Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atik kontrolü talimati

Konu, 'ARŞİV' kısmında Erkan Dündar tarafından paylaşıldı.

 1. Erkan Dündar

  Erkan Dündar CMNet Üyesi

  1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimat; şantiye çalışmalarından kaynaklanan atıkların çalışanlara, ziyaretçilere ve çevre sağlığına zarar vermeden ayrı olarak toplanması, taşınması, geçici depolanması ve nihai bertaraf esaslarını açıklar. Bu talimat merkez ve şantiye çalışanlarını kapsar.
  2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından ŞYSS, merkezde İdari Amir sorumludur.
  3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
  ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
  4. PROSEDÜR AKIŞI:
  4.1. Genel
  4.1.1. Şantiye sahasında oluşacak tehlikeli atık ve inşaat döküntülerini de kapsayan bütün atıklar ve enkazlar atık maddeler başlığı altında irdelenmektedir.
  4.1.2. Petrol, kimyasal, zararlı ya da tehlikeli atıklar korunaklı ve çevrelenmiş bir alanda depolanırlar. Bu alanların yerleşimi ŞYSS veya Çevre Danışmanı tarafından onaylanır. Bu atıklar, yetkilendirilmiş atık toplayıcılarına verilerek bertaraf edilir.
  4.1.3. Ayrıca, depolama ve yok etme vs. ilgili Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ne uygun olarak gerçekleşir. Pil, akümülatör ve benzeri atıklar “Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği’’ uyarınca sızdırmaz depolarda toplanır ve bertaraf edilir.
  4.1.4. Atık maddelerin, süprüntünün ve hafriyatın uzaklaştırılması geçerli “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” ne uygun olarak yapılır.
  4.1.5. ŞYSS veya belirlediği kişi tarafından, üretilen atıkların tipleri ve miktarları, depolanması ve bertarafı ile ilgili kayıtlar tutar. Bu kayıtlar envanter şeklinde olur ve yönetmeliklerin gerektirdiği şekilde yetkililere sunulur.
   

  Ekli Dosyalar:

  Semra TOPÇU, Kağan, guzide ve 1 kişi daha bunu beğendi.