• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Su Arıtma Tesisi Modelleme - Animasyon

Fatih C.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÖZEL SEKTÖR
Merhaba,

Atık su arıtma tesisi için projesi çizilmiş bir tesisin animasyon yapımı hakkında bir bilgisi olan var mı? autodesk maya üzerinden bir kaç video seyrettim ama istediğim sonuca ulaşamadım. Konu hakkında daha önceden tecrübesi ya da bilgisi olan yeşillendirebilirse çok mutlu olurum.

KOKSİ böyle bir çalışma yapmıştı. Linkini aşağıya bırakıyorum. Bu konuda profesyonel bir yardıma ihtiyacınız olabilir görüşündeyim. KOSKİ den birileri yardımcı olabilir yada yönlendirebilir.

çizimi yapılmış proje üzerinden uyumluluk, ışık, kamera hareketleri, gerçeklik açısından hareket etmek istediğiniz zaman 3d max programı bu konuda daha başarılı. Fakat iyi bir 3d max kullanıcısı bulmak isterseniz içmimarlık yada 3d max çizim firmaları var bunun üzerine çalışan. onları incelemenizi tavsiye ederim. zaten mevcut animasyonların belli bir kısmı 3d max programı ile yapılmakta. istediğiniz gerçekliği ve tesis varmış gibi dolaşma imkanını o programda bulabilirsiniz.

Merhaba,

Mesajınızı biraz geç gördüm sanırım. Dinar Atıksu Arıtma Tesisi ve daha birçok arıtma tesisi animasyon çalışmalarını yapan ekiptenim. Bu tür animasyonları 3ds Max programı kullanarak hazırlıyoruz. Halen bilgiye ihtiyacınız var mı?

Merhaba,

bu süreç içerisinde 3ds Max eğitim setini aldım. neredeyse bir çok komut autocad ile aynı çok fazla zorlamadı fakat v-ray gibi bazı konuları tam olarak tamamlayamadım. bilgisayarım bir çok kez hata verdi özellikle animasyon yapmaya çalışırken. ama animasyonun temel mantığını oturttum gibi en azından nasıl yapılması gerektiğini ve komutların kısa yollarına bir kaç örnekle anlayabildim.

henüz okulum bitmedi. arıtma tesislerinde çalışmak istiyorum ve şirket beklentilerini karşılamak adına böyle bir araştırma içerisine girdim. fakat şu da bir gerçek ki ne kadar okula bağlı kalmasam da çizim için aldığım eğitimlerinde yeterli olmadığını hissediyorum. autocad içinde aynı 3ds max içinde.. internetten bazı örnek çizimler aldım çizmeye çalıştım fakat yine bir şeyler eksik. bu eksiklik sizce nerede ? yani tam olarak ne yapmalıyım ki içim rahat etsin. şu an herhangi bir şirkete bu programları biliyorum demek yalan söylemek olur.

Gerçek bir arıtma tesisi çizmek gerekli...

Autocad ve 3ds Max programlarını uzun süredir ve yoğun bir şekilde kullanmaktayım. Autocad programını üniversitede, 3ds Max programını ise 2 ayrı eğitim setinden ve internette bulduğum videoları izleyerek öğrendim. V-Ray render motorunu öğrenmek için sayısız render çalışmaları yapmak gerekir. Benim fikrim tasarım aşamasında 3 boyutlu modellemenin son derece önemli olduğu, ancak proje geliştirme aşamasında animasyona pek ihtiyaç olmayacağı şeklindedir. Animasyon hazırlamaktaki amaç web sitesi ya da fuarlarda tanıtım ise profesyonel olarak çalışan bizim gibi ekiplerden yardım almak daha doğru olur. Çünkü kaliteli bir animasyon hazırlamak çok emek gerektiriyor. Muhtemelen gelecekte çalışacağınız yerde esas görevinizin yanında bu tür çalışmalar hazırlamanız gerekecek ve zaman kısıtlaması dolayısıyla da maalesef içinize sinen kalitede işler ortaya çıkmayacaktır.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Merhabalar. Kimyasal ve biyolojik bir çok arıtma tesisi modelledim. su ve mekanik aksamların hareket etmesi bu işin en zor kısmını oluşturmaktadır. Modellemeyi 3dmax veya skechup üzerinden yapabilirsiniz. Animasyonu ise en kolay lumiondan alırsınız. Su ve mekanik aksamların hareketlerini ise after efekten yapabilirsiniz. Başarılar dilerim.

değerli yorumunuz için samimiyetimle teşekkür ederim. iyi bayramlar :)
[automerge]1590264820[/automerge]
değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim, yolumuz uzun ve meşakkatli çalışmak gerek.. iyi bayramlar dilerim :)