• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Sınıflandırma

Selma Akdoğan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi
Aşağıdaki atıkların hangi kod altında ve nasıl değerlendirileceği konusunda fikirlerinizi paylaşır mısınız?

1-bitmiş tükenmez kalemler
2-yük kaldırmada kullanılan spanzet atıkları (demir boru ve profillerin kaldırılmasında kullanılıyor.Demirler bazen yağlı gelebiliyor.Bu kalıntı yağlar spanzet üzerine bulaşıyor.)
3-udriller matkap uçları
4-üretimde kullanılan makinelerin değiştirilen parçaları (plastik pedallar,kestamit dişli,makara vb. atıklar,kauçuk atıklar,contalar,hortum parçaları ) tüm bu parçaların üzerinde yağ kalıntısı olabiliyor.Tehlikeli atık sınıfında mı değerlendirmeliyiz.Ben 16 03 alt başlığı altında (Standart Dışı Gruplar ve Kullanılmamış Ürünler)
16 03 03 Tehlikeli maddeler içeren anorganik atıklar
veya
Tehlikeli madde bulaşmamışsa
16 03 04: 16 03 03 dışındaki anorganik atıklar kapsamında sınıflandırılabileceğini düşünüyorum. 5-PVC etiket atıkları (yağ bulaşmış) yine 16 03 03 olabilir diye düşünüyorum. 6-Bir de ambalaj sınıfında olmayan ama kontamine olmuş kağıt-karton hangi kod altında değerlendirilir?