• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık su renk parametresi

Tuğba Cabi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
MADDE 1 – 31/12/2004 tarihli ve 25687 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinin 38 inci maddesinin beşinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.
MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 8 – Bu maddenin yürürlüğe giriş tarihinden önce çevre izni almış olanlar, ekli sektör tablolarında belirtilen renk parametresi deşarj standartlarını, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren oniki ay içerisinde sağlarlar. Bu madde kapsamında renk parametresi deşarj standartlarını sağlayanların, çevre izinlerinin yenilenmesine gerek yoktur.”
MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan Tablo 5.2, Tablo 5.5, Tablo 5.6, Tablo 5.8, Tablo 6.1, Tablo 6.2, Tablo 6.3, Tablo 6.4, Tablo 7.1, Tablo 7.5, Tablo 10.1, Tablo 10.2, Tablo 10.3, Tablo 10.4, Tablo 10.5, Tablo 10.6, Tablo 10.7, Tablo 11.3, Tablo 12, Tablo 13.1, Tablo 13.2, Tablo 13.3, Tablo 13.4, Tablo 13.5, Tablo 13.6, Tablo 13.8, Tablo 13.9, Tablo 13.10, Tablo 13.11, Tablo 14.4, Tablo 14.5, Tablo 14.12, Tablo 15.6, Tablo 15.14, Tablo 18.2, Tablo 19, Tablo 20.6 ve Tablo 20.8’e aşağıdaki renk parametre ve standartları eklenmiştir.

Ekte yönetmeliğin devamı mevcuttur.
Renk gideriminde birçok farklı yöntem bulunmakta;ters osmoz,ozonlama,membran filtrasyon,kimyasal koagülasyon gibi.. Daha önce çalışmış arkadaşlarımdan nasıl bir yol izlediklerini merak ediyorum.

Ekli dosyalar

• 24 Nisan 2011 SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNT.DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNT.docx
    17.5 KB · Görüntüleme: 208
Cevap: Atık su renk parametresi

Çağatay bey bu PACS kogülant ile ilgili olarak belirgin olarak klasik koagülantlara göre en büyük avantajı nedir. Kullanım şekli nakliyesi büyük tesisler için nasıl olacak. sizin ki galiba organize sanayi benim çalıştığım tesiste 11000 m3/günlük tesisi ve pamuklu tekstilin her türü var (denim indigo da var). Kimyasal çöktürme olarak alt yapım mevcut ancak maliyet konusu düşündürücü ve istenilen Pt CO olarak sınır değeri kimyasal çöktürme ile yakalayamıyoruz. Ayrıca kullanılan ölçüm metodu birim ise yanlış seçilmiş Pt Co olarak spektroda baktığımızda tek bir renk aralığında değerlendireceğinden çok yanlış ve aşırtıcı sonuçlar çıkmaktadır. Bununla ilgili her renk için farklı dalga boyu ve renke göre sınır değerler olmalıdır.(4 ana renk)Pt CO sadece içme suları için belirleyici bir renk standardı olabilir Üniversiteden hocalarımızda böyle söylüyorlar burada yapılan en büyük hata aceleci davranıp standart olarak yanlış seçilmiştir. Yakın zamanda bu birim değişmelidir.
PACS ürünün fiyatı nedir Acaba? pahalımıdır.

Yalçın Bey merhaba,
Ölçüm methodu konusunda tamamen haklısınız. Farklı methodlara göre farklı ölçüm sonuçları ortaya çıkıyor. Hangi ölçüm sonucuna göre tesisi projelendireceğiz, hangi sonuca göre işleteceğiz, hangi sonuca göre denetleneceğiz? Bunlar biraz havada kalmış durumlar maalesef.
PACS ürünü fiyatları için bir bilgim yok. Nakliye işin içerisinde olacağından her şehire göre fiyatlar farklılık gösterebilir. Ayrıca aylık sarfiyata göre de fiyat noktasında pazarlık kozunuz olabilir. En doğru bilgiyi firmadan öğrenebilirsiniz.

Herkese merhaba,
Dün tesisimizde renk parametresi ile ilgili bir firma ile çalışmalar yaptık ve sizlerle paylaşmak istedim. İlk önce kullanılacak malzeme için havalandırma çıkışından atıksu numuneleri aldık, yani dozlama havalandırma havuzu çıkışına yapılıyormuş. Alınan numunelerde dört farklı koagülant denendi ve bir tanesinde en iyi verimi alabildik. Aynı zamanda kullanılan ürün KOİ giderimide sağlamakta olduğu söylendi. Birde numunelerde yapılan analizlerde suyun berraklaşmasının yanı sıra çökelmeyede yardımcı olmakta. Fakat kullanılan koagülant her tesiste aynı özelliği göstermeyebiliyor. Bizim 4300 4500 m3/g'lük iki adet arıtmamız mevcut ve birinde çok daha iyi bir sonuç verdi. Yani sonuçlar iyi fakat bunun birde mali tarafından bahsetmek gerekirse ciddi paralar söz konusu halen teklifi bekliyorum ama dün yaptığımız kabaca hesaplamaları sizlerle paylaşmak isterim. Ürünün kilosu için 2,4 euro fiyat verdiler. İki arıtma tesisimiz için aylık kullanılacak miktarında 10 12 ton arası olduğu söylendi buyrun siz hesap edin :) Ürün kullanılmaya başlandıktan belirli bir süre sonra aylık miktar olarak azalacak geri devirle döneceğinden dolayı ama ne kadar düşeceği belirsiz. Ciddi maaliyetler söz konusu.

56.280 TL minimum maliyet tabiki bu durum Kdv dahil ve aylık 10 ton için. Peki renk parametresi giderimi için başka çözüm yolu yokmu acaba araştırılsa. Mesela kolon reaktörler, yada proses üzerinde modifikasyonla konteminasyonu azaltma yönetmi ile en azından kimyasal tüketimimi mini mize dilemez mi?

Atıksuyunuz tekstil atıksuyu ise, bu konu ile ilgili olarak iyi bir yöntem ve uygulayan firmaya yönlendirebilirim. Reklam olmaması için ilgilenen arkadaşlarla özelden görüşebiliriz.

Cağatay bey atıksuyumuz tekstil atık suyu ve yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bu kadar maaliyetli bir uygulamayı firmama kabul ettirebileceğimi sanmıyorum çünkü. Şimdiden teşekkürler.

Ozonalama renk giderim yöntemleri arasında %90 oaranında rengi açarak giderimö sağlanamktadır. Bence sizin öncelikle atık suyunuz ve boyar maddenizle alakalı olarak analiz sonuçlarını ve boya hammadeleriniz değerlendirerek literatür taraması yapmanız ve kullandığınız boya türü ve oluşan atıksu miktarı ve karaakteristiği ile çözüm aramanız gerekmektedir. Öbür türlü bulacağınız her çözüm sizin ualaşabildiğiniz optimum çözüm olacaktır. Önceliklegederim yöntemei belirlemeli ve daha sonra bu konuda çalışan firmalardan teklif yadar yardım istemelisiniz.

Ayrıca Ozon sadece suda çözünebilen, hidrofilik yapılı tekstil boyalarının (reaktif, asit ve direkt boyalar) parçalanmasında etkilidir.

tekstil endüstrisinde; asit boyar maddeler,metal complex ve disperse boyar madde içeriğinde atıksuyu olan ve yukarda bahsedilen kimyasalları kullanıp memnun olan varsa bana fikir verebilirmi??

Biz PAC bazlı bir koagülantı numune alıp denedik.Sonuç gayet iyi idi.Gözle görülür bir değişme söz konusu.Fakat daha teklif aşamasında.

Hayır labratuvar ortamında denedik.Eğer bu tip kimyasal kullanımı söz konusu olursa tesise ilavaten havuz yapmamız gerekebilir.Çünkü suda AKM artabilir.Bizim tesisten daha öncede başka bir konu başlık altında bahsetmiştim;en son çöktürme havuzundan sonra deşarj ediliyor.Ayrı bir hat daha var;çöktürmeden sonra yoğunlaştırmaya ve ordan filtreprese gidiyor.Fakat burdan kaynaklı sızıntı suları tekrar girişe gidiyor.Deşarjdan önce mevcut suyu çöktürmek gerekir mi diye düşünmekteyiz.Çünkü son çöktürme deşarja bağlı değil.
Zaten teklif aşamasında dediğim gibi.Maliyet olarak diğer arkadaşlarımın dediği gibi bir bedeli var ise bunu yönetime kabul ettirmek zor.

ilgilendiğiniz için teşekkürler Tuğba hanım, şuan ultrafiltrasyon yöntemiyle ilgili araştırma yapıyorum onunla ilgili öneri aldım ama nasıl olucak daha çok iyi anlamış değilim:)

merhaba ben arıtma firmasında calısıyorum . renk parametresi gidermek aslında cokta zor değil anacak benim kafa takılan biyolojik bir arıtma da kimyasalın klor veya ozondan başka birşey olmaması gerekir diye düşünüyorum. Kimyasal bir tesis olsa size Çok kolay bir şekilde yardımcı olabilirim . kimyasalı eklediğinizde ph değerini ve koi değerini otomatikman değiştireceksiniz. bunu göz önünde tutmalısınız bence.

Arkadaslar merhaba ben aritma fİrmasinda ÇaliŞmaktayim. Atiksulariniz İle ÇaliŞma yapmami ve yardimci olabİleceĞİm bİr sey olmasi durumunda ben hazirim. BÜtÜn kİmyasal sular İle İlgİlenebİlİrİm.

Osman bey merhaba;
Kimyasal bir tesis olması halinde yardımcı olabilirim demişsiniz. Bir kaç gündür bu konu ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. İki tesisimizden birinde kimyasal ünitesi var fakat kapatılmış şuan sadece biyolojik olarak çalışmakta. Bununla ilgili yaptığımız çalışma da çok verimli sonuçlar aldık. Fakat konu şu ki daha öncede yazdığım gibi bu iş biyolojikte olsa kiyasal da olsa maaliyetli. Her iki firmanında (biyolojik tesis için ve kimyasal için) tekliflerini karşılaştırdığımda üç aşşağı beş yukarı aynı maaliyet söz konusu. Bizim bölgemiz için bir de şöyle bir sorun var ki Islah Osb olayı hiçbir firma ortak arıtma olacağından dolayı bu denli maaliyetlere girme taraftarı değil. Yapılan toplantılarda Osb ye katılacak firmalar için renk parametresinin bir müddet daha göz ardı edilebiledeği söyleniyor il çevreden ama buna inanmakta biraz güçlük çekiyor insan. Sonuç itibari ile bu denli maaliyetlerle nasıl çalışmalar yapılacak ileriki zamanlarda göreceğiz.

Osman Bey,
Kimyasal tesisde biyolojik tesisteki gibi problemler olmayabilir fakat kimyasalı verdiğiniz yer önemli.Biyolojik süreci etkilemeden yapılmalı bu.Ayrıca KOİ'yi düşürüyorsa ne mutlu ama Ph için birşey söyleyemem çünkü herkesin arıtma dizaynı farklı;kimi başta nötrlüyor kimi son ünitelerde.

konuyla ilgili bor ve rap adında iki kimyasal var özellikle tekstil suyunda renk gideriminde düşük dozlarda çok iyi sonuçlar aldık sadece dozlama ve karıştırma yapıldığı için kurulum maliyeti düşük fakat işletme maliyeti kimyasalların pahalı olması nedeniyle yüksektir. ekte lab denemelerı sırasında çekılen fotograflar var bu fotograflar tekstıl boyahanesınden alınmıs arıtma gırısınden alınan bordo boyama numunelerıne aıttır ph 8-9 arasına asetık asıtle ındırılerek yapılan bır calısmadır.

IMG_1358.JPG

IMG_1359.JPG