• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Şartname atık su

Atık su diye bırakmışsınız ben de şuraya Biopipe yazayım :)
biopipe Türkiyenin ilk atık su arıtan borusudur Bahçeşehir Üniversitesinden Enes Kutluca bunu gerçekleştirmeyi başarmış. 21 yaşında genç birinin hayalini gerçekleştirme girişimiyle başladığı bu proje Enes in evinin Bodrum katında çalışmalara başlayıp, biriktirdiği harçlıklarıyla borular alarak tıpkı lego gibi birbirine ekleyerek bir arıtma sistemi kurmasıyla başlayabilmiş. Enes'in dediğine göre nasıl akarsular yosunları bir arıtma filtresi olarak kullanıyor ve suyun iletimi gerçekleşiyor ise aynı şekilde atık su arıtan borunun da tasarımında da borunun iç çeperinde suyu arıtan bakteri tabakası olması gerektiğini belirtmişti fakat benim burda bu tür bir tasarım için borunun içine yerleştirilecek bakteri kolonisi için çok ciddi bir labaratuvar araştırması gerektiğini düşünüyorum. Enes bunu nasıl başardığını düşünemeden edemiyorum fakat çok geniş çaplı destek aldığı kesin. Neyse gelelim biopipe'her türlü evsel atık suyu arıtarak bahçe sulama suyuna çeviren biopipe, müstakil evlere de uygulanabilme özelliğiyle Türkiye ve bir çok ülkede bir ilkdir. müstakil evlerden büyük sitelere veya otellere kadar evsel atık suyun çıktığı her yere uygulanabilir.foseptik çukuru ile aynı maliyete sahip olan biopipe; hem kullanıcıların hem mütahitlerin hem de belediyelerin yararına olan bir sistemdir