• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Pil At Şeker Al (Denizli)

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Denizli'de çocuklara atık pil toplama alışkanlığı kazandırmak için şeker dağıtan atık pil toplama makineleri hizmete girdi.

denizli can avsar.jpg

Denizli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, atık pil toplama konusunda eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarında farklı bir yöntem uygulamaya başladı. Daha önce en çok atık pil toplayan okullara masa tenisi takımı, satranç eğitim seti ve spor seti ile teşekkür belgeleri veren belediye, bu kez kentin bazı yerlerine, atık pil toplayan çocuklara şeker dağıtan makineler koydu.

Makineler, atık pillere karşılık şeker veriyor.Denizli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Naciye Kapukıran, gazetecilere yaptığı açıklamada, atık pillerin çoğu zaman organik atıklarla birlikte aynı çöp kutusuna atıldığını ve bünyesinde çinko, mangan, gümüş ve cıva gibi birçok ağır metali bünyesinde barındırdığından çevre için oldukça tehlikeli olduğunu belirtti.

Atık pillerin zararını en aza indirebilmenin ilk şartının vatandaşların atık pillerin doğaya ve insanlara vermiş olduğu zararlar konusunda bilinçlenmesi olduğunu dile getiren Kapukıran, şöyle dedi:''Toprağa karışan piller, bitkiler ve hayvanlar yoluyla insanlara geçerek, sakat doğumlara hatta kanserlere neden oluyor. Yerleştirdiğimiz makineler ile atık pillerin geri kazanımları sağlanacak. Sümerpark, Forum Çamlık, Teraspark Alışveriş Merkezleri ile Denizli Belediyesi girişine yerleştirilen atık pil toplama makinesi ile başta çocuklar olmak üzere tüm ziyaretçilere, atıkların ayrı toplanmasının önemi aktarılacak, atık pil toplama alışkanlığı kazandırılacak ve gerekli çevre eğitimi verilerek çevreye karşı daha bilinçli bir toplum oluşmasına katkıda bulunulacak.'' Kapukıran, ses ile yönlendirme ve bilinçlendirme gerçekleştiren makine ile atılan pilin geriliminin ölçüldüğünü, pilin atık olup olmadığının tespit edildiğini, ölçüm sonrasında pil hala kullanılabilir durumda ise atık pil olarak kabul edilmeyip kullanıcıya iade edildiğini, pilin atık olması durumunda kullanıcıya şeker verildiğini ifade etti.

AA

denizli can avsar.jpg

çok güzel bir uygulama büyük küçük herkesi ve de çevreyi mutlu edecek birşey :) umarım bizim belediyelerimiz de örnek alırlar bu hoş uygulamayı

Memleketim Denizli Belediyesine teşekkür ediyorum.. En kısa sürede Büyükşehir Belediyesi olmasını temenni ediyorum. :)

Her pili kabul etmeyip, kullanılabilecek pilleri iade etmeside çok hoş, gerçekten mükemmel. Bu uygulamayla gerçekten BÜYÜK bir ŞEHİR olduğunu göstermiş.