Atık Pil At Şeker Al (Denizli)

Can Avşar

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Kayıt
25 Şubat 2009
Mesajlar
1.130
Beğeniler
828
Şehir
Antalya
#1
Denizli'de çocuklara atık pil toplama alışkanlığı kazandırmak için şeker dağıtan atık pil toplama makineleri hizmete girdi.

denizli can avsar.jpg

Denizli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, atık pil toplama konusunda eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarında farklı bir yöntem uygulamaya başladı. Daha önce en çok atık pil toplayan okullara masa tenisi takımı, satranç eğitim seti ve spor seti ile teşekkür belgeleri veren belediye, bu kez kentin bazı yerlerine, atık pil toplayan çocuklara şeker dağıtan makineler koydu.

Makineler, atık pillere karşılık şeker veriyor.Denizli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Naciye Kapukıran, gazetecilere yaptığı açıklamada, atık pillerin çoğu zaman organik atıklarla birlikte aynı çöp kutusuna atıldığını ve bünyesinde çinko, mangan, gümüş ve cıva gibi birçok ağır metali bünyesinde barındırdığından çevre için oldukça tehlikeli olduğunu belirtti.

Atık pillerin zararını en aza indirebilmenin ilk şartının vatandaşların atık pillerin doğaya ve insanlara vermiş olduğu zararlar konusunda bilinçlenmesi olduğunu dile getiren Kapukıran, şöyle dedi:''Toprağa karışan piller, bitkiler ve hayvanlar yoluyla insanlara geçerek, sakat doğumlara hatta kanserlere neden oluyor. Yerleştirdiğimiz makineler ile atık pillerin geri kazanımları sağlanacak. Sümerpark, Forum Çamlık, Teraspark Alışveriş Merkezleri ile Denizli Belediyesi girişine yerleştirilen atık pil toplama makinesi ile başta çocuklar olmak üzere tüm ziyaretçilere, atıkların ayrı toplanmasının önemi aktarılacak, atık pil toplama alışkanlığı kazandırılacak ve gerekli çevre eğitimi verilerek çevreye karşı daha bilinçli bir toplum oluşmasına katkıda bulunulacak.'' Kapukıran, ses ile yönlendirme ve bilinçlendirme gerçekleştiren makine ile atılan pilin geriliminin ölçüldüğünü, pilin atık olup olmadığının tespit edildiğini, ölçüm sonrasında pil hala kullanılabilir durumda ise atık pil olarak kabul edilmeyip kullanıcıya iade edildiğini, pilin atık olması durumunda kullanıcıya şeker verildiğini ifade etti.

AA

denizli can avsar.jpg
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.547
Beğeniler
3.613
Şehir
Astana
#2
Süper bir uygulama. Ağaç yaşken eğilire en güzel teşvik..
 

Kübra Ertaş

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Ocak 2015
Mesajlar
270
Beğeniler
79
Şehir
İstanbul
#3
çok güzel bir uygulama büyük küçük herkesi ve de çevreyi mutlu edecek birşey :) umarım bizim belediyelerimiz de örnek alırlar bu hoş uygulamayı
 

Can Avşar

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Kayıt
25 Şubat 2009
Mesajlar
1.130
Beğeniler
828
Şehir
Antalya
#4
Memleketim Denizli Belediyesine teşekkür ediyorum.. En kısa sürede Büyükşehir Belediyesi olmasını temenni ediyorum. :)
 

mrcmrt

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
7 Ekim 2010
Mesajlar
4
Beğeniler
0
#5
Her pili kabul etmeyip, kullanılabilecek pilleri iade etmeside çok hoş, gerçekten mükemmel. Bu uygulamayla gerçekten BÜYÜK bir ŞEHİR olduğunu göstermiş.
 

Yukarı Alt