alkali Mangan piller
16 06 05 Diğer pil ve akümülatörler
- Çinko Karbon piller
- Nikel Metalhidrit Piller
- Lityum İyon Piller
- Lityum Mangandioksit Piller
- Lityum Polimer Piller
- Lityum Piller
- Nikel Demir Piller
16 06 06* Pil ve akümülatörlerden ayrı toplanmış elektrolitler
20 01 33* 16 06 01, 16 06 02 veya 16 06 03’un altında geçen pil ve
akümülatörler ve bu pilleri içeren sınıflandırılmamış

Ekli dosyalar

• pilaku.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 231
arkadaşlar kompozit ambalaj farklı malzemelerin birleştirilmesi ile yapılmış eller ayrılamayacak olan ambalajlardır. Bu malzeme kutuya kaplanmadan artık olarak çıkan malzeme. tek bir malzeme, başka bir şeyle birleşmemiş dolayısı ile kompozit olamaz. ayrıca ambalaj diyebilmemiz için herhangi malzemeyi kaplaması, içine alması, koruması vb. gerekir. Eğer malzemeyi yanlış yorumlamıyorsam ne ambalaj nede kompozittir.

@Birgül Bakanoğlu
Bu malzemenin MSDS ini buldum kimyasal karakteristiği metalize yapıştırıcı ile kaplanmış polyester (Al) olarak geçiyor. polyesteri de polyethylene terephthalate olarak açıklamış :) en arkaya da açıklama koymuş; kaplama cinsi AB EN 71 PART 3 (ağır metal içeriklerinin limitleri) değerlerini sağlamaktadır diye. Sanırım bu elimizdeki ürünü tehlikeli olmayan kompozit ambalaj malzemesi pozisyonuna sokuyor. Ama dediğim gibi bizde oluşan atık kırpıntı olduğu için hangi kodu alması lazım?

@CMNet Okuru

içeriği bu şekildeyse evet kompozite girer. ama bildiğim kadarı ile atık kompozitlerle ilgili bir kod yok. ya kompozit ambalaj olarak nitelendirilir yada atık plastik olabilir.

Pekala varak yaldız konusunda son kararım 15 01 05. Bu konuda destek olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Üretim artığı kırpıntı karton atıkları içinde 20 01 01 Kâğıt ve karton kodunu kullanmam doğru mudur?