• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Sularda Bulanıklık Giderimi?

Nurhayat Karadağ

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar, paket arıtmam var ve yaklaşık 1 ay önce hazır bakteri aşıladım. Sistemde geri devir yok, havalandırma ve aynı tank içerisinde dinlendirme yapıp deşarj ediyoruz. İmhoff hunisinde yaptığım seviye gözlemlerime istinaden mevcut çamur 200 ml ye ulaştı. Aşı yapmadan önce de 200 ml civarında arıtma yapabiliyordum. Çıkış suyum duru ydu. Fakat şimdi o duruluğu bulamıyorum. BOİ değerlerim 300 mg/L civarında. Sistemin kapasitesi 40 ton/gün. pH normal seviyelerde. Sorun nedir ve nasıl çözebilirim acaba :( Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar... Şimdiden teşekkürler.

Sanırım geri devir yapmanız gerekecek. Çamurda siyahlaşma da görülmesi muhtemel ayrıca koku problemi de yaşanabilir.

bu tür sistemler genelde kesikli arıtma havuzu prensibine göre çalışır.suyun berraklığı hakkında hakkında şu yolrumları yapabilirim.
- bakterilerin azalmış olabilir çünkü Imhoff hunisinde sadece çamuru okuyabiliyosun bakterin çökmüyor olabilir.bunun içerisinde ne kadarının bakteri olduğunu bilmen gerekir.türünü görebilmek için mikroskopla gözlem yapmalısın.
- havalandırılan atıksuyun çökeltme süresi azalmış yada içindeki çamur artmıştır.fazla çamuru vidanjörle aldırmalısın.
- düşük bir ihtimal ama deşarj hattı seviyesinde herhangi bir değişiklik olduysa duru suyla birlikte çamur da atıyor olabilirsin.BOİ değerin ve kapasiten pek yüksek sayılmaz.çözüm bulman ümidiyle iyi çalışmalar...

Çamuru uzaklaştırmak kalıcı bir çözüm olmayacak, aynı sorunun tekrar yaşanmaması için sistemin revize edilmesi gerekli kanaatindeyim.

Arkadaşlar öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Bulanıklık hala devam etmekte, ama çamurumun şeklinde herhangi bir bozukluk veya kararma söz konusu değil. Ayrıca koku problemi de yok. Yani BOİ yi yükselten zaten bulanıklık. Ama çözümünü bulamıyorum. Çamurun seviyesiyle bulanıklık arasında ilişki kurmalı mıyım acaba... Hayır önceki seviyeyi bulmama rağmen hala bulanıklığın olması sinir bozucu :( Karıştırma süresini uzattığımda ufak bi netlik görebiliyorum ama bunu baz alamıyorum. Çünkü devamlılığı olamıyor..

Halil Bey,

Daha önce de aynı sistemi kullanıyordum ve böyle bir sorunum olmamıştı. Dolayısıyla salt olarak geri devire bağlamak çok da doğru olmaz diye düşünüyorum...

giriş ham atıksu karakteristiğinde değişme olabilir mi?

bence de Blower! mantıklı düşünücek olursak eğer gelen ham suda bir değişiklik yoksa, Blower, difüzör ve hava hattını kontrol etmeni öneririm.. Blowera en son ne zaman bakım yapıldı, burdan başlayabilirsin mesela.. hava hattı ve difüzörler de tıkanmış olabilir.

Arkadaşım dediğin sistem çalışır bencede bi sıkıntı olmaz. Tıpkı AKR sistemlerinde olduğu gibi.
Bence aşılamanız tutmamış olabilir, giriş kirlilik yükümüz artmış olabilir, giren atıksu miktarımız artmamış olabilir. Blower yeterli hava basmadığından da kaynaklanıyo olablir.