• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bakanlık Atık toplayıcıları hakkında...

olgaç bey genelge mevzuat.gov.tr ve bakanlığın sitesinde yayımlanmamış. meslektaşımız nereden bulmuş genelgeyi kolay gelsin.

Olgaç SürmelihindiArkadaşlar Günaydın,

Bu konudan bağımsız ama bir şey sormak istiyorum. Bu gider pusulası kesme işinde şahıslardan alındığı için TC leri işlenerek kesiliyormuş ancak bir her isme belirli bir miktara kadar gider pusulası düzenlendiği için bunu da o aileden kaç kişi varsa hepsinin tc si kullanılarak o ay için belki o soyadından 100.000 TL lik gider pusulası düzenleniyor. bunun dayanağı nedir, bu adamlar vergiden kaçmak için mi bu parayı 10 kişiye bölüyor yoksa böyle bir kanun mu var şu miktara kadar gider pusulası kesilebilir bir kişiye diye mi bu konuda fikriniz var mı?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Ömer EsÜstadım Merhaba,

Gider pusulası için 10.01.1961 tarihli ve 10705 sayılı Vergi Usul Kanunu'nu inceleyebilirsiniz. Gider pusulası kanunun 234. maddesinde geçmektedir;

1650881046271.png

Gider pusulasının üst sınırı limiti için Maliye Bakanlığı'nin 02.01.2012 tarihli B.07,1.GİB.4.41.15.02-VUK-2011/5-2 sayılı özelgesinden inceleyebilirsiniz.

1650881129005.png

İlgili link:

Merhabalar. peki bu atık toplayıcılarının sıfır atık sistemine kaydı nasıl yapılacak ve toplanan atıklar o sisteme nasıl işlenecek ben bunu tam anlamadım?

EMRE.ALKANÜstadım kolay gelsin,

Belediyelerin sıfır atık kapsamında toplamış oldukları atık bilgilerini girmiş oldukları sıfır atık bilgi sisteminde atık toplayıcılar ile ilgili sekme bulunmaktadır. Atık toplayıcıları toplamış oldukları atıkları belediyenin sistemine verdikleri zaman Belediyeler sıfır atık bilgi sisteminden ilgili sekmeye giriş yapacaklar. Eğer atık toplayıcıları toplamış oldukları atıkları lisanslı firmalara götürürlerse zaten lisansı firmaların kullanmış oldukları sistem var ve bu sisteme girişler yapılacaktır (Sistem; kütle denge sistemi).

Önceki cevapları görüntüle…
genelgenin 10. Maddesinde getirme merkezi , aktarma merkezi ya da belediye sınırı içerisinde kalan lisanslı işletmeye verilmesi esas alınmış . Belediyenin lisanslı firmasına vermediği takdirde verilere nasıl ulaşılacaktır ?

deryaünlüBENCE BURADA AMAÇ BEELDİYELERİN KURDUĞU SIFIR ATIK GETİRME MERKEZLERİNİ FAAL HALE GETİRMEK ÇÜNKÜ ŞUAN KİMSE ATIK GETİRMİYOR ORAYA BEELDİYELERDE GİRİŞ YAPAMIYOR. ÇEKÇEKÇİLER ZATEN EVLERDEN ÇIKAN MAZLEMELERİ TOPLUYOR ORAYA GELEN HER ÜRÜN GİRİŞ VERİSİ OLACAK BELEDİYELERDE SIFIR ATIK EKRANINA GİRİŞ YAPABİLECEK O KOCA ALANLARI BOŞA YAPMAMIŞ OLACAK ŞAHSİ AKNAATİM BU YÖNDE.

Konu ile ilgili güncel bilgi var mıdır? Deneyen, alan, aldıran, soran?

Şeyma BilginMerhabalar. Sıfır atık bilgi sisteminden çalıştığınız belediyenin sistemine girip toplayıcı sekmesinin altında çıkan toplayıcı kaydet sisteminden kişilerin bilgisi girilerek kayıt yapılacak.(ekran görüntüsündeki gibi) Daha sonra belirtilen şartlarda( yayınlanan geneldeki) gibi bir kimlik kartı düzenlenecek.

Ekli dosyalar

• SFR ATIK Ekran Alıntısı.JPG
    SFR ATIK Ekran Alıntısı.JPG
    185.3 KB · Görüntüleme: 125
Önceki cevapları görüntüle…
EMRE.ALKANBen netlik kazanması adına sormak istiyorum. Benim anladığım ambalaj atığı toplama ayırma tesislerinin sıfır atık belgesi almasına gerek yok peki geri dönüşüm firması neden alsın, onların çoğunda hem toplama hem hem geri kazanım oluyor. Sadece geri kazanım olanlarda ambalaj atıklarının hepsinin yönetimi olmadığı tek kod üzerinden ilerlediği için mi sıfır atık belgesi alıp diğer ambalaj kodlarını yönetmesi için temel belge alması lazım.

Ömer EsÖmer Üstadım Merhaba,

Durumu şöyle değerlendirelim; Sıfır Atık Yönetmeliğine göre "ÇED Yönetmeliği'nin ek-1 ve ek-2 kapsamına giren sanayi tesisleri" temel seviye sıfır atık belgesi almalıdır. Ancak ÇED Yönetmeliğinin ek-1 ve ek-2 kapsamına girdiği halde organize sanayi bölgesinde yer alan firmaların temel seviye sıfır atık belgesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu tür firmalar isteği halinde belge alabilirler.

Ambalaj atığı geri kazanımı yapan firmalar ÇED Yönetmeliği kapsamına girmemektedir ve Sıfır Atık Yönetmeliği'nin "Bina ve Yerleşkeler için Uygulama Takvimi" kapsamına girmediğinden dolayı temel seviye sıfır atık belgesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Gönüllülük esasına göre belge alabilirler.