• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık strafor geri dönüşümü

Sinem Yener

Kayıtlı Kullanıcı
ArkadaŞlar straforun gerİ dÖnÜŞÜmÜ hakkinda bİlgİ sahİbİ olan varsa lÜtfen yardimlarinizi rİca edİyorum.

@H. Pınar Çulha baştan dedim ama sayın meslektaşım felaket tellallığı yapmak istemem diye sadece fikrimi ve olası en kötü riskleri sundum. Tesisinizde oluşan emisyon durumu ile filtre gördüğünüz yerde oluşan emisyonu karşılaştırıp tabi olup olamayacağınızı siz az çok belirlersiniz.

Biz bu işlemi yaptığımız dönemde emisyondan muaf idik. Yani emisyona tabi bir durum yok yada bu durum makinenin kapasitesine ve büyüklüğüne göre değişebilir onlarda baca olabilir. Ama sizinle paylaşmış olduğum video daki makine ile yaptmış olduğumuz geri kazanım işlemi ile muafiyet aldık.

Biz de bu boyutlarda almayı düşünüyoruz ama yapılan bir tesise gittiğimde incelerken kafam gözüm beyaz küçük köpükcüklerle dolmuştu. Kapalı alanda yapınca çok fazla yükselmiyor ama hemen çöküveriyor. Diğer tesiste makina biraz daha büyük kapasiteliydi tabi ve bacası vardı. Herkese teşekkürler ?

@H. Pınar Çulha o kapağı kapalı olması eminsyon için değilde strafor kırpıntılarının sağa sola kaçmaması malzemeden fire verilmemesi içindir. Bizim o makinede de iş daha pratik olsun diye üst kapak kaldırılmıştır.

Merhaba,
Biz firmamızda atık olarak çıkan straforları kırma makinesinde kırıp geri dönüşüm firmasına göndermek istiyoruz. Sadece boyut küçültmek amaçlı çünkü çok fazla strafor atığı çıktığından geri dönüşüm firmasının günde 3 veya 4 kez gelmesi gerekiyor. Bu kapsamda çevre lisansına tabi olurmuyuz. Geri dönüşüm işlemi yapmayacağız aslında girmememiz gerekir ama yinede fikir almak istedim.

Nergiz Hanım merhaba,
Sadece kendi bünyenizde oluşan atıkları kırma işlemine tabi tutacaksanız (dışarıdan herhangi bir şekil atık almayacaksanız) Çevre İzin ve Lisansı kapsam dışı oluyorsunuz diye biliyorum. Bununla ilgili İl Müdürlüğü'ne başvuru yapıp yine de kapsam dışı yazısını almanızda fayda bulunmaktadır.

Özkan Bey'in dediği gibi kendi bünyenizde kullanacaksanız atıklarınızı kırma işlemine tabi tutabilirsiniz.
Bununla ilgili atık minizasyonu yapıyorum diyerek İl Müdürlüğüne bildirmeniz yeterli (dilekçe ile)
Onun haricinde atıklara işlem uygulayıp gönderimini sağlama için Olgaç Bey'inde dediği gibi lisans almanız gerekiyor.
Boyut küçültme işlemini o şekilde kullanımı için İl Müdürlüğünüzle görüşme sağlayabilirsiniz. Belki farklı bir yöntem önerebilirler.

@H. Pınar Çulha atık yönetimi yönetmeliği 5. Madde h) Atıklar, bu maddenin birinci fıkrasının (ç) bendinde belirtilen şartlara uyulmak kaydıyla üretildikleri yerde geri kazanılabilir. Bakanlık, kendi atıklarını, üretildiği yerde, kendi prosesinde enerji geri kazanımı hariç geri kazanan tesisleri çevre lisansı uygulamasından muaf tutmaya yetkilidir. Çevre lisansı uygulamasından Bakanlıkça muaf tutulan tesislerin atık yönetim planında miktar ve türe ilişkin bilgileri vermesi ve atık geri kazanımı, atık yönetimi ile ilgili mevzuat hükümlerine uyması gerekmektedir.

@Fatih Koçak ilden ile fark ediyor mu acaba? Aydın il müdürlüğü bir firmaya izin-lisans almazsa izin vermeyeceğini belirttiği için çok zorlanıyoruz. Hergün 200 kg atık için araç 35+35 km yol yapıyor?‍♀️

Henüz strafor kırma makinesi almadık. Bunu eğer faaliyete geçircek olursak sizinlede paylaşırım tabiki. Ama biz ürün olarak satış yapmayacağız. Amaç sadece strafor atığımızı küçülterek günde 3-4 kez gönderim yapmak yerine haftada 1-2 kere strafor geri dönüşüm firmasına göndermek için yapmak istediğimiz bir şey ve bu nedenle lisansa tabi olmayacağını düşünüyorum ancak emin olamadım.