Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık Pil At Şeker Al (Denizli)

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Denizli'de çocuklara atık pil toplama alışkanlığı kazandırmak için şeker dağıtan atık pil toplama makineleri hizmete girdi.

  denizli can avsar.jpg

  Denizli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, atık pil toplama konusunda eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarında farklı bir yöntem uygulamaya başladı. Daha önce en çok atık pil toplayan okullara masa tenisi takımı, satranç eğitim seti ve spor seti ile teşekkür belgeleri veren belediye, bu kez kentin bazı yerlerine, atık pil toplayan çocuklara şeker dağıtan makineler koydu.

  Makineler, atık pillere karşılık şeker veriyor.Denizli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Naciye Kapukıran, gazetecilere yaptığı açıklamada, atık pillerin çoğu zaman organik atıklarla birlikte aynı çöp kutusuna atıldığını ve bünyesinde çinko, mangan, gümüş ve cıva gibi birçok ağır metali bünyesinde barındırdığından çevre için oldukça tehlikeli olduğunu belirtti.

  Atık pillerin zararını en aza indirebilmenin ilk şartının vatandaşların atık pillerin doğaya ve insanlara vermiş olduğu zararlar konusunda bilinçlenmesi olduğunu dile getiren Kapukıran, şöyle dedi:''Toprağa karışan piller, bitkiler ve hayvanlar yoluyla insanlara geçerek, sakat doğumlara hatta kanserlere neden oluyor. Yerleştirdiğimiz makineler ile atık pillerin geri kazanımları sağlanacak. Sümerpark, Forum Çamlık, Teraspark Alışveriş Merkezleri ile Denizli Belediyesi girişine yerleştirilen atık pil toplama makinesi ile başta çocuklar olmak üzere tüm ziyaretçilere, atıkların ayrı toplanmasının önemi aktarılacak, atık pil toplama alışkanlığı kazandırılacak ve gerekli çevre eğitimi verilerek çevreye karşı daha bilinçli bir toplum oluşmasına katkıda bulunulacak.'' Kapukıran, ses ile yönlendirme ve bilinçlendirme gerçekleştiren makine ile atılan pilin geriliminin ölçüldüğünü, pilin atık olup olmadığının tespit edildiğini, ölçüm sonrasında pil hala kullanılabilir durumda ise atık pil olarak kabul edilmeyip kullanıcıya iade edildiğini, pilin atık olması durumunda kullanıcıya şeker verildiğini ifade etti.

  AA

  denizli can avsar.jpg
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Süper bir uygulama. Ağaç yaşken eğilire en güzel teşvik..
   
 3. Kübra Ertaş

  Kübra Ertaş CMNet Üyesi

  çok güzel bir uygulama büyük küçük herkesi ve de çevreyi mutlu edecek birşey :) umarım bizim belediyelerimiz de örnek alırlar bu hoş uygulamayı
   
 4. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Memleketim Denizli Belediyesine teşekkür ediyorum.. En kısa sürede Büyükşehir Belediyesi olmasını temenni ediyorum. :)
   
 5. mrcmrt

  mrcmrt CMNet Üyesi

  Her pili kabul etmeyip, kullanılabilecek pilleri iade etmeside çok hoş, gerçekten mükemmel. Bu uygulamayla gerçekten BÜYÜK bir ŞEHİR olduğunu göstermiş.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.