• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık kodunda çelişki

Tutku Alper

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
merhaba arkadaşlar
danışmanlığını yaptığımız firmadan atık olarak ahşap çıktığını söyledi ben de atık yönetim planını hazırlıyorum fakat tehlikeli maddeler içeren ahşap için 2 kod birden var 19 12 06 ve 20 01 37 hangisi doğru olan acaba?

@violet
ben başlık kısmına bakarak yola çardım
19
ATIK YÖNETİM TESİSLERİNDEN, TESİS DIŞI ATIK SU ARITMA TESİSLERİNDEN VE İNSAN TÜKETİMİ VE ENDÜSTRİYEL KULLANIM İÇİN SU HAZIRLAMA TESİSLERİNDEN KAYNAKLANAN ATIKLAR
20
AYRI TOPLANMIŞ FRAKSİYONLAR DAHİL BELEDİYE ATIKLARI (EVSEL ATIKLAR VE BENZER TİCARİ, ENDÜSTRİYEL VE KURUMSAL ATIKLAR)
bu ağlamda 20 01 37 daha mantıklı geliyor

Atığın gördüğü işleme göre yorum yapabilirsin. 19 12'de Başka Bir Şekilde Tanımlanmamış Atıkların Mekanik Arıtımından (Örneğin Ayrıştırılması, Ezilmesi, Sıkıştırılması, Topak Haline Getirilmesi) Kaynaklanan Atıklar olarak yazıyor. 20 01'de AYRI TOPLANMIŞ FRAKSİYONLAR DAHİL BELEDİYE ATIKLARI (EVSEL ATIKLAR VE BENZER TİCARİ, ENDÜSTRİYEL VE KURUMSAL ATIKLAR) Ayrı Toplanan Fraksiyonlar (15 01 Hariç) olarak yazıyor. Atık belkide palet olabilir eğer palet ise 15 01 10 koduna sahip olur çünkü paletler ambalaj olarak değerlendiriliyor.

hayır bahsetmiyoruz ben sizden hangi atıklar çıkıyor dediğimde ahşap ve onların kartonları var dedi ama kartonları vermiyorlarmış.

@arif

ahşap da ambalaj değil
MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
a) Ambalaj: Hammaddeden işlenmiş ürüne kadar, bir ürünün üreticiden kullanıcıya veya tüketiciye ulaştırılması aşamasında, taşınması, korunması, saklanması ve satışa sunulması için kullanılan herhangi bir malzemeden yapılmış Ek-1’ de yer alan Ambalaj Tanımına İlişkin Açıklayıcı Örneklerde belirtilenler ile geri dönüşsüz olanlar da dâhil tüm ürünleri,
b) Ambalaj atığı: Üretim artıkları hariç, ürünlerin veya herhangi bir malzemenin tüketiciye ya da nihai kullanıcıya ulaştırılması aşamasında ürünün sunumu için kullanılan ve ürünün kullanılmasından sonra oluşan kullanım ömrü dolmuş tekrar kullanılabilir ambalajlar da dâhil çevreye atılan veya bırakılan satış, ikincil ve nakliye ambalajlarının atıklarını,

@Yasemin Aslantürk

:) Siz ambalajdan bahsetmiyoruz öyle değil mi yazmışsınız. Bende 'tehlikeli maddeler içeren ahşap denilmiş' dedim. Sonra ordan ambalaja geçtiniz. Ayrıca tehlikeli maddelerle kontamine olmuş her atık orjinal vasfını yitirip tehlikeli atığa girer. Yani sizin söylediğinize cevap verdim pencere kenarı v.s. çıkan ahşap konusu geçmedi...

15
ATIK AMBALAJLAR; BAŞKA BİR ŞEKİLDE BELİRTİLMEMİŞ EMİCİLER, SİLME BEZLERİ, FİLTRE MALZEMELERİ VE KORUYUCU GİYSİLER
15 01
Ambalaj (Belediyenin Ayrı Toplanmış Ambalaj Atıkları Dahil)
15 01 01
Kağıt ve karton ambalaj
15 01 02
Plastik ambalaj
15 01 03
Ahşap ambalaj
15 01 04
Metalik ambalaj
15 01 05
Kompozit ambalaj
15 01 06
Karışık ambalaj
15 01 07
Cam ambalaj
15 01 09
Tekstil ambalaj
15 01 10*
Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar
15 01 11*
Boş basınçlı konteynırlar dahil olmak üzere tehlikeli gözenekli katı yapılı (örneğin asbest) metalik ambalajlar
vermiş olduğunuz kod da 15 01 10 Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar

@violet
Bence tesisteki atığı siz görseniz daha rahat karar verebilirsiniz. Atığı görün, kaynağı görün, ne şekilde ve nasıl bir ürünle kontamine olduğunu görün ona göre bir karar verin, bizimle de paylaşırsanız o zaman yardımcı olabileceğimiz düşüncesindeyim. Şuanda atıkla ilgi pek bir bilgi yok sanırım.