Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık üreticisinin sorumlulukları

Konu, 'ARŞİV' kısmında çağla kaya tarafından paylaşıldı.

 1. çağla kaya

  çağla kaya CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,
  Atık üreten kişilerin sorumluluklarını nereden bulabilirim? Mesela bir hastahanede çalışan hemşirenin sorumluluğu nedir?
  Şimdiden teşekkürler.
   
 2. Orhan_Yılmaz

  Orhan_Yılmaz CMNet Üyesi

  Merhaba Çağla Hanım;
  Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği; Madde 9'da bulabilirsiniz. Eğer hastane ile ilgili ise Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği Madde 8'de atık üreticisinin sorumlulukları belirtilmiştir.
   
 3. çağla kaya

  çağla kaya CMNet Üyesi

  Orhan bey firmanın sorumlulukları değilde çalışanların sorumluluklarını soruyordum?
   
 4. bll_2081

  bll_2081 CMNet Üyesi

  Sanırım kalite gerekiği görev tanımları ve sorumlulukları hazırlıyorsunuz. Hastanede hemşire eğer çevre birim sorumlusu olarak değerlendirdiysen çevre mevzuatu kapsamında gerekli bütün sorumlulukları firma bazında yükleyebilirsin :p atıkların hastane içinde kaynağında ayrılması, atık alanına taşınması, muahafaz edilmesi, vb. :p
   
 5. çağla kaya

  çağla kaya CMNet Üyesi

  Yok hayır Bilal bey genel bir eğitim sunumu hazırlıyorumda çevre bilincini arttırmak amacıyla iş yerindeki çalışanlarında sorumluluklarının olduğunu ve cezai yaptırımlarının olduğunu belirmek istiyorum.
   
 6. TalipGÜNER

  TalipGÜNER CMNet Üyesi

  Çevre Yönetim Hizmetini veren çevre görevlisi, danışmanlık firması ya da çevre yönetim birimi organizasyonu sağlar. Atık kaplarının uygun yerlerde olması kaynağında sağlıklı ayrıştırma konularında eğitim verir. Sağlık çalışanını muhatap alan bir yaptırım yok ne yazık ki. Sadece atık bertaraf giderlerinin arttığı yönünde hastane idaresine bilgilendirme yapılırsa çalışanlar üzerinde dolaylı bir kontrol mekanizması oluşturulabilir. Enfeksiyon komitesiyle koordineli çalışırsanız destek açısından enfeksiyon komitesinin varlığı çevre yönetim hizmetinden daha eski ama misyon olarak aynı. Atıkların etiketlenmesi de bir çözüm düzenli ayrıştırma konusunda. Allah kolaylık versin :)
   
 7. Kağan

  Kağan CMNet Üyesi

  Hazırlayacağınız çevre bilincini arttırmaya yönelik slaytta sorun yaşamayacaksınızdır, çalışanlara yönelik olarak sorumlulukları konusunda farkındalık yaratmak istiyorsanız, atığın oluşumundan geçici depolama alanına kadar geçen süreçte kim neyi ne zaman nasıl yapacak net bir şekilde ortaya koymanız yerinde olacaktır. Ve aksi durumda cezai duruma maruz kalınacağı, bunun ücretlerinden rücu edilebileceğini ifade edin, yeterli olacağı kanaatindeyim.
   
 8. çağla kaya

  çağla kaya CMNet Üyesi

  Doğru diyorsunuz Kaan bey fakat bunu bir yönetmeliğe dayanarak söylemem daha etkili olur diye düşünüyorum.
   
 9. Kağan

  Kağan CMNet Üyesi

  Elbette.
  Çevre kanunu Madde 3
  herkes, çevrenin korunması ve kirliliğin önlenmesi ile görevli olup bu konuda alınacak tedbirlere ve belirlenen esaslara uymakla yükümlüdürler. diyerek işe başlayabilirsiniz.
  http://www.csb.gov.tr/db/ced/icerikbelge/icerikbelge472.htm bu linkte de yasaklar ve idari para cezalarının miktarları var. hepsi olmasa da atığın usulsüz bertaraf edilmesi, havanın kirletilmesi gibi ilgili maddeleri kullanabilirsiniz.
   
 10. çağla kaya

  çağla kaya CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim yardımlarınız için :)
   
  Kağan bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...